Masaüstü küçük hoparlör anfi devresi.

ozgurece-TA3HGU

Katılımcı Üye
Değerli forum arkadaşlarım elektrik kesintilerinde walkman a bağlayıp radyo dinleyebilmek için DC 5 V ile çalşan Piranha-5614 anfili hoparlörleri satın almıştım. Walkman deki Groove veya MB özelliğinde bass sesleri çok boğuluyordu. 4Ω olan hoparlörlere PAm8403 anfi modülü bağladım patlak bass sesleri düzeldi. Aşağıdaki resimlerde Piranha-5614 kendi anfisini detaylı olarak resimledim.
PAM8403
Yük: 4 Ohm
Çalışma Gerilimi: 5V
Düşük gürültü oranı
%90 Verim
Kısa devre koruması
Termal kapatma

Piranha 5614 ün anfisini aşağıdaki hoparlörler ile denedim 16Ω olan hoparlörler de tiz ve bass daha güzeldi ama 4Ω olan hoparlörlerin sesi daha yüksek çıkıyordu.(Kırmızı Led i sonradan ileve ettim) @Mr_YAMYAM hocam bu çin malı anfileri hiç sevmez biliyorum. Ama elektrik kesintisinde powerbank ile radyo veya müzik dinlemek için yapılan bir uygulama.

ocP8et.jpg

ocPZwN.jpg

ocPM1e.jpg

ocPFHR.jpg

ocPtkc.jpg

ocP4xP.jpg

ocPwJ0.jpg

ocP6pq.jpg

ocP9ZY.jpg

ocP0cv.jpg

ocP73x.jpg

ocPdk6.jpg

ockPHp.jpg

ockkKy.jpg

Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM hocam bu konuyu daha görmemiş ilerleyen zamanda görürse köteği yiyecez.
KÖTEK de KÖTEK :D
Kaliteden bahsedilmez elbette, ancak elektrik yokluğunda iş görecektir.
Kaliteden bahsedebileceğimiz bir ampliyi ben yıllar önce yapmıştım.
ÇAY AMPLİSİ :D
TEA entegre ile 1W civarı güç verebilen bu ampliyi belli kalite unsuru doğrultusunda tasarlamıştım.
O yıllarda kıym'ETli @serkan_48 ile alanya da görüştüğümüzde Serkana bu ampliyi dinletmiştim ve gudurtmuştum :D
Referans seviyeden, (15-20cm) müziğin içerisine girmiş gibi hissederek dinlemişti.

KÖTEK de KÖTEK :D
Kaliteden bahsedilmez elbette, ancak elektrik yokluğunda iş görecektir.
Kaliteden bahsedebileceğimiz bir ampliyi ben yıllar önce yapmıştım.
ÇAY AMPLİSİ :D
TEA entegre ile 1W civarı güç verebilen bu ampliyi belli kalite unsuru doğrultusunda tasarlamıştım.
O yıllarda kıym'ETli @serkan_48 ile alanya da görüştüğümüzde Serkana bu ampliyi dinletmiştim ve gudurtmuştum :D
Referans seviyeden, (15-20cm) müziğin içerisine girmiş gibi hissederek dinlemişti.

Evet abi ben ve birde serhatusgiller ile beraberdik. 🤣 güzel günlerdi. Hemde şarjlı Mobil çay kutusu.

Evet abi ben ve birde serhatusgiller ile beraberdik. 🤣 güzel günlerdi. Hemde şarjlı Mobil çay kutusu.
Aynı ampliyi kifvet'e de göstermiş ve o'nu da gudurtmuştum :D
Üstelik bilimsel test yapmamız da mümkün olmuştu.
Benim balkonumdaki PC ve BLAUPUNKT ampli ile ( @serkan_48 bilir) ÇAY amplisini kıyaslamıştık.
BLAUPUNKT amplinin ton kontrolleri defeat iken ve loudness devrede değilken HECO hoparlörler ile dinlediğimiz bir şarkıyı, aynı hoparlörlerle ve şiddette ÇAY amplisi ile dinlediğimizde aralarında hemen hemen hiç fark olmadığını gördük. SPL metre ile de ölçtük.
Bu da demektir ki Blaupunkt gibi üst seviye bir ampli ile, ilmine göre yapılmış uyduruk bir ÇAY amplisinin lineer olarak dinlenilmesinde hiç te fark yok.
Teknik olarak her ampli 20Hz ten 20kHz e kadar tüm frekansları eşit yükseltiyorsa (ton kontrol devrede değilken) temel olarak çıkış katları arasında hiç fark yok demektir.
Tek fark birisi 25W güç üretirken diğeri 1W güç üretebiliyor.
Mevcut dinleme koşullarında max dinleme seviyemiz 80-85db/A ise ve hoparlörlerimin duyarlılığı 90db/SPL ise takribi 0.25W güç ile bu ses şiddetine ulaşabiliyoruz.
İşte burada bir amplideki kalite unsurundan bahsedecek olursak, çıkış katında kullanılan entegre veya transistör değil, çıkış katının yapım kalitesi olduğunu söyleyebiliriz.

Aynı ampliyi kifvet'e de göstermiş ve o'nu da gudurtmuştum :D
Üstelik bilimsel test yapmamız da mümkün olmuştu.
Benim balkonumdaki PC ve BLAUPUNKT ampli ile ( @serkan_48 bilir) ÇAY amplisini kıyaslamıştık.
BLAUPUNKT amplinin ton kontrolleri defeat iken ve loudness devrede değilken HECO hoparlörler ile dinlediğimiz bir şarkıyı, aynı hoparlörlerle ve şiddette ÇAY amplisi ile dinlediğimizde aralarında hemen hemen hiç fark olmadığını gördük. SPL metre ile de ölçtük.
Bu da demektir ki Blaupunkt gibi üst seviye bir ampli ile, ilmine göre yapılmış uyduruk bir ÇAY amplisinin lineer olarak dinlenilmesinde hiç te fark yok.
Teknik olarak her ampli 20Hz ten 20kHz e kadar tüm frekansları eşit yükseltiyorsa (ton kontrol devrede değilken) temel olarak çıkış katları arasında hiç fark yok demektir.
Tek fark birisi 25W güç üretirken diğeri 1W güç üretebiliyor.
Mevcut dinleme koşullarında max dinleme seviyemiz 80-85db/A ise ve hoparlörlerimin duyarlılığı 90db/SPL ise takribi 0.25W güç ile bu ses şiddetine ulaşabiliyoruz.
İşte burada bir amplideki kalite unsurundan bahsedecek olursak, çıkış katında kullanılan entegre veya transistör değil, çıkış katının yapım kalitesi olduğunu söyleyebiliriz.

Ekli dosyalar

• IMG-20220114-WA0013.jpg
    IMG-20220114-WA0013.jpg
    220.9 KB · Görüntüleme: 18
Onursal Hocam önerdiğiniz kabinler mutlaka iyidir ama elimde birçok hoparlör kabini mevcut . Boşta bekliyor. Belki ilerleyen zamanda kullanmadığım audio speaker ları satışa çıkartabilirim. Ebayda da satışta 90euro Nakliye 99Euro.
oghvgN.jpg

oghmQe.jpg

oghz8P.jpg

oghKoq.jpg

Onursal Hocam sizin önerinizle 2016 da modifiye yaptığımız SONY E51 hoparlörler kesinlikle orjinal Sony SS-E55 lerden daha iyi ses veriyor Sizin gönderdiğiniz western medium, tweter ve sonradan satın aldığımız Bass peynir hoparlörler ile kalibrasyonu yakaladık. Belki hoparlör filtresinin de ecik etkisi olabilir.

ogsleh.jpg

ogsMa8.jpg

ogs8XM.jpg

ogsZ1j.jpg

ogsFkn.jpg

ogs6uU.gif

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye