Makine Gövde Topraklaması

Bence iş güvenliği uzmanı olan arkadaşımız değil, sistem eleştirilmeli. Böyle hayati bir konu öğretilmediyse iş güvenliği eğitimlerinde eksik bir şeyler var demektir. Gerçi pek çok Avrupa ve uzak doğu firmasında iş yaptım. Hiç bir iş güvenliği uzmanının bu konuda bilgi sahibi olduğunu görmedim.

Sent from my SM-N915F using KontrolKalemi Forumu mobile app

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İşini iyi , doğru ve eksiksiz yapmak yapmak istiyorsa,bilmediği şeyleri,doğru kaynaklardan okuyarak öğrenecek.Gezdiğiniz yerlerde,bu konunun ayrı eğitimi ve mütehassıslığı vardır.Forumlarda,birçok konuda,çok değişik görüş ve öneriler bulunmaktadır.Bu bilgiler,kafasının daha çok karışarak yanlış karar vermelerine neden olabilir.

İşini iyi , doğru ve eksiksiz yapmak yapmak istiyorsa,bilmediği şeyleri,doğru kaynaklardan okuyarak öğrenecek.Gezdiğiniz yerlerde,bu konunun ayrı eğitimi ve mütehassıslığı vardır.Forumlarda,birçok konuda,çok değişik görüş ve öneriler bulunmaktadır.Bu bilgiler,kafasının daha çok karışarak yanlış karar vermelerine neden olabilir.

Haklısınız hocam, forumdan doğru bir şeyler öğrenebilmek için verilen bilgiyi yorumlayabilecek bilgi birikimi ve tecrübede olmak gerekli.

Saygılar....

Topraklama her makinaya tek tek yapılması gerekiyor. Panodaki topraklama sadece panonun gövdesindeki elektrik kaçağı durumunda koruma sağlayabilir. Makina üzerinde kaçak varsa ve makinanın gövdesinin panonun gövdesi ile bir bağlantısı yoksa makinanın topraklaması yok demektir.

Topraklama her makinaya tek tek yapılması gerekiyor. Panodaki topraklama sadece panonun gövdesindeki elektrik kaçağı durumunda koruma sağlayabilir. Makina üzerinde kaçak varsa ve makinanın gövdesinin panonun gövdesi ile bir bağlantısı yoksa makinanın topraklaması yok demektir.

Burada bahsedilen ve sorulan makinenin gövdesinin pano ile bir topraklama bağlantısı olsa da, makinenin metal aksamı üzerinden ayrı bir koruma topraklaması yapılması gerekliliğine ilişkin. Yoksa işletme topraklamasına herkes hemfikir.

Arkadaşlar dün revizyon yaptığımız bir firmada kompozit malzeme pişiren fırının gövde topraklamasını ölçmeye çalıştım. Normalde elimde izolasyon topraklamasını ölçen cihaz olması gerekirdi ama maalesef yok. Dolayısıyla ölçümü muktimetre ile yaptım ve şu sonuçları çıkardım.

1- Ohm kademesinde pano toprak barası ile gövde arasındaki direnci ölçtüm ve 7-8 ohm gördüm.
2- Gövdede bulunan motorun panodaki toprak kablosunu söktüm ayrıca gövdede bulunup ta panoya toprak barasına bağlı olan/olabilecek bütün toprak kablolarını söktüm. Ölçüm yaptım direnç değeri 11-12 ohm değerine yükseldi.
3- Söktüğüm toprak kablolarını bağladım tekrar ölçtüm. Değer 7-8 ohm arasına düştü.
4- Gövde-toprak barası arasına 16 mm² kablo bağladım ve direnç 1,5 ohm değerine kadar düştü.

Sonuç olarak gövdenin toprak kablosuyla doğrudan topraklanmadığı sonucuna ulaştım. Ve gövdenin en az 25mm² toprak kablosuyla doğrudan topaklanarak eş potansiyel baraya bağlanması gerektiğini düşünüyorum.

Sizden ricam atlayıp atlamadığım veya yanlış düşündüğüm bir şey olup olmadığı konusunda beni bilgilendirmeniz.

Bahsettiğim makine 3fazla besleniyor ve toprak hattı geliyor ama ölçtüğün değerde de gördüğün gibi yüksek bir değer. bu topraklama gerilim altındaki kısımların topraklanması. gerilim altında olmayan kısımların da (dış metal kısımlar gibi) topraklanmasını isteriz. (tezgahta çalışırken elektrik çarpılmasını istemeyiz kimsenin.) 1,5 ohm uygun değerdir ama yine de yüksek.
DAHA ÖNEMLİ BİR DETAY TALİ PANOYA 30MA ANA PANOYA 300MA KAR TAKMANDIR.
arkadaşlar benimde firmadaki makineleri tek tek topraklamam gerekli bunun bi resimli örnek mevcut değilmidir yada detaylı bir anlatım
makinalar çelik metal ve mobilya makinaları.

Yapman gereken panodaki topraklama barasından topraklama kablosu çek (mesafeye ve makine güçlerine göre 1x10, 1x25 gibi). getir gövdeye çak
merhabalar, elektrik mühendisi değilim o yüzden siz teknik arkadaşlara sormak istedim. Bu gövde topraklamaları, her işyerindeki, dışı metal olan her makineye (daire testere, matkap, taşlama mak., nüyük klima makineleri vs. ) bu topraklamanın yapılması gerekiyor mu=? işyerinin Şebeke sistemine göre değişen bir şey mi ne dersiniz?

Yönetmelikte her makine için isteniyor ama 5 pinli 3fazlı prizlerde gerek olup olmaması tartırşma konusudur.

öner arkadaşımızın da dedigi gibi isg ci arkadaşlar mekanik bir birleşmenin olmadıgı yani gözle o makina nın gövdesine bir birleşme göremediklerinden dolayı bunu isterler senin topraklaman zaten mevcut yapman gereken ise ana panonda işletme topraklamasınıda ölçmek daha sonrada dolaylı ölçüm mantıgını kullanarak 2 uçlu ölçüm yaparak tek tek tüm makinaları ölçmek olacaktır

'' dolaylı ölçüm mantıgını kullanarak 2 uçlu ölçüm '' yöntemini açabilir misiniz?
mesela bir topraklama ölçüm cihazında toplam 3 prob var. işletme topraklaması için 1.prob toprak hattına, 2.prob nötr hattına, 3.prob faz hattına değdiriliyor. aynı cihazla gövde topraklaması ölçmek için, 1.prob makinenin gövdesine, diğer 2 prob, belli aralıklarla toprağa çakılmış kazıklara bağlanır.

dolaylı ölçüm mantığından kastınız nedir?
şimdiden verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.
hayırlı işler.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri