MATKAPLA İLGİLİ BİR SORUN

Arkadaşlar matkapım prize taktıgımda çalışmıyodu bugün iş yaparken. Fakat elim matkapın düğmesinde basılı kaldıgında fişini prize taktıgımda çalışıyor. Biraz ara verdiğimde prize taktıgımda yine çalışmıyordu. şimdi eve geldim EVİMİZDE TPĞRAKLAMA VAR. FAKAT FİŞİ DÜZ TAKDIGIMDA ÇALŞIMIYO. TERS TAKTIGIMDA ÇALIŞIYO. Sökmeyi düşünüyoırum ama fikirlerinizi bekliyorum ustalarım.

Bu işte bir saçmalık var bence kablo ya fişin ordan yada matkap kablo girişinden fiziki hasarlı kabloyu oynatın bakalım fişe taktığnız yerden ve daha sonrada matkapın kablo girişinin ordan.

Bu işte bir saçmalık var bence kablo ya fişin ordan yada matkap kablo girişinden fiziki hasarlı kabloyu oynatın bakalım fişe taktığnız yerden ve daha sonrada matkapın kablo girişinin ordan.

ustam o dediğini ben de düşündüm. yapmıştım yine yaptım çalışmıyo. düz takıyom olmuyo ters takıyom matkap çalışıyo. evimizde topraklama var sökeyim mi acaba?

matkapta topraklamaya gerek yokki fişiniz orjinal ise toprak ucunda bağlantı olmadığnı görürsünüz.

matkabı aç ölçü aletini bazır(ses) konumuna al ve kabloları sırası ile ölç kontrolleri yap kabloyu fiş ve kablo girişlerinden bükerek kontrol et ben kablosunda sorun olduğnu düşünüyorum anlattığın arızaya göre.

matkabı aç ölçü aletini bazır(ses) konumuna al ve kabloları sırası ile ölç kontrolleri yap kabloyu fiş ve kablo girişlerinden bükerek kontrol et ben kablosunda sorun olduğnu düşünüyorum anlattığın arızaya göre.

yani mecburen matkabı sökeceğiz. yani giden iki kabloda bir kabloya faz diğerine nötr geldiğinde çalışmıyo. tam tersi oldugunda çalışıyo. bir kabloda iletkenlik sorunu var. mesela faz da etkiliyse nötrde pek etkili olmuyo çalışıyo. tam tersinde çalışmıyo. böyle bir sorun var gibi geldi bana yanlış mı düşünüyom acaba?

matkabı görmeden birşey söyleyemem ama arıza tarifinde güç kalosunda sorun var gibi açınca iç kablolarınada bir bak bakaıl çıkan gevşeyen var mı ?

bu işte bir saçmalık var bence kablo ya fişin ordan yada matkap kablo girişinden fiziki hasarlı kabloyu oynatın bakalım fişe taktığnız yerden ve daha sonrada matkapın kablo girişinin ordan.
kardeş niye saçmalık var ki... Bu arızalar olabiliyor. Cevap şu şekilde:
Anlattılan olay matkapın iki kablosundan bir kopmaya yakın durumda. Düz taktıgımda çalışmıyo ters taktıgımda çalışıyo denilmiş. Bu şu sekilde: Düz taktıgında kopmaya yakın olan kısım faza denk geliyo çalışmıyo fakat ters taktıgında kopmaya yakın olan kısma nötür denk geliyo çalışıyo. Matkapı sökmen lazım. Ve sonra kablonun matkaba giriş yerinde iki vida ile kabloyu sabit durmasını sağlayan plastik parça var. Bu adamlar bu plastiği öyle bir sıkıştırırlar ki o kablo orda ezilir. Büyük ihtimalle buradadır arıza. Ama belli olmaz kablodan birkaç parça kestikten sonra taktıgında yine çalışmayabilir. çünkü kopmaya yakın olan kısım burda değildir belki. Bundan sonra matkabın fişini kesip yeni bir fiş tak. Yine olmazsa matkapın kablosunu tamamıyle değiştirmen lazım. Saygılar ve sevgiler...

açmışken matkabı arıza kablo ve fişten çıkmazsa kömürlere ve tetiğede bi bakmanızı tavsiye ederim kolay gelsin..

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri