Manyetik Kapı Kilidi ve Zaman Ayarı. ( Gecikme) Yardım

mhmtdgn

Üye
MERHABA ARKADAŞLAR Bİ KONUDA YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR.

ŞİMDİ KAPILARA KART OKUMA CİHAZI BUTON VE BUNLARA BAĞLI OLARAK ÇALIŞAN KAPI KİLİDİ DEVRESİ KURUYORUZ.

BİZİM KULLANDIĞIMIZ KİLİT MANYETİK YANİ MIKNATISLANMA ÖZELLİĞİNE GÖRE ÇALIŞIYOR VE ENERJİSİ KESİLDİĞİ(BUTONA BASILDIĞI ) AN DEVREDIŞI KALIYOR(ANLIK).

SORUNUM BU NOKTADA BAŞLIYOR BUTONA BASTIĞIMIZ ANDA KİLİDİN ENERJİSİ KESİLİP ÇEKTİĞİMİZ ANDA GERİ HEMEN DEVREYE GİRİYOR ve BU DURUM İNSANLAR KAPIDAN ÇIKARKEN BİR ELİ BUTONA BASILI TUTMAK DİĞERİYLE İSE HEMEN KAPIYI AÇMAK ZORUNDA KALIYOR.

BENİM YAPMAK İSTEDİĞİM İSE BUTONA BASTIĞIMIZ ZAMAN 3-5 SANİYE GECİKME YAPACAK HERHANGİ BİR ŞEY ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

MERHABA ARKADAŞLAR Bİ KONUDA YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR.

ŞİMDİ KAPILARA KART OKUMA CİHAZI BUTON VE BUNLARA BAĞLI OLARAK ÇALIŞAN KAPI KİLİDİ DEVRESİ KURUYORUZ.

BİZİM KULLANDIĞIMIZ KİLİT MANYETİK YANİ MIKNATISLANMA ÖZELLİĞİNE GÖRE ÇALIŞIYOR VE ENERJİSİ KESİLDİĞİ(BUTONA BASILDIĞI ) AN DEVREDIŞI KALIYOR(ANLIK).

SORUNUM BU NOKTADA BAŞLIYOR BUTONA BASTIĞIMIZ ANDA KİLİDİN ENERJİSİ KESİLİP ÇEKTİĞİMİZ ANDA GERİ HEMEN DEVREYE GİRİYOR ve BU DURUM İNSANLAR KAPIDAN ÇIKARKEN BİR ELİ BUTONA BASILI TUTMAK DİĞERİYLE İSE HEMEN KAPIYI AÇMAK ZORUNDA KALIYOR.

BENİM YAPMAK İSTEDİĞİM İSE BUTONA BASTIĞIMIZ ZAMAN 3-5 SANİYE GECİKME YAPACAK HERHANGİ BİR ŞEY ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

Card reader uzerınden rolenın cekılı kalacagı sureyı ayarla!
ne tur bır card reader kullanıyosun bılmıyorum fakat benim cihazlarımda pc uzerınden veya uzerınden rolenın ne kadar cekılı kalacagı ayarlanabılıyor card reader ısını yapıyorsanız ve bu çözum aklınıza gelmıyorsa ben cıhazınızda bu ozellıgın olmadgını varsayıyorum buna gore;

1 adet 0-5 dk zaman sayıcı bır devre alacaksın
devreyı 12 v ıle besleyeceksın
devrede bulunan start ucuna reader ın kontak uclarını baglayacaksın
manyetık kılıdın - ucuna - ver
beslemedekı + ucu zaman devresıde bulunan rolenın Com ucuna bagla
zaman rolesınde bulunan rolenın N.C ucundan cık manyetık kılıde gır

sıstemın işleyişi:

reader a okutulan kart reader uzerınde bulunan roleyı tetıkler
rolenın kontak ucları zaman rolesını belırtılen sure ıcınde sayması ıcın baslar
bu arada role kontak deıstırıp normalde kapalı ucu uzerınden gecen enerjyı keser
ve manyetık kılıt bosa duser
ayarlanılan sure sona erdıgınde zaman rolesı uzerındekı role N.c ucunu kapatır ve manyetık kılıt devreye gırer
kolay gelsın !

Teşekkür ederim ilgin için daha geniş kapsamlı anlatıyim kart okuyucu sadece kapıdan içeri girmek ićin butonu ise kapidan çıkarken kullanılıyor. Kart okuyucunun ana cihazından röle çekme süresi program ile ayarlaniyor fakat butonu entegre edip çalıştırmıyoruz butonu adaptör + ucuna bağliyoz(manyetik kilide giden) bu arada buton kapalı konumda çalışıyor. Bastığımız an kilide giden enerjiyi kesip devre dışı bırakıyor elimizi çektiğimiz anda hemen dewrye gryr.

Aşağıdaki devre işini görür basit, ucuz ve çok küçük... Sen Led yerine röle kullanacaksın ve orada belirtilen direnci 22k yaparsan röle yaklaşık 3 sn falan çekili kalır.

benım cıhazım uzerınde kendı buton gırısı oldugu ıcın bı sorunum yok ama :D:D sanırım aynı cıhazı kullanıyor olabılır mıyız :):)
marka ve model belırtırsen ıı olur problemıne gelınce

o halde readerın kontak uclarını deıl butonun uclarını zaman devresıne baglarsın
fakat arkadasın onerdıgı yada benım onerdıgm devrede buton push buton olmak zorunda kapalı kontak deıl acık kontak vermelıdır
egerkı buton u deıstıremem dersende butonu bır roleye baglarsın
butonu basıncada ıster kapalı kontagını kullan ıstersende acık kafana gore kolay gelsın

Aşağıdaki devre işini görür basit, ucuz ve çok küçük... Sen Led yerine röle kullanacaksın ve orada belirtilen direnci 22k yaparsan röle yaklaşık 3 sn falan çekili kalır.

TEŞEKKÜR EDERİM EN KISA ZAMANDA DENEYECEĞİM

benım cıhazım uzerınde kendı buton gırısı oldugu ıcın bı sorunum yok ama :D:D sanırım aynı cıhazı kullanıyor olabılır mıyız :):)
marka ve model belırtırsen ıı olur problemıne gelınce

o halde readerın kontak uclarını deıl butonun uclarını zaman devresıne baglarsın
fakat arkadasın onerdıgı yada benım onerdıgm devrede buton push buton olmak zorunda kapalı kontak deıl acık kontak vermelıdır
egerkı buton u deıstıremem dersende butonu bır roleye baglarsın
butonu basıncada ıster kapalı kontagını kullan ıstersende acık kafana gore kolay gelsın

BRF500 duydun mu kardeş kendi üretimimiz Bu dediğim cihaz ayrı bir terminal. kart okuyucusu ayrı bağlanıyo. Bazı modellerde kart okuyucu ve terminal aynı oluyor. bu zaman sayıcı devresi veya resmi mevcutmudur ayrıca buton farketmez yeterki elimde 2-3 saniye weya ayarlanabilir bir zaman devresi olsun.

Kullanılan röle minyatür tip bir röle ise (+) ve (-) uçlarına dikkat ederek röleye paralel 1000 MF. 16 V. bir kondansatör deneyin,kondansatör şarj gerilimi röleyi bır müddet çekili tutacaktır.Zaman yeterli gelmezse kondansatör değeri yükseltilebilir.En basit çözüm olarak denenebilir.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri