Matlab Dc motor kapalı çevrim

haykiris06

Üye
merhaba arkadaşlar dc motor kapalı çevrimi matlabda simülasyon yapmam gerekli .. elektrık muh 4.sınıf öğrencisiyim elinde bununla ilgili dökümanı olan varsa çok yararlı olur.. acil birşeyler yapmam gerekli .. teşekkür ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
teşekkur ederım yaw kafam ıyıce karıstı ıngılızce kaynaklarada baktım mesela sızın yolladıgınız sayfada Kalıcı mıknatıslı dcmotorun açık çevrim blok diagramı var.. ben dc motorun kapalı cevrım blok dıyagramınımı yapıcam yoksa kapalı cevrımde dc motormu koyucam ... :) gıttı kafa :)

teşekkur ederım yaw kafam ıyıce karıstı ıngılızce kaynaklarada baktım mesela sızın yolladıgınız sayfada Kalıcı mıknatıslı dcmotorun açık çevrim blok diagramı var.. ben dc motorun kapalı cevrım blok dıyagramınımı yapıcam yoksa kapalı cevrımde dc motormu koyucam ... :) gıttı kafa :)

açık çevrim yapmadan kapalı çevrim yapılmaz. kapalı çevrim motoru kontrol etmek demektir. önce açık çevrim simulasyonu yap. sonra kontrol edeceğin çıkıştan negatif geri besleme alarak sistemi kapalı çevrime almalısın ve bir de kotrolör eklemelisin.

iki şey sorucam.
1- motor gerçek bir motor mu ? yoksa sadece motor modeli simulasyonu mu yapacaksın?
2- kapalı çevrim demek kontrol etmek demektir dedim. konum mu hızmı yoksa tork kontrolümü yapacaksın?

eğer sadece simulasyon yapacaksan motorlar bir direnç bir enduktans ve yük olarak modellenir.

Vb=i*(Ra+La*s)+Ea
Ea=Kb*Wm
Tm=Kt*i
Tm=(Jm*s+Bm)*Wm+TL
Yük yoksa TL=0;
Yük varsa ve dişli yoksa ->
TL = (JL*s+BL)*Wm
dQm/dt = Wm , dWm /dt= a (t domeni)
Qm*s=Wm , Wm*s=a (s domeni)

Vb: motora uygulanan gerilim
Ea: ters emk kuvveti
Ra : motor direnci
La: motor enduktansı
Tm: Motor torku
i: motor akımı
Kb: motor ..... katsayısı
Kt: motor ..... katsayısı (isimlerini unuttum :D )
Jm : motor dönme eylemsizliği
Bm: motor viskoz sürütnmesi
TL: yük momenti
JL : yük eylemsizliği
BL: yük viskoz sürtünmesi
Wm: motor açısal hızı
Qm: açısal konum
a: açısal ivme
s : karmaşık değişken.
Tüm denklemler s domeninde yazılmıştır.

Bu denklemleri blok diyagram şeklinde matlab simulink'e aktarabilirsin.

pardon dc motor matematıkselı dusunuyordum kolay oldugun fırcasız verdı hoca calısma mantıgını anlıyorum ama bırcok döküman buldum matematıksel modellerı anlamadım

teşekkürler arkadaşlar çok lazım oldu

asenkron motora PID kontrol yapcam elimde matematiksel model var matlab da nasıl yapacağım hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri