Manyetik matkabım çalışmıyor...

enghol

Üye
Merhaba arkadaşlar elimde mab 480 model bir manyetik matkap var.Manyetik bölümü çalışıyor ama motor dönmüyor.internette şemasını bulamadım... içini açıp baktım 5 adet röle 1 adet direnç 1 adet köprü doğrultucu ve diyot var....start butonuna bastığımda 2 adet röleyi çekiyor ama motor dönmüyor....
Bilgisi olan arkdaşların yardımını bekliyorm.saygılarımla...

mab480 mekanik yapısı

http://www.thomach.ca/products_file...ools/mag drills/PartList/MAB480_breakdown.pdf

mab480 genel özellikler

http://www.routexport.com/bds/mab480.htm

bu arada şunu da ekleyeyim motor sargılarını ölçtüm sorun yok motor sağlam....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Motorun üzerindeki kapağı açın. Orada elektronik bir kart göreceksiniz. Bu kart üzerinde 1 adet tristör var. Bu tristörün bir bacağında 220 V olması gerekir. Eğer yok ise alt kısımdaki elektronik karttaki röleleri ölçün. 220V var ise çıkışını ölçün, burada da 220 ye yakın 180V gibi de olabilir, bir gerilim ölçmelisiniz. Eğer bir bacağında 220V var diğer bacaklardan birinde buna yakın bir gerilim yok ise tristör tetiklenmiyor. Bu kısımdaki entegre ve dirençleri ölçmelisiniz. Ayrıca yan taraftaki iki adet potansiyometreleride ölçmelisiniz.

MAB480 Manyetik matkapta buna benzer bir sorunum oldu. Motor üzerindeki tristör bozuktu. Ama aynısından bulamadım, devreyi komple iptal edip stator sargı girişlerine DIMMER devresi kurdum. Dimmer Potansiyometresini kendi potansiyometresiyle değiştirdim.

Tristör gerilimlerini ölçün karşılaştığınız değerleri buraya yazın.

çok teşekkür ederim dediklerinin hepsini deneyeceğim....

Fluke arkdaşım motor kapağının altındaki kartı açtım.tristörü buldum bir bacağında 230 voltu gördüm ama ölçerken sanırım iki bacağını kısadevre yaptırdım motor döndü. sanırım o an tristör tetikledi...
şimdi ne yapmalıyım sorun tristörde mi? değiştirsem düzelirmi ya da senin yaptığın gibi bir dimmer devresimi kullanmalıyım? ya da motorun yanlışlıkla yaptığım kısa devreyi normal bir köprü atsam makinaya zarar verir mi?

tristörün A1-A2 uçlarında 215 volt , A2-G uçlarında 214 volt civarı değerler aldım...
A1-A2 veya A2-G uçlarını kısa devre yaptığımda motor dönünüyor ama çok yüksek devirde dönüyor...

Motora zarar vermez, bu gördüğün değer stator gerilimi.

Ama eğer devir ayarını geri istiyorsan dimmer takmalısın. Unutma Dimmer 6A olacak. Düşük olursa elinde patlar. Hazır olanlarından alacaksan Legrand tavsiye ederim. Orijinal pot ları sökerek dimmer potunun kablolarını uzatıp orijinal yerine alabilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam devir ayarı önden bakınca sol tarafta ve iki adet hız ve tork potansiyometresi olacak. Ben ikisinide söküp dimmer potansiyometresini bağlamıştım. Tristörle boşa uğraşma ben malzemesini bulamamıştım. Bana kalırsa Dimmer yap daha güzel oluyor. Yinede sen bilirsin. İlla tristör olacak diyorsan onu süren bir entegre olması lazım onu kontrol et.

Not: Dimmeri taktıktan sonra tristörü sökmeyi unutma. Gate bağlantısını boşta bırak. Anot 1 ve Anot 2 yi dimmer giriş ve çıkış olarak bağla. Bu arada tristör dediğime bakma tristör AC akım geçirmez. Malzeme triyak.

Aslında ben triyak buldum.şu an elimde hazır var.fakat triyakın arızalı olup olmadığına karar veremedim...triyak'ı değiştirsem sorun çözülecek mi?

Sorun çözülebilirama devir ayarsız direkt çalıştırmak istiyorsan triöstörlü devreyi iptal edip direkt çalıştırırsın ama devir ayarı olamdanda bazı delme işlerinde sorun çıkarabiir.Belki röleler çekiyor gözükebilir ama kontakları ark olmuştur devreye girmiyo da olabiir.Aynı sorun bizdede olmuştu bütün röleri değiştirdim mümkünse bir üst akım değerli rölelerle değiştir.Fabikadan tam akım sınırındaki röleler geliyor.

canerland ' Alıntı:
Sorun çözülebilirama devir ayarsız direkt çalıştırmak istiyorsan triöstörlü devreyi iptal edip direkt çalıştırırsın ama devir ayarı olamdanda bazı delme işlerinde sorun çıkarabiir.Belki röleler çekiyor gözükebilir ama kontakları ark olmuştur devreye girmiyo da olabiir.Aynı sorun bizdede olmuştu bütün röleri değiştirdim mümkünse bir üst akım değerli rölelerle değiştir.Fabikadan tam akım sınırındaki röleler geliyor.
eğer sorun tristördeyse değiştirdiğim taktirde devir ayrının çalışması lazım değil mi? aslında rölelerden bir tanesinin kontakları kararmıştı ama ölçmedim belki o geçirmiyor olabilir...

Triyakı değiştirdiğinde sorunun çözülecek diye birşey yok. Çünkü triyakın iletebilmesi için Gate ucuna gerilim gelmesi gerekir. Triyakı süren devrelerinin çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. Çalışmıyorsa değişen hiçbirşey olmayacak ki sorunun %90 olarak triyakın sürülmemesi. Yani triyakın sağlam. Triyakı kısa devre ettiğinde çalıştığını söyledin. Bu sebepten dolayı rölelerden de olamaz. O röleler, devir yönünü değiştirmek ve Start-Stop butonunu mühürlemek için gereken yardımcı rölelerin toplamını oluşturur. Kısacası röleleri unut.

Triyak takmanı yinede tavsiye etmiyorum, aşağıdaki mesajda da açıkladığım gibi triyak değerinin en az 6 Amper geçirmesi gerekiyor.

15-20 TL ye kıyıp dimmer al. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Uğraşsanda zaten orijinal malzemesini bulamayacaksın.

Fluke ' Alıntı:
Triyakı değiştirdiğinde sorunun çözülecek diye birşey yok. Çünkü triyakın iletebilmesi için Gate ucuna gerilim gelmesi gerekir. Triyakı süren devrelerinin çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. Çalışmıyorsa değişen hiçbirşey olmayacak ki sorunun %90 olarak triyakın sürülmemesi. Yani triyakın sağlam. Triyakı kısa devre ettiğinde çalıştığını söyledin. Bu sebepten dolayı rölelerden de olamaz. O röleler, devir yönünü değiştirmek ve Start-Stop butonunu mühürlemek için gereken yardımcı rölelerin toplamını oluşturur. Kısacası röleleri unut.

Triyak takmanı yinede tavsiye etmiyorum, aşağıdaki mesajda da açıkladığım gibi triyak değerinin en az 6 Amper geçirmesi gerekiyor.

15-20 TL ye kıyıp dimmer al. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Uğraşsanda zaten orijinal malzemesini bulamayacaksın.

Abi onun parasında değilim de dimmer devresi nasl bişey makinanın neresine takacağım
motor kapagının altındaki kart yerinde mi kalacak....
bi de bu dimer devresini heryerde bulabilir miyim...

Abi onun parasında değilim de dimmer devresi nasl bişey makinanın neresine takacağım
motor kapagının altındaki kart yerinde mi kalacak....
bi de bu dimer devresini heryerde bulabilir miyim...

Dimmerin 3 Ayağı vardır genelde. Bağlantısı markasına göre değişir. 1 Uç Ana Şebeke gerilimi, 2. Uç Ayarlanmış gerilim 3. uç anahtar çıkışı yani dimmeri çevirdiğin zaman hiçbir işlem uygulanmadan direkt şebeke enerjisini geçirir. Dimmer adını verdiğimiz devre genelde aydınlatma sistemleri için aydınlatma miktarını ayarlamakta kullanılır. İçerisinde Birkaç kondansatör bir kaç transistör bir bobin ve bir adet triyak barındırır. Kısacası senin makinenin üzerindeki triyak devresini dışarıdan hazır olarak satın alıp sisteme adapte edeceğiz. Olayı bu. Motor üzerindeki devre yerinde kalacak yine.

Aşağıdaki gibi adım adım gidersen senin için daha kolay olur.

1- Motorun üzerindeki karttaki triyakı sökeceksin komple.
2- Gidip herhangi elektrik malzemesi satan bir dükkandan 6 A dimmer isteyeceksin.
3- Dimmerin kapağını söküp devresini boşa çıkartacaksın.
4- Üzerinde bir adet potansiyometre olacak. Potansiyometre 5 uçlu olacak. 3 Tanesi Normal potansiyometre ucu diğer iki tanesi normalde açık anahtar ucu.
5- Potansiyometreyi devreden komple sökeceksin. Ve uçlarını makine üzerindeki eski devir kontrol düğmelerinin olduğu yere kadar kabloyla uzatacaksın.
6- Bu uçları aynen söktüğün ayaklara karşılıklı olacak şekilde bağlayacaksın. Dimmer devresini rölelerin olduğu bölüme koyabilirsin.
7- Triyakı ilk adımda sökmüştün. Şimdi makine üzerindeki devre üzeride elinde üç tane boş ayak var. Ölçü aletinle üç yolun hepsini ölçeceksin.Ölçü aletinin Bir ucunu nötr e tuttuğunda triyakin bağlandığı yollar üzerindeki bir ayağında 220V olacak.
8- Bu 220 V a bir kablo bağlayıp Dimmer devresinin ana şebeke girişine bağlayacaksın.
9- Diğer boşta kalan iki uç içerisinden daha önceden kısa devre etmiştin ya, o ayağa bağlayacaksın. Buna da bir kablo çıkartıp dimmerin çıkışına bağlayacaksın.
10- Dimmerin bir ayağı ve kart üzerindeki bir ayak boşta kalacak.

İşte bu kadar oldukça basit birşey.

Öncelikle dimmeri al. Eğer yine de içinden çıkamazsan buraya dimmerin ayak isimlerini yaz o zaman tekrar inceleriz. Yada modelini ve markasını yazsanda yeterli olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri