Makineden Gelen Bu Ses Ne Olabilir?

Merhabalar,

Vestel EKO 8711 TL Çamaşır Makinesini ikinci el olarak aldım. Makineyi siyaha boyamak için parçalayıp tekrar kurmuşlar. Bana geldiğinde su kaçırma sorunu vardı, o da körük lastiğini tekrar sağlam bir şekilde takınca düzeldi.

Makineyi incelerken gelen tıkırtılar dikkatini çekti. Bu her zaman olan bir şey değil ve gözlemime göre çamaşır miktarı artınca ve programa göre su miktarı artınca bu ses geliyor. Ve ses her dönüşte gelmiyor. Sebebi ne olabilir sizce?

Dikkatli dinleyince tahliye pompası tarafından geliyor ama pompayı temizlemistim.
https://sendvid.com/wsopp5uj

Tahliye pompası sadece su boşaltırken calısır.yıkama esnasında sadece ana motor calısır.ana motordanda duyacagınız,ya kayiş sesi yada rulman sesidir.Benden bir tavsiye "ÇALIŞIYORSA ELLEME".Mörfinin 13 üncü kanunu.:)

Tahliye pompası sadece su boşaltırken calısır.yıkama esnasında sadece ana motor calısır.ana motordanda duyacagınız,ya kayiş sesi yada rulman sesidir.Benden bir tavsiye "ÇALIŞIYORSA ELLEME".Mörfinin 13 üncü kanunu.:)

Sanırım bu sefer dediğiniz gibi yapıcam.. çünkü bu ses sadece yıkamanın başında oluyor 10 dakika boyunca falan sonra kesiliyor ve her zaman olan bir şey değil. Rulman ya da motordan olduğunu sanmıyorum. En iyisi ellemeyeyim. ️

su jetli model ise su popasından geliyordur ama motor kömür sesinede benziyor.

su jetli model ise su popasından geliyordur ama motor kömür sesinede benziyor.

Su jetli ama su jeti çalışırken gelmiyor bu ses. Kömür sesi desek her zaman gelmesi lazım. Su seviyesi belli bir düzeye geldiğinde dönerken hareket eden suyun pompaya gidip gelirken içinde kalmiş herhangi bir cismin (para, toka gibi) hareket ettirmesi olabilir mi? Ancak garip olanı bu sesin sadece 10 dakika falan sürmesi idi. Sonrasında kesildi. Makinede her şey normal.

Merhaba. Bu sesli videonuzu birkaç kez üst üste dinledim. Bu makinadan ilk 10 dakikada çıkan bu sesler, tam yıkama kapasitesinde (Örneğin 8 kg pamuklular için 4 kg kuru çamaşır olarak tartılıp, ıslanınca 8 kg olan ıslak, beyaz çamaşır kapasitesi gibi) ve nispeten daha fazla suyla yıkanınca duyulan normal seslerdir. Makinada dönen tamburun içinde özel bölmelerde, suyla ıslanmış olan çamaşırların, tamburun bu bölmelerinden yerçekimi kuvveti nedeniyle bir alt bölmeye düşmeleri sırasında duyulan ve çok normal olan sesleridir. Bu ses tahiye pompası sesi de değildir, o sesler çok daha farklıdır, ancak yıkama sonundaki kirli suyun boşaltılmasında pompa sesleri o zaman duyulabilir. Tambur gövdesinden (deliklerinden) geçerek pompa girişine kadar ulaşabilen metal nesneler, tambur bölgesi dışındaki alt bölmelerden gelerek daha farklı tıkırtıları çıkarır. Bu yabancı nesneler (ataş, kırılmış fermuar parçaları, vb.) açılabilir pompa gövdesi açılarak içinden alınıp bu sıkıntı giderilmiş olur.

Burada duyduğunuz bu ses detayından çok daha önemlisi, değiştirdiğiniz makina ön kapak contasının yani körüklü lastik contanın tambur dönerken hiç su sızdırmamasıdır. Bu sızdırmazlık sağlamışsa özellikle ilk 10 dakikada çıkan bu sesleri dikkate almayın. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Bu sesli videonuzu birkaç kez üst üste dinledim. Bu makinadan ilk 10 dakikada çıkan bu sesler, tam yıkama kapasitesinde (Örneğin 8 kg pamuklular için 4 kg kuru çamaşır olarak tartılıp, ıslanınca 8 kg olan ıslak, beyaz çamaşır kapasitesi gibi) ve nispeten daha fazla suyla yıkanınca duyulan normal seslerdir. Makinada dönen tamburun içinde özel bölmelerde, suyla ıslanmış olan çamaşırların, tamburun bu bölmelerinden yerçekimi kuvveti nedeniyle bir alt bölmeye düşmeleri sırasında duyulan ve çok normal olan sesleridir. Bu ses tahiye pompası sesi de değildir, o sesler çok daha farklıdır, ancak yıkama sonundaki kirli suyun boşaltılmasında pompa sesleri o zaman duyulabilir. Tambur gövdesinden (deliklerinden) geçerek pompa girişine kadar ulaşabilen metal nesneler, tambur bölgesi dışındaki alt bölmelerden gelerek daha farklı tıkırtıları çıkarır. Bu yabancı nesneler (ataş, kırılmış fermuar parçaları, vb.) açılabilir pompa gövdesi açılarak içinden alınıp bu sıkıntı giderilmiş olur.

Burada duyduğunuz bu ses detayından çok daha önemlisi, değiştirdiğiniz makina ön kapak contasının yani körüklü lastik contanın tambur dönerken hiç su sızdırmamasıdır. Bu sızdırmazlık sağlamışsa özellikle ilk 10 dakikada çıkan bu sesleri dikkate almayın. Kolay gelsin.

Merhaba, detaylı açıklamanız için teşekkür ederim.

Sızdırmazlık contasını elimde uygun tornavidalar olmadığı için ön kapağı açmadan taktım. Su sızması düzeldi ancak bazen (5 yıkamada 2), yüksek devirde sıkma yaptığı zaman yarım çay bardağı kadar su akıyor. Ancak yıkama esnasında tek damla su akmıyor. Dediğim gibi bu sesi sadece yoğun programlarda ilk 10 dakikada ve çamaşır miktarının fazla olduğu sırada duyuyorum. Bu durum hala dediğinizi geçerli kılar mı? Ses biraz mekanik sürtünme sesi gibi geldiği için kazanın içinde bir cisim var gibi geldi bana.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri