Makinelerin Gürültüsünün Azaltılması

Odayı sesten tamamen izole ederseniz bu seferde kendiniz duramazsınız içerdeki gürültüden.

Saygılar....

Ses yalıtımında kullanılan malzemenin çalışma ilkesi, sesin geçişini engelleyerek yansıtılması üzerine değil, ses enerjisinin sönümlendirilmesine dayalı olduğu için bahsettiğiniz gibi bir sakıncası yok.

O sebeple izocam yerine bondex sünger kullanın.

Ses yalıtımında kullanılan malzemenin çalışma ilkesi, sesin geçişini engelleyerek yansıtılması üzerine değil, ses enerjisinin sönümlendirilmesine dayalı olduğu için bahsettiğiniz gibi bir sakıncası yok.
Düzeltme için teşekkürler:)

bizim atolyedekiler müzik açıyorlardı gününe göre Metallica yada başka abuk şeyler çalardılar ...
tamam Metallica'yı ben çalıyordum kimse şikayete gelmiyordu.

Motorun gürültüsünün kesilebilmesi için, "aktif gürültü azaltma" kutusu yapımını gösteren bir çalışma. Konu bizim makinelerin gürültüsünün azaltılmasına uygun değil, yine de ilginç bulanlar ve farklı uygulamalarda kullanmak isteyenler olabilir. Örneğin aynı yöntemle çalışan ve dışardan gelen gürültüyü engelleyen, kulak içine takılan tipte kulaklıklar görmüştüm. Bizim de gürültünün yapısını biraz daha iyi anlamamıza yardımı olacaktır.

Video 1100 hertz ses dalgası örneği ile başlıyor. Belirli şartlarda 30 cm genişliğinde dalgalar üretiliyor. Ses sinüzoidal dalgadan çok, 30 cm aralıklı düzlemsel ses darbeleri halinde yayılıyor. Hoparlörün diyaframı belirli aralıklarla sıkışmış hava moleküllerini kaynaktan dışa doğru itiyor, duymamızı sağlayan mekanizma bu.

Kalın metal bir levha kullanıldığında, levha çok az esnediği için arkaya gürültü geçmiyor ancak büyük oranda geri yansıyor. Yansımalar çok olduğu için kutu içerisindeki gürültü daha da artabiliyor. Köpük-sünger türü malzeme daha az yansıtıyor ancak arka tarafa gürültüyü çok geçiriyor, kalın, yoğun malzeme ile etki artırılabiliyor. Köpük-sünger türü malzeme esnek yapısı sayesinde enerjiyi ısıya dönüştürerek sönümlendiriyor. Daha iyi bir çözüm iki malzemenin bir arada kullanılması veya benzer kompozit malzemeler.

Dak. 8:25 den itibaren yapılan deneyde;
Aynı ses kaynağı ikinci bir hoparlöre bağlandığında ses katlanıyor. Birini yarım dalga boyu uzağa çektiğinde veya ses kablosunun +/- yönünü (diyaframın hareket yönünü) değiştirdiğinde, ses dalgaları birbirini yok ediyor. Bu yönteme "aktif gürültü azaltma" (Active Noise Cancellation) deniyor.

Bu yöntemi kutuya uyguluyor. Deneyde gürültü kaynağı olarak kutu içerisine yerleştirilen bir hoparlör kullanılmış. Esneyebilmesi için ince seçilen, 0.9 mm kalınlığında metalden (sac) bir kutu oluşturuyor. Kutunun üç yüzeyinin iç taraflarında mikrofon ve dış yüzeylerinde ise hoparlör var. Hoparlörler diyafram yerine metal levhayı hareket ettiriyor. Mikrofondan alınan ses, elektronik devre (anfi) ile artırılabiliyor ve frekansı ayarlanabiliyor. Ses kartlarından yapılan ayar sonrasında gürültü büyük oranda azalıyor.

Son düzenleme:
Asıl ses motordan değil, malzemenin ve bıçağın birbirine sürttüğü noktadan çıkıyor. Onu da çözümü kabin, bölme vs.

motor.png

Yukarıdaki mesajda yer alan videonun başlangıcında da görüleceği gibi, gürültüsünün azaltılması istenen motorun resmi. Motorun metal bir kutu içerisine alınması ve aktif gürültü azaltma düzeneği kullanılarak gürültüsünün azaltılması hedefleniyor.

Motorun veya yöntemin bizim makinelerle herhangi bir ilgisi yok. Arkadaşlara, mesajları yanıtlamadan önce, mesajda yazılanları ve varsa videoları incelemelerini öneriyorum.

Konu bizim makinelerin gürültüsünün azaltılmasına uygun değil, yine de ilginç bulanlar ve farklı uygulamalarda kullanmak isteyenler olabilir.

Son düzenleme:
CNC bölümünde olunca Spindle için örnek diye düşündüm. O motorlara olabilir.

En azından "olmaz" diye tek bir sözcük ile değil de bir iki cümle yazdığınız için, yazılanı ve videoyu dikkatli incelemeden yorum yaptığınızı anlayabildim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri