Masa üstü Sigma ray arabalı cnc çalışması (togi cnc project 4)

@srklsrsr kullanıdığı parçadan bende kullandım. Ama direk yüzey tablaya değil. 20mm kalındığın üç mdf'yi aynı ölçülerde kesip birbirine vidalarım ve tutkalladım. Yani 60 mm yüksekliğin taş gibi bir MDF kütük yapmış olduğum. Daha sonra o malzemeyi CNC'de büyük mengeneme sıkıştırdım. Ve o meral dişli parça için yuvalar açtım. Daha sonra biraz epoxy ile viralayıp iyice sabit olmasını sağladım.

Taş gibi bir tabla elde ettiğim düşündüm. Sonra üstüne o deliklerde bağlayacağım malzememden metrik vida ile bağladığım. Vidaları biraz fazla sıktığımda o 60mm'lik mdf kütük epoxy ile birlikte mdfyi yandan çatlatıp şişti.

Yani biraz fazla sıktığınızda başınıza gelecek olan bu. Ürettiğim ürün gereği o parçadan askılık yapıyorum(ahşap). Benzer durumu onda da yaşadım. Fazla sıkma durumda ki zaten sürekli sök tak yapılacağından tavsiye etmiyorum.

Konu biraz geçmesine rağmen belki başkalarına yardımcı olacağından paylaşmak istedim. Çalıştığım firmada GERBER marka cnc router kullanmaktayım yaklaşık 20 yaşında bu makine. Bunda x,y ve z de vidalı mil kullanılmış tahmini 20mm makinenin ebatları dıştan dışa 1500*3000 tartışmalarda bahsi geçen y ekseninde hareketi alttan tek mil olarak sağlamakta. İsteyen olursa fotoğraflayıp paylaşırım.

İsteyen olursa fotoğraflayıp paylaşırım.

Önemli bir bilgi, ayrıntılı paylalaşabilirseniz forumdakilerin işine çok yarayacaktır.

Genelde hareketin sağlanması için 1000 mm üzerinde vidalı önerilmiyor. Sanırım X ekseni 1500 mm genişliğinde, Y ekseninde 3000 mm gibi uzun bir mesafe için tek vidalı mil kullanılması ve sağlıklı çalışması çok ilginç, döner somun mu kullanılmış? Makinenin gövdesi rijit, raylar çok hassas yerleştirilmiş ve güçlü olmalı ki sorunsuz çalışabiliyor.

Son düzenleme:
Önemli bir bilgi, ayrıntılı paylalaşabilirseniz forumdakilerin işine çok yarayacaktır.

Genelde hareketin sağlanması için 1000 mm üzerinde vidalı önerilmiyor. Sanırım X ekseni 1500 mm genişliğinde, Y ekseninde 3000 mm gibi uzun bir mesafe için tek vidalı mil kullanılması ve sağlıklı çalışması çok ilginç, döner somun mu kullanılmış? Makinenin gövdesi rijit, raylar çok hassas yerleştirilmiş ve güçlü olmalı ki sorunsuz çalışabiliyor.
20190114_093302.jpg
20190114_093320.jpg
20190114_093329.jpg
20190114_093609.jpg
20190114_093800.jpg
20190114_093857.jpg

Bu kalitedeki bir makinede alt destekli miller kullanılmış olması şaşırtıcı görünüyor. Bizim ulaşabildiğimiz markasız Çin malı millere oranla önemli bir kalite farkı vardır diye düşünüyorum.

Y eksenindeki vidalı mil kaç mm ince gibi görünüyor fotoğraftan
20mm
Bu kalitedeki bir makinede alt destekli miller kullanılmış olması şaşırtıcı görünüyor. Bizim ulaşabildiğimiz markasız Çin malı millere oranla önemli bir kalite farkı vardır diye düşünüyorum.
93-96 yılları arasında alınmış bu makine. Belki o zamanki teknoloji bunu gerektiriyordu. Ama dedğiniz gibi ufak bir kaç değişmesi gereken parçası hariç sorunsuz çalışıyor. CNC lerin içlerinde en iyisi GERBER.

İlk yaptığım cnc de 18 mm suntadan 2 kat kullanıyordum. Üstteki suntaya makinanın kendisine 50 mm aralıkla matkapla deldirip sonra o suntayı söküp arkasından M8 çakmalı somun çakıp geri makinaya bağlıyordum. Delikleri makinanın kendine deldirdiğim için paralel oluyor kafası tornalanmış civata sıktığımda parçayı paralel bağlama konusunda büyük kolaylık oluyordu.

P14_1.jpg

Neyse konuyu dağıtmayalım yoksa @togitogi bizi dağıtacak :p:D
Estağfurullah.Olurmu öyle şey.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler