MBUS

PEGASUS

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Mbus ile ilgili bilgisi olan varmı? Mesela adresleri modbus gibi register halinde listeleniyormu? nasıl kullanılır, modbus çevirilirmi, gibi bilgilere ihtiyacım var.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar,
Hiç bilgisi olan yokmu bu konuda??

Arkadaşlar merhaba,

Mbus ile ilgili bilgisi olan varmı? Mesela adresleri modbus gibi register halinde listeleniyormu? nasıl kullanılır, modbus çevirilirmi, gibi bilgilere ihtiyacım var.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.

MBus sayaç okuma sistemleri için geliştirilmiş standarttır. Voltaj seviyeleri ve data transferi EN 1434-3 nolu standart ile belirlenmiştir. Modbus ile isim benzerliği ve her ikisinin bir haberleşme protokolü olması dışında hiç bir benzerliği yoktur. Standart data paketleri vardır. Veri iletimi voltaj - akım standardına göre çalışmaktadır. Modbus gibi bir register mantığı yoktur. Buna karşılık gelen veri paketi içerisinde, sayaç numarası, üreticisi, sayaç tipi, gibi verilerin yanı sıra sayaç tüketim değerleri, saat tarih bilgisi, sıcaklık, akış bilgileri de yer almaktadır. Modbus'a çevirmek için özel çeviriciler kullanılır. Azel elektronik web sayfasında (www.azel.com.tr) ve www.m-bus.com'da daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Veya daha açık sorularınız varsa cevaplamaya çalışırım.

arkadaş yeterince açıklamış aynen

haberleşme mantığını açıklarsan daha makbule geçer.Mesela string kod olarak ilk send[0],send[1],send[3]..... bunlar ve açıklamaları.Ben modbus haberleşmeyi biliyorum.Aynı şekilde seriporta gönderme mantığı ve cevap anlamını açıklanabilirse çok iyi olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri