manyetik alan

edremit

Onursal Üye
Onursal Üye
Manyetik alan teorileri ile ilgili bilgiye ihtiyacı olan bir arkadaş için anlatım var. Bu konuyu merak edeler inceleyebilir.

Ekli dosyalar

• E08 manyetik alan.rar
    428.3 KB · Görüntüleme: 84
  • E09 manyetik alan.rar
    409.3 KB · Görüntüleme: 55
Moderatör tarafında düzenlendi:
Teşekkürler Edremit

teşekkürler arkadaşım manyetik alan dersiyle başım belada umarım yararı olur..

Merhaba burada manyetik alanlarla ilgili bilgiler verildiği için sorumu bu konu altında sormaya karar verdim umarım yanlış yapmamışımdır.

Bir işletmede 80 m mesafe uzaklıktaki 24 adet 1,5 hp gücündeki motorlara besleme çekilmesi gerekiyor ben bu motorlara 24x2,5 luk kumanda kablolarından bu kabloları her faza 80' er metrelik birer tane çekmeyi düşünüyorum yani 3 tane 80 metrelik 24x2,5 kablo çekip birinci kablodan sadece-R ikinci kablodan sadece-S üçüncü kablodan sadece-T fazını vererek bu kabloların aynı numaralı uçlarını bir motora denk gelecek şekilde mesela 1,1,1-birinci motoru 24,24,24-yirmidördüncü motoru besleyecek şekilde bağlamak istiyorum.

Herhangibir mahsuru var mıdır?

Bazı arkadaşlar tam emin olmamakla beraber kapasitiflik oluşur, statiklik oluşur gibi şeyler söylüyorlar acaba doğru mudur ve bu olay varsa zaten aynı tavadan yanyana giden 4x2,5 kablolar da da bu etki olmaz mı? Kullandığımız tava demir köşebent ve lamalardan yapılmıştır orjinal galvanize saçlardan da olabilir di farkeder mi? Ayrıca kullanmak istediğim bu kabloların blendajlısı da var fayda sağlayabilir mi?

Her iki durum da da bunlar gibi veya daha başka sorunlar varsa nasıl çözülebilir?

Yardımlarınız için şimdiden çok çok teşekkür ederim.

<<<<<<<<<<< [email protected] >>>>>>>>>>>

wodibow ' Alıntı:
Bir işletmede 80 m mesafe uzaklıktaki 24 adet 1,5 hp gücündeki motorlara besleme çekilmesi gerekiyor ben bu motorlara 24x2,5 luk kumanda kablolarından bu kabloları her faza 80' er metrelik birer tane çekmeyi düşünüyorum yani 3 tane 80 metrelik 24x2,5 kablo çekip birinci kablodan sadece-R ikinci kablodan sadece-S üçüncü kablodan sadece-T fazını vererek bu kabloların aynı numaralı uçlarını bir motora denk gelecek şekilde mesela 1,1,1-birinci motoru 24,24,24-yirmidördüncü motoru besleyecek şekilde bağlamak istiyorum.

Herhangibir mahsuru var mıdır?

İlk aklıma gelen şu oldu:
Motorlardan 23'ünün çalışıp 1'inin çalışmadığı durumda 23 kablodan aynı anda aynı yöne doğru akım geçmasi durumunda oluşan manyetik alanlar birleşecek ve çalışmayan motorun kablosunda gerilim oluşacaktır ve bu her faz için geçerlidir.
Çözüm için 24'lü kabloyu, her motorun bir fazını besleyerek değilde, 8 motoru üç fazdan besleyerek kullanabilirsiniz.
wodibow ' Alıntı:
... aynı tavadan yanyana giden 4x2,5 kablolar da da bu etki olmaz mı?
Motora giden üç fazın akımı aynı anda aynı yönde olmadığı için (120o faz farkından dolayı) oluşan manyetik alanlar birbirini yok eder, etkilemez.

genç arkadaş ilginiz için çok teşekkür ederim.

Oluşacak bu gerilimin etkisi ne olabilir herhalde motora bir etkisi olmaz ve bana sadece kontrol kalemini kandırarak yanmasını sağlar gibi geliyor. Çalışmadığı halde motor kutuplarında görülecek bu gerilim insanı çarpacak seviyeye gelebilir mi? Ya da bu çalışmayan motor diğer kabloların üzerinde oluşturacağı gerilim yüzünden yine bu gerilim oluşturulan kablolara gereksiz yük oluşturabilir mi?

Daha başka aklınıza gelen şeyler varsa yardımlarınızın devamını bekliyorum. Zira bu konu pek dikkat çekmeyen ama zannedersem fazla bir teknik yan etkisi olmasa bile kesin olarak açıklığa kavuşması
gereken bir konu.

Eğer sizleri sıkıyorsam ve saçmalıyorsam özür dilerim. Ama bu tür bir soru sorulduğu zaman ben ve benim durumumda olan arkadaşların doğru ve net bir şekilde yanıtlayabilmesini isterim.

Saygı ve selamlarımla nice mutlu , sağlıklı ve başarılı yıllar dilerim.

<<<<<<<<<<< [email protected] >>>>>>>>>>>

wodibow ' Alıntı:
Oluşacak bu gerilimin etkisi ne olabilir herhalde motora bir etkisi olmaz ve bana sadece kontrol kalemini kandırarak yanmasını sağlar gibi geliyor. Çalışmadığı halde motor kutuplarında görülecek bu gerilim insanı çarpacak seviyeye gelebilir mi? Ya da bu çalışmayan motor diğer kabloların üzerinde oluşturacağı gerilim yüzünden yine bu gerilim oluşturulan kablolara gereksiz yük oluşturabilir mi?

Sisteme veya insanlara herhangi bir zarar vereceğini sanmıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri