Mamfi

Evet arkadaşlar.
Test aşamaları bitti ve öngörüldüğü üzere -80db üzeri gürültü seviyesine ulaşıldı.
IMG_2112.JPG
-80db üzeri diyorum, çünkü elimdeki ilkel ölçü aleti ile bu değeri tam olarak okuyabilmek mümkün değildir.
Göstergenin minumum ölçeklendirilmiş hali -75db olup, bu değerden sonraki ölçümler yüksek okuma hataları doğrultusunda takribi olarak ölçülebilmektedir.
Test aşamasında yakmış olduğum STK465 ler haricinde 4-5 adet te LM317 regülatörü çöpe attım.
Esasen sadece bu kadar da olmayıp son almış olduğum tüm 317 lerin düzgün çalıştığından bile şüpheliyim. Çünkü taktığım her 317 bu devredeki kriterlere tahammül etmiyor ve enerjilendikten sonra KÖMÜR oluyorlar.
Tesadüfen bir kenarda duran ve 25W gücündeki STK463 ve eski üretimlerden kötü bir LM317 takınca tüm modül stabil bir şekilde çalışmaya başladı.
Demekki sadece STK larla değil, yeni üretim her türlü entegre ve yarı iletkenlerle de başımız dertte imiş.
Bilim uğruna verilen bu kadar zaiyattan sonra, yeni entegre arayışlarına girip, bulabildiğim her türlü entegreleri zaman zaman test edeceğim.
Bu testte uygulanmış olan GÜRÜLTÜ faktörünün aşağılara çekilebilmesi çalışmaları, esasen sadece bazı GROUNDİNG ve LOW-NOISE PSU tekniklerinin uygulanması olup, gerçek teknolojide son derece amatörce uygulamadır.
Daha üst seviye teknikler ile çok daha iyi neticeler alınabilir olsa da, bunların uygulanabilmesi çok daha üst düzey ölçü aletlerinin kullanılması ile mümkündür.
Benim amacım amatör teknikle de olsa belli bir seviyeye ulaşabilmekti ve sanırım bunu da başarmış durumdayım.
-72db gürültü seviyesine sahip ve 30db kazanç ile 30-40W güç elde edilebilen lambalı amplifikatörlerin binlerce dolara satıldığı günümüzde, böyle bir teknikle üretilmiş bir cihazın kıymetini ortaya koyacaktır.

Eline saglik abi.
Sağolasın gardaşım.
İyi bir cihaz yapıp bunu arkadaşlarla paylaşabilmek en zevkli olaydır.
Takdir edersiniz ki benim gibi kişiler ecik guduruktur.
Bu gudurukluk olayı daima batıya... PARDON ... Daima daha iyiye doğru gidebilmektir.
25 sene kadar önce yapmış olduğum STK çalışması o yıllardaki çalışmasıyla da son derece iyi idi. O yıllarda GROUNDING tekniği konusunda fazlaca bilgiye sahip olmadığımdan dolayı, ürünün katalog değerlerine sadık kalarak cihazı yapıyordum.
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet_pdf/sanyo/STK465.pdf

Data dosyasında görüleceği üzere STK nın bu serileri için output noise voltage (çıkış gürültü gerilimi) 1.2mV civarıdır.
0db (1Vp) referans seviyesine göre bu voltaj çıkışta -55 ila -65db arası bir gürültü eşiğine tekabül etmektedir.
Bu değer, firmanın genel tasarım prosedürleri ve standart uygulama şeması doğrultusunda öngörülen malzeme değerleri ile elde edilen gürültü seviyesidir.
İşte yıllarca süregelen araştırmalarım ve uygulamalarım doğrultusunda fabrika çıkış değerlerini oldukça üst seviye denilebilecek seviyeye getirebilmiş durumdayım.
Bu konuda başka bir forumda amplifikatör tasarım teknikleri ve hileleri konusunda bilgi vermiştim.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.0.html
STK465.png

Bu olayı MODİFİYE ARABALAR ile kıyaslayabilirsiniz.
Yani ben de uyduruk olarak üretilmiş kötü bir entegreyi modifiye ederek en iyi değerlere getirmiş durumdayım.
Gönül isterdi ki başka entegreleri de bu şekilde modifiye ederek en iyi performansı alayım. Ancak modern üretimlerin çoğunda, örneğin bir LM3886 ile yapılacak çıkış katında bu tekniği uygulayarak modifiye edebilme şansı hiç yoktur.

Son düzenleme:
Abi peki şu değerler nasıl? Bir ampli entegresi için?

1596744361068.png

1596744409485.png

1596744456024.png

1596744492824.png

Teknik olarak tercih edilebilecek bir entegre değil.
İlk olarak gürültü faktörünü ele alacak olursak..
Gürültü faktörü parametreleri giriş empedansı, ve eşdeğer giriş gürültü değeridir.
Girişi 50 ohm ile kapatacak olursak ve verilen verilere göre tasarlarsak, eşdeğer giriş gürültü faktörü 20kHz band genişliğine göre 5uV max olarak belirtilmiş.
Bu değer bir tasarımda hiç bir anlam ifade etmez. Çünkü giriş gürültü değerini esas belirleyen unsur kullanılan ekipmanların gürültü faktörleridir.
Bu ekipmanlar pasif kompenentler olup, Bir iletken, bir direnç, bir bobin veya bir kondansatördür.
COMP.png

Bu kompenentlerin gürültü faktörleri frekansa bağlı olarak ele alınır ve her birisi için ayrı ayrı hesaplanır.
Yani senin devrede kullanacağın herhangi bir kompenentin üzerinde indüklenen gerilim 1mV olsa bile çıkışta bu değer 30mV olacak ki neredeyse duyulmaya başlanabilecek demektir.
Üstelik giriş empedansının 50 ohm olması şartı bir ampli ile bağdaşamaz.
İdeal bir ampli için minumum giriş empedansı 30-50Kohm en az olmalıdır.
Aksi takdirde o ampliden yeterli bass lineeritesi sağlanamaz.
Bu durum tasarım prosedürleri ve kullanılan kompenent kalitesi ile belirlenir, ancak ve ancak hayallerin ötesindeki bir ölçü aleti ile ölçülebilir.
Benim amplimde ölçümlediğim -80db gürültü faktörü ölçü aletimin band genişliği olan 300kHz e kadardır.
Tabii ki burada en etken olan amplinin yükseltebildiği üst frekans limiti de etkendir.
Teknik verileri incelendiğinde STK465 in 100KHz e kadar yükseltme yapabildiği açıkça anlaşılacaktır.
Halbuki senin entegre band genişliği kavramına önem vermemiş olup 20KHz e kadar -3db lik bir sapma olabileceği belirtilmiş.
Bu entegrenin SVR (Supply Voltage Rejection) değeri ortalama 75db kadar verilmiş olup, iyi bir değerdir.
Ancak eğer ana besleme kondansatörleri üzerindeki ripple max. (Vripple) 0.5V RMS ise şartı konulmuştur.

Abi o gun gelecek. Stk465 e muadil yeni nesil bir ic bulacam.
Aslında STK serilerinin çok daha iyi entegreleri de var.
41XX 44XX serileri 086G serileri 050 serileri gibi.
STK086G Low distortion özelliği ile tanınır. Normal STK086 ile kıyaslandığında devreleri hemen hemen aynı olsa da STK086G nin difrensiyal girişinde extra matched transistörler bulunmaktadır.
Hani senin BLAUPUNKT amplideki TR107 gibi.
STK086G.png

Kırmızı ile işaretlediğim yere dikkat edersen bu transistörlerin önemini anlayabilirsin.
Ayrıca yeşil renk ile belirttiğim yere dikkat edersen bu entegrede çıkış transistörlerinin bağımsız olduklarını görebilirsin.
Eğer istersek biz bu 4 transistörü kullanmayıp 6-7-8 nolu bacakları devreye bağlamayıp, yerine daha güçlü ve iyi biaslanmış darlington transistörlerden kullanabiliriz.
Böylece eğer istersek çok daha güçlü bir çıkış elde edebilmemiz olasıdır.
Ayrıca pre devrelerin beslemesi de ayrı olduğu için, bu devre için çok gelişmiş bir low-noise PSU yaparsak Hi-END denilen üretimlerin sınırlarını zorlayabiliriz.

Hort :D
Hocam Shield için kullandığınız malzeme nedir? Alüminyum değil gibi.

Hort :D
Hocam Shield için kullandığınız malzeme nedir? Alüminyum değil gibi.
Eski bir PC den sökülmüş metal SHIELD.
O devrede çok iyi shield yaptım ve gürültüyü 6 db den daha fazla düşürdüm.
Kazanç faktörüne göre -6db gürültü faktörü düşürülmesi teknik olarak hacı murat arabadan mercedese binmek gibidir. :p

Eski bir PC den sökülmüş metal SHIELD.
O devrede çok iyi shield yaptım ve gürültüyü 6 db den daha fazla düşürdüm.
Kazanç faktörüne göre -6db gürültü faktörü düşürülmesi teknik olarak hacı murat arabadan mercedese binmek gibidir. :p
Eski pc kasamı attığıma pişman olacağım hiç aklıma gelmezdi. :D
Belki denk getiririm bi tane.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri