Matkap için BMS, ENHANCE mi BALANCE

veezy1

Üye
Arkadaşlar bosh marka 12v şarjlı matkabım var, pillerini 3seri 2 paralel lion pillerle değiştirdim, 3s 20amper BMS devrre kullandım. Piller laptop pillerinden çıkma.
Matkabın tetiğine hızlı basınca, matkap birden kalkış yapamıyor. Yavaş yavaş sonuna kadar basınca gayet güçlü çalışıyor.
40 amperlik Yeni BMS devresi sipariş edeceğim ancak iki model var birisi BALANCE diğeri ise ENHANCE olarak geçiyor.
Youtube de yabancı bir kanalda aynk sorunu yaşayan ve ENHANCE modeliyle sorunu halleden var.
Benim merak ettiğim Balance modelinden teknik olarak farkı nedir. Bilen varsa yazarsa sevinirim. ENHANCE pilleri korumadan, Allah ne verdiyse akımı direk gönderiyor mu.

Bende merak ettim aliexpress de balance ve enhance diye ayırmışlar

Mantıken BALANCE pili sürekli tam şarjda tutmak için diye düşünüyorum. Gerçi normalleri de 4.20 volt a ulaşınca şarjı kesiyor, 2.7 volt ta da deşarjı kesiyor.

Mantıken BALANCE pili sürekli tam şarjda tutmak için diye düşünüyorum. Gerçi normalleri de 4.20 volt a ulaşınca şarjı kesiyor, 2.7 volt ta da deşarjı kesiyor.
Benim anladığım şey , lion pilleri anlık akım verirken eğer voltaj kritik eşiğin altına düşerse bu durum pilleri olumsuz etkiliyor. Matkaplarda ilk tetiğe basınca pillerden yüksek akımı çekiyorlar. Balance modeli; pil bu kritik eşiğin altına düşünce akımı kesiyor ve pilin zarar görmesini engelliyor. Yalnız Sony vtc6 gibi anlık akımı yüksek verebilen pillerde bu durum pek yaşanmaz. Çünkü bir pil anlık olarak 30 amper güç verebiliyor. Böylece yeterince akım verebildiği için pil kritik voltaja hemen düşmeyecektir. Sadece belirli süre kullanılınca, pil zayıflayınca BMS devresi akımı kesecektir.
Ancak Enhance modeli hakkında net bilgim yok, sadece varsayım olarak söylüyorum. Bu akım kesme olayını yapmıyor ve enerji vermeyi sürdürüyor diye düşünüyorum.

Bir arkadaşın matkabını yaptık balance modeliyle. Piller Laptop pillerinden çıkma pillerdi. Bu piller anlık olarak ,yaklaşık 5 amper güç verebiliyor. Bosh 9.6v matkaba 2paralel, 3 seri pil bağladım. BMS devresi tetiğe hızlıca tam basınca akımı kesti. Tetiğe yavaş yavaş basınca tam kapasite çalıştı ve baya da güçlüydü, elimizle tutamıyorduk yani öyle söyleyeyim. Tetiğe basar basmaz anlık akımı veremediği için pilleri zorluyor, böylece pilin voltajı düşüyor ve BMS devresi de akımı kesiyor ( tabi bu benim düşüncem ). Belki sony VTC6 pil kullansaydık bu durum oluşmazdı. Birde 3s 20 amperlik BMS kullandım, elimde bulunan buydu. Belki , yada büyük ihtimal bilemiyorum, BMS devresinin kapasitesinin düşük olmasından da kaynaklandı.

Ancak bilemediğim şey ENHANCE modelinin tam işlevi nedir :)

Şu BMS modülünün açıklamasında varmış.

Standard version: for driving current below 60A, power 100W below the drill.
Standart versiyon: 60A'nın altındaki sürüş akımı için, matkabın 100W altında güç.

Enhance Version :For driving current below 80A,power 135W below the drill
Gelişmiş versiyonu: 80A'nın altındaki sürüş akımı için, matkabın altında 135W güç

Balanced version: suitable for driving current below 80A, power 135W below the drill.(with balance)
Dengeli versiyon: 80A'nın altında sürüş akımı, matkabın 135W altında güç için uygundur.

Bunu bende okumuştum, ama kafamda netleştiremedim

Gelişme oldumu sistemde yeni bir durum varsa paylaşırmısınız?

12volt bosch psr 1200 matkaba 2paralel 3 seri olacak şekilde, Pilleri daha performanslı pillerle değiştirdim. 40 amperlik balans bms ile gayet iyi oldu. İlk kalkış problemi kalmadı. Enhance modelini denemedim bile.
Arkadaşın 9.6 voltluk matkabına ise virüs nedeniyle işlem yapamadık. Önce İçerisindeki mevcut pilleri çıkarmadan sadece bms yi 40 amperlik balance bms ile değiştirerek deneyeceğim. Böylece bms nin etkisini görmek istiyorum. Olmadı enhanceyi takacağım. Sonucu yazarım buraya
Ayrıca youtube de şarjlı dremel yapımı videom var desteklerinizi beklerim.
https://www.youtube.com/channel/UCxabunORLP_cjA1OZIsawrA

Son düzenleme:
12volt bosch psr 1200 matkaba 2paralel 3 seri olacak şekilde, Pilleri daha performanslı pillerle değiştirdim. 40 amperlik balans bms ile gayet iyi oldu. İlk kalkış problemi kalmadı. Enhance modelini denemedim bile.
Arkadaşın 9.6 voltluk matkabına ise virüs nedeniyle işlem yapamadık. Önce İçerisindeki mevcut pilleri çıkarmadan sadece bms yi 40 amperlik balance bms ile değiştirerek deneyeceğim. Böylece bms nin etkisini görmek istiyorum. Olmadı enhanceyi takacağım. Sonucu yazarım buraya
Emeğine sağlık üstad eyvallah enchance ne pek kimse anlayamadı sanırım. Aynı karta işlem yaparak enchance yapılamazmı acaba?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri