Mantra nedir?

ADAM değil.. :mad:
BEY... Beyefendi.. Kısaca YAMYAM :D
Şaka haa :D
Konumuz din ile ilgili değildir. Daha doğrusu tek bir din ile ilgili değildir.
Dünya üzerindeki bazı dinlerde de yer verilen bu inanışta acaba gerçeklik payı var mıdır diye araştırma yapıyorum.
Örneğin islamiyette DUA vardır. Tüm müslümanlar dua ederler. Ya da mantra olarak açıklanan bu olayda da gerçeklik payı varmıdır?
Sonuç olarak tek taraflı ve islami bir düşünce ile örnek verecek olursak, ''ALLAHIM BENİ KÖTÜLÜKLERDEN KORU'' gibi dua edebiliriz. Önemli olan ettiğimiz bu duanın bizi ne derece koruduğudur.
Edinmiş olduğum bilgilere göre mantra anlayışında bu duayı (Veya mantra sözcüklerini) belli bir miktar tekrarlarsak veya yazarsak duamızın kabul olacağı, veya bazı kötülüklerden arınacağımız belirtilmiş.
Önemli bir fark var.
Mantra'da beddua'ya yer verilmez. Daima iyi niyet ifade edilmelidir diyorlar.

NOT:
Konumuz içerisinde tartışan arkadaşlar...
Tartışmayı başka boyuta taşımayalım. Herkes kendi inancı doğrultusunda cevap versin. Zaten hepimiz müslüman değilmiyiz. ?
sizin yüksek şahsınızdan özür dilerim beyefendi. :)

Ancak kendi inançların doğrultusunda sormuş olduğum soruya bilimsel olarak cevap vermedin.
Nasıl bir bilimsel kanıt arıyorsun. Mesela kedileri sevdiğin zaman mırlarlar kedilerin içinden titreşim sesi gelir bu ses ve frekansının insan sağlığı üzerinde olumlu sonuçları olduğu deneylerle ispatlanmış. Aradığın böyle bir ispatsa böyle birşey yok.
Yoga yada plates yapanlar üzerinde de bir araştırma yapılabilir ruhen bir faydası var mı diye 😁 Huzur hep farklı farklı yerlerde aranır oysaki huzur bir tek yerdedir 👍

Bu arada güzel insanlar fikir ayrılığı neticesi tartışsa da birbirilerine karşı saygılarını korurlar. O yüzden telaşe etmeyin burada kötü insan olduğunu sanmıyorum 👍

Son düzenleme:
Nasıl bir bilimsel kanıt arıyorsun. Mesela kedileri sevdiğin zaman mırlarlar kedilerin içinden titreşim sesi gelir bu ses ve frekansının insan sağlığı üzerinde olumlu sonuçları olduğu deneylerle ispatlanmış. Aradığın böyle bir ispatsa böyle birşey yok.
Yoga yada plates yapanlar üzerinde de bir araştırma yapılabilir ruhen bir faydası var mı diye 😁
Şöyle anlatayım.
Allahım beni koru duasını 1000 defa söylersem veya yazarsam, bu duamın yerine getirileceği islamiyette nasıl açıklanır. ?
Böyle bir şey var mıdır islamiyet'te.
Var ise nedendir?
Yok ise neden dua edilir.

Evet islamiyetle ilgili olan 1. Paragraf sorgulanamaz tabii ki. 2x2=4 yada 2+2=4 gibi
Birinci paragraftan kastınız :
İslamı gerçek mânâda yaşamak için mücadele içinde olan insanlar en değerli en yüce insanlardır. Bunu önemle belirtmekte fayda var.
ise, orada bir durun derim. En yüce, en değerli insan olabilmek için= Müslüman olmak gerekir gibi bir mantık ortaya çıkar ki bunun kadar saçma birşey olamaz. Müslüman olmayanlar değersiz ve yüce değildir gibi bir kurgu oluşur zihinlerde. Bir insanı İnsan yapan şey ilk önce AHLAK'tır ve bu da dinlerden bağımsız, her insanın doğuştan gelen bazı iyi şeyleri onaylaması ve ona yönelmesidir. Her insan içgüdüsel veya doğuştan gelen özellikleriyle iyiyi ve güzeli sever ona meyillidir. "Dini olmayanın ahlakı da olmaz" vb gibi önermeler de dünyanın en saçma fikirlerinden biridir. İşim dolayısı ile dünyanın bir çok ülkesine gittim, kısa veya uzun süre oralarda yaşadım, şu anda da yurtdışında yaşayan biri olarak çok farklı dinden, dinsizlikten, kültürden,insanlarla tanışma fırsatım oldu.

Özetle şunu diyebilirim: Yeryüzünde sadece iki tür insan yaşar ; İyi insan ve kötü insan. Bu kadar. Dinler, Milliyetler, felsefi görüşler vb. hep ikinci plandadır bana göre ve maalesef dünyada insanları ayrıştırmak, bölmek, öldürmek için sebep olarak kullanılıyor. Her din, kendisinin doğru olduğunu, diğerlerinin yalan olduğunu söylüyor. Peki hangisi gerçekten "Gerçek" ? Bunu herkesin kendi vicdanına ve seçimlerine bırakmak gerekir diye düşünüyorum. Kimse kimseden "üstün", "seçilmiş" vb.değildir. Yeryüzünde nefes alıp veren herkes eşittir benim gözümde. Diğer insanların ,hayvanların, bitkilerin, kısaca canlıların yaşam hakkına, tercihlerine karışmamak, dayatmamak şartı ile herkes , her canlı benim kardeşimdir bu dünyada. Bu yüzden ben kendimi " Dünyalı" ve "İnsan" olarak tanımlıyorum. Kendimi de üstün, seçilmiş veya canlılarrın en değerlisi vb olarak görmüyorum . O kadar. Selamlar.

Birinci paragraftan kastınız :

ise, orada bir durun derim. En yüce, en değerli insan olabilmek için= Müslüman olmak gerekir gibi bir mantık ortaya çıkar ki bunun kadar saçma birşey olamaz. Müslüman olmayanlar değersiz ve yüce değildir gibi bir kurgu oluşur zihinlerde. Bir insanı İnsan yapan şey ilk önce AHLAK'tır ve bu da dinlerden bağımsız, her insanın doğuştan gelen bazı iyi şeyleri onaylaması ve ona yönelmesidir. Her insan içgüdüsel veya doğuştan gelen özellikleriyle iyiyi ve güzeli sever ona meyillidir. "Dini olmayanın ahlakı da olmaz" vb gibi önermeler de dünyanın en saçma fikirlerinden biridir. İşim dolayısı ile dünyanın bir çok ülkesine gittim, kısa veya uzun süre oralarda yaşadım, şu anda da yurtdışında yaşayan biri olarak çok farklı dinden, dinsizlikten, kültürden,insanlarla tanışma fırsatım oldu.

Özetle şunu diyebilirim: Yeryüzünde sadece iki tür insan yaşar ; İyi insan ve kötü insan. Bu kadar. Dinler, Milliyetler, felsefi görüşler vb. hep ikinci plandadır bana göre ve maalesef dünyada insanları ayrıştırmak, bölmek, öldürmek için sebep olarak kullanılıyor. Her din, kendisinin doğru olduğunu, diğerlerinin yalan olduğunu söylüyor. Peki hangisi gerçekten "Gerçek" ? Bunu herkesin kendi vicdanına ve seçimlerine bırakmak gerekir diye düşünüyorum. Kimse kimseden "üstün", "seçilmiş" vb.değildir. Yeryüzünde nefes alıp veren herkes eşittir benim gözümde. Diğer insanların ,hayvanların, bitkilerin, kısaca canlıların yaşam hakkına, tercihlerine karışmamak, dayatmamak şartı ile herkes , her canlı benim kardeşimdir bu dünyada. Bu yüzden ben kendimi " Dünyalı" ve "İnsan" olarak tanımlıyorum. Kendimi de üstün, seçilmiş veya canlılarrın en değerlisi vb olarak görmüyorum . O kadar. Selamlar.
Ben sadece yazdıklarımdan sorumluyum anladıklarınızdan değil 😁
GERÇEK müslüman olma yolunda olanlara övgüde bulanmak diğer insanları adi ve ahlaksız olarak görmek demek değildir. Böyle bir zihniyet hastalıklı zihniyettir.

Son düzenleme:
Ben sadece yazdıklarımdan sorumluyum anladıklarınızdan değil 😁
Sizin üstün bilgelikle yazdıklarınızı anlayabilmek herkesin harcı değil, haklısınız. Eh işte anladığımız kadarıyla, aklımız yettiğince. Belki çok çalışırsam ve uslu bir çocuk olursam hem şirinleri görebilirim, hem yazdıkılarınızdaki yüce manaları idrak edebilirim. :)

olumlama gücü, sadece hiduizm de değil, budizm inancında çağırmaktır çekmektir. (iyiliği, gücü, pozitif enerjiyi, gücü) çeşitli aşamaları ve düzeni vardır. örneğin her gün aynı saatte aynı süre ile minimum zaman zorunluluğu vardır.

Şöyle anlatayım.
Allahım beni koru duasını 1000 defa söylersem veya yazarsam, bu duamın yerine getirileceği islamiyette nasıl açıklanır. ?
Var ise nedendir?
Bu platformda git gide Trendyola benziyor... Ne alaka diyeceksiniz ama Trendyol bir zamanlar sadece giyim satarken şimdi zurnadan şarjlı vidalamaya kaddar her şeyi satmaya başladığı için..

Neyse konuya dönersek benim bildiğim (dini bir eğitimim yok onu söyleyeyim de) İslam'da Dua ikiye ayrılır ve birbirinin ayrılmaz parçasıdır ikiside.

Bunlara kabaca fiili dua ve kavli dua deniyordu yanlış hatırlamıyorsam.Yani hem Allah'tan isteme hemde o duanın gereğini fiili olarak yapma.Daha anlaşılır olarak yazmak gerekirse yola çıkmadan "Allahım kaza verme " demek kavli dua, arabanın bakımını yaptırmak ve trafik kurallarına uymak fiili dua oluyor.Yada öğrenci sınava girecek ise Allah'tan başarılı olmayı istemek kavli,ders çalışmak ise fiili duadır.

Dolayısı ile'Allah'ım beni koru' deyip sözle du ederken diğer taraftan o konuruna için gekenen önlemi almak gerek (sağlık içinse ona göre davranmak, İnsanlardan korunmak ise ona göre davranmak günahtan korunmaksa ona göre davranma .....) Yoksa sadece laf ile olmuyor o işler ki biz Müslümanlar sadece laf kısmını /isteme kısmını yapıp gerisini koyvermekle meşhuruz.

İnsan neden Dua eder sorusu ise çok geniş bir skalada değerlendirilebilecek bir şey.Bir ucu bir şeyi kişisel olarak arzu etmeye dayanırken bir ucu (H.z Ebubekir duasıdır) müslümanlara cehenneme girmeye yer kalmasın kadar diğer insanlara dayanabilir,sağlık için olur korkudan emin olmak için olur ama nihayetinde bir yaratıcıdan yardım istemektir ve acziyeti itiraftır dua.

Benim bildiğim böyle. İnş. yanlış bir şey yazmamışımdır (yanlış kısımları düzeltirseniz sevinirim)

Şöyle anlatayım.
Var ise nedendir?
islamiyette emirler ve uyulması gerekenler Kuran-ı kerimde yazar detayları da Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) belirtmiştir.
Kavgada yumruğun hesabı olmadığı gibi sevgi belirtmede ve ihtiyaçları Allahtan istemekte sayı olmaz. Ebced hesabı ile çıkarılan sayılar sonradan gelenek haline gelmiş uygulamalardır.
Kader, kaderi mutlak ve kaderi muallak olarak ikiye ayrılır. Kaderi mutlak ne yaparsan yap başına gelecek olaylardır, kaderi muallak ise senin hâl ve davranışlarınla değişiklik gösteren amiyane tabirle interaktif filmler gibidir. Hepsi bütünüyle bir sınavdır her insanın sınavı farklıdır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri