Masa üstü Sigma ray arabalı cnc çalışması (togi cnc project 4)

togitogi

Profesyonel Üye
Herkese selam...
Yine düğmeden gömlek dikmek üzere yeni projeye başlıyorum.Elime ölçüleri kesili olarak geçen ray ve sigmalara göre adeti sınırlı ama kaliteli arabalar ile başlayacağım projeme vereceğiniz destek için şimdiden teşekkür ederim.
Tasarım ile ilgili kare kalem çalışmalarını çok iyi yaparım gel görk,i solid vb. maalesef yok bende.Ama destek alabileceğim yerler var.Önemli olan benim için elimde bulunan adetli bu arabalarla en iyi hali ile bir şeyler yapabilmek.
Maliyet olarak çok para harcamak istemiyorum değerlendirmelerinizi yaparken buna dikkat etmenizi rica ediyorum.
Sigmalara rayları takarak 2-3 şekilde resim çektim bu resimler üzerinden konuşabiliriz.İşlem alanı olarak kabaca kontrol ettiğimde 500x700mm gibi bir şey çıkacak ortaya.
İlk olarak Atakan ve Suatınki gibi y ekseninde 2 arabamı kullanayım?Elimde Nema23 2.3NM olduğunu sandığım sıfır motorlar var.Bu proje için yeterli olur sanırım.
Değerli yorumlarınızı bekliyorum...
Saygılarımla

IMG_6245.JPG
IMG_6244.JPG
IMG_6243.JPG
IMG_6242.JPG

Köprü ayak levhalarını bu hali ile kullanırsanız, X doğrultusunda esneme kaçınılmaz olur. Elle üst-yan bir noktadan ittiğinizde esniyor mu? levhaların kalınlığı ve alü cinsi nedir?

Eğer Z yüksek olmasa da bana yeter derseniz, Y yönündeki sigma profiller ile aynı genişlikte (ve istenilen yükseklikte) birer sigma ile yükseltilip, 2. fotoğraftakine benzer bir yapı oluşturulsa nasıl olur? Sigma profilin teki delinerek iki sigma birbirine bağlanır.

Gerekirse köprü de benzer şekilde yükseltilebilir.

Sabit köprü yapsanız, iki araba ile desteklenen hareketli tabla yine esneyecektir.

Sigma profiller kaçlık?

Son düzenleme:
Köprü ayak levhalarını bu hali ile kullanırsanız, X doğrultusunda esneme kaçınılmaz olur. Elle üst-yan bir noktadan ittiğinizde esniyor mu? levhaların kalınlığı ve alü cinsi nedir?

Eğer Z yüksek olmasa da bana yeter derseniz, Y yönündeki sigma profiller ile aynı genişlikte (ve istenilen yükseklikte) birer sigma ile yükseltilip, 2. fotoğraftakine benzer bir yapı oluşturulsa nasıl olur? Sigma profilin teki delinerek iki sigma birbirine bağlanır.

Gerekirse köprü de benzer şekilde yükseltilebilir.

Sabit köprü yapsanız, iki araba ile desteklenen hareketli tabla yine esneyecektir.

Sigma profiller kaçlık?
Teşekkürler Yusuf&CNC
Bu aliminyum levhaları fikir vermesi için kullandım.Et kalınlığı 5mm cinsini bilmiyorum.
Z yüksek olmasada bana yeter.Y yönündeki sigmaların altına aynı sigmadan 45x90mm atayım ve birbirine bağlayayım.x olduğu gibi bağlayayım diyorsunuz anladığım.Olabilir bir deneme yapayım bu şekilde.

Alaca kuş, gözünü diker
500x700mm gibi bir şey çıkacak ortaya.
İlk olarak Atakan ve Suatınki gibi y ekseninde 2 arabamı kullanayım?Elimde Nema23 2.3NM olduğunu sandığım sıfır motorlar var.Bu proje için yeterli olur sanırım.

-500*700 merete nema34 yakışır.
-2. araba maliyeti +30-40 yeşil lira, ah keşke dedirtmesin.
Nasrettin hoca derki;
Aklımda kalacağına karnımda kalsın...

x olduğu gibi bağlayayım diyorsunuz anladığım.Olabilir bir deneme yapayım bu şekilde.

X arabalarının arasını açarak köprünün rijitliğini artırmak için, benzer şekilde X yönünde de 45x90 veya 45x45 sigma ilave edilebilir.

Köprü altı boşluk az geliyorsa (veya Y yönünde ilave olarak 45x90 yerine 45x45 kullanabilmek için): Köprü profilini Y arabalarına zaten doğrudan bağlayamayacaksınız, bağlantı detayını çözmeniz gerekiyor. Bu bağlantı, arabanın üzerine 30-40 mm gibi kalınca alü levha gelecek şekilde çözülürse, köprü de aynı oranda yükselmiş olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri