manuel jeneratörü otomatik yapma

merhaba
orada görünen sımens kontaktörlerle marşı ayarlıyoruz birinci kontaktör enrjisi yani A1 Şebeke 2 kontaktör jenaratör çıkış sinyalinden beslenir bunların yardımcı kontağını kullanarak marşı devreye alıp çıkara biliyoruz hani bazen arabamızı çalıştırırken marşa fazla basıp çızz diye bir ses olur burada öyle bir sıkıntı dahi yoktur .

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yani kaça mal oldu bizede lazım

fikret yılmaz 28 yaptığınız bu sistemin devre şemasını çizip paylaşabilir misiniz? Bütün ayrıntılarıyla daha anlaşılır bir şekilde anlamamız ve uygulayabilmemiz için.teşekkürler
Ekli dosyayı görüntüle 32839
evet arkadaşlar herkese merhaba manuel marşlı olan aksa 7.5 kw lık jeneratörümüzü otomatik olarak çalıştırılması buatta gördüğünüz 2 adet kontaktör burlar sadece start ve stop olarak kulanılmıştır
daha küçük kontaktör kulana bilirdik ancak elimizde bunlar vardı
mavi turuncu renkte görunen role bu benzinli jenaratör oldugu için cikte için kulanılmıştır 2 aç ve 2 kapalı kontağı bulunur 220 v ile çalışır bunu kullanmamdaki amacım marş basıldığı anda jenaratörün alternatörü 80- 120v arasında bir voltaj üretir bu röle bu volta aralıgında çeker ve kontak yapar bunun yerine kontaktör kulanılmaz neden derseniz kontaktör bu voltaj aralığında çekip bırakır veya uzun vadede arızalanır diye bilirim

Ekli dosyayı görüntüle 32840
buradaki transfer panomuz burada yine rölemiz var bu rolede jeneratör çalıştı eletrik uretti ve röle çıkış verdi 1 dk zaman rölesi saymaya başladı ve j kontakrü çekti diğer bağlantılar transfer panosu nasıl ise bağlantılar aynıdır
aşgıda görüldüğü gibi manuel start ayda bir test etmeleri için
cikte olayı yukarda anlattıgım gibi ciktede kulandığım motorlar araçlar kulanılan kapı açma kapama motorudur burada 5 koblolu alnlardan kulanın bunların içlerinde sviç var ileri itiğinde moyorun elektriği kesilir birde bunların kaliteli olanları alın 2 çeşit var aynı ikisinide 15 tl den satıyolar kalitesi kablolarından ve plastik kalitesinden anlaya bilirsiniz kalitesiz oların motoru çak güçsüz
ve jenaratörlerde olmazsa almaz şarj redresörü
şöyle uzaktan baktığınız çak basit bir sistem kablolar salkım saçak çok özendiğim söylenemz her zaman böyle değilimdir lakin sistem geçen baktım tam 2.5 yıl olmuş herhangi bir problem olmadı
diyeceksinizki datakomun bunun için paneli var evet var ama bana 700 tl fiyat vermişlerdi için içine transfer panusunda kattığınızda fiyat uçuyor ben gerek görmedim çok ayrıntıya girmedim herhalde gerek yoktur video çektim youtube yükleyince buradan link atarım herkese selam iyi forumlar

Ekli dosyayı görüntüle 32842 Ekli dosyayı görüntüle 32843 Ekli dosyayı görüntüle 32844 Ekli dosyayı görüntüle 32841

Son düzenleme:
Merhabalar, benzer bir şeyi yeni başlık açmadan buradan sormak isterim. Palmera PA1000 1KW manuel ipli jeneratörümün 12V DC çıkışını bir akü ile anlık ya da marş alana kadar beslesem (jigle ve açma düğmesi açıkken) otomatik marşlı hale gelir mi? Böyle bir şey mümkünse nasıl yapabilirim. Amacım diğer yenilenebilir enerji konularında yazdığım gibi kuracak olduğum güneş paneli enerji sisteminde acil durum senaryosu olarak, kapalı ve enerjisiz kalınan zamanlarda (akü sevilereri %20-30 lara düştüğünde) jeneratörün devreye girip belli bir seviyede (mesela %50 de) tekrar devreden çıkmasını sağlamak. Biliyorum ya da bilemediğimden çok cahilce bir soru fakat sormayınca da bir şey öğrenilmiyor.;) Amaç hem elektriğin/gücün sürekliliğini korumak hem de onca maliyetli akülerin derin deşarja düşürmeden sağlıklarını korumak.

Merhabalar, benzer bir şeyi yeni başlık açmadan buradan sormak isterim. Palmera PA1000 1KW manuel ipli jeneratörümün 12V DC çıkışını bir akü ile anlık ya da marş alana kadar beslesem (jigle ve açma düğmesi açıkken) otomatik marşlı hale gelir mi? Böyle bir şey mümkünse nasıl yapabilirim. Amacım diğer yenilenebilir enerji konularında yazdığım gibi kuracak olduğum güneş paneli enerji sisteminde acil durum senaryosu olarak, kapalı ve enerjisiz kalınan zamanlarda (akü sevilereri %20-30 lara düştüğünde) jeneratörün devreye girip belli bir seviyede (mesela %50 de) tekrar devreden çıkmasını sağlamak. Biliyorum ya da bilemediğimden çok cahilce bir soru fakat sormayınca da bir şey öğrenilmiyor.;) Amaç hem elektriğin/gücün sürekliliğini korumak hem de onca maliyetli akülerin derin deşarja düşürmeden sağlıklarını korumak.
Manuel bir jeneratörü otomatik hale getirmek çok zor bir durum.
Tecrübe edinmiş ustalarımız olabilir belki bilmiyorum.

Benim düşündüğüm sabit miknatisli bir DC motoru döndürünce nasıl ki DC akım üretebiliyorsa, DC akım üreten bir jeneratördeki alternatöre tersine akım verilerek tahrik edilebilir diye düşünüyorum. Burada olmazsa olmaz olan 12 DC akımınla ilgili ayrı bir bobin katı var mı? Yoksa AC akımda çevriliyorsa (içini açmadım bilemiyorum) zor. O zaman da 220 V AC verilerek belki tahrik edilebilir. Bu konuda tecrübesi ve deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Bunu düşünmemin sebebi farklı model/marka jeneratörlerde benzer aynı jeneratörlerin bir versiyonunda otomatik marş ve 12V 7-9A aküsü varken bir diğer versiyonunda sadece akü yok, yeri boş. Muhtemeldir ki başka mekanizması da vardır ama mesele tahrik edilip edilemeyeceği?

Tahrik icin ilave mekanik artı motor donanimlari gerekir. Ilgileniyorsaniz arac veya motorsiklet mars sistemlerini inceleyin. Gercekten ihtiyaç var diyorsaniz maliyet çıkarın elinizdeki jeneratör boyutuna gore deger mi, yoksa yenisi mi uygun dogru karar olur. Hani eskilerin sozu vardir attigin tas urkuttugun kurbağaya deyecek mi!

İhtiyaçtan ziyade dediğim gibi elimde bir jeneratör var. Şimdi alacak olsam marşlısını alırım. Ama elimdekini de değerlendirmek mümkün mü onu araştırıyorum. Belki de bahsettiğim acil eylem planına hiç gerek olmayacak. Sonuçta böyle bir durum olabilir. Tedbir amaçlı. Taş ve kuşları işin iyice anlayınca hesaplamak lazım tabi.;)

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri