Makine Gövde Topraklaması

baybuz

Üye
Merhaba arkadadaşlar isg müfettişleri çalıştığım fabrikada yaptığı denetlemelerde benden herbir makinanın ayrı ayrı gövde topraklamasını istediler Not:(tekstil fabrikası, 100 adet makina var) işletmenin zemini betonarme ve makinaların toprakları trafodaki ana panonun toprak barasına bağlı.Ben bu panodaki topraklamayı ölçtüm ama müfettişler bunu yeterli bulmadı ve benden herbir makinanın topraklamasını istediler.Bana ne yapmam konusunda yardımcı olurmusunuz.Trafoda megerle ölçtüm ama işletme içinde herbir makinayı tek tek nasıl ölçerim neyle ölçerim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tüm cihazlara toprak bağlantısı çekmen yeterli.

hoca topraklama bakır çubukları var satılıyor 1 metre onu ve aparatlarını al makina güçlerine ğöre aparatlara toprak kablosunu bağla makinaların yanları uygun ise delik delip delige bildiğimiz tuz dök ve bakır çubuğu ıslata ıslata sonuna kadar çak en sonunda iyice sula işini ğörürsün ama toprak ölçümünü kesin yaptır

toprak ölçüm cihazları var. ya alacaksın yada toprak ölçümü yapan firmalar var ankarada radsan firması var.iş yeri ğüvenliği için raporun olması gerekli zaten

Açıklıyamadım sanırım benim makinelerde toprak var zaten, toprak kabloları trafomdaki ana dağıtım panosuna geliyor ordaki toprak barasına yani.Burda ölçtüğüm değer benim işletme topraklamam olmuyormu zaten tek tek hepsini topraklarını dışarı bidaha neden çakayım yada tek tek ölçeyim.bu adamlar tutdurmuş bütün makinaların tek tek topraklamalırı diye ben bunu nasıl ölçerim ve bu ölçümüm benim işletme topraklamamdan farkı ne olurki

Resmi evrak istedikleri icin tek tek makina numarasina göre olcum yapilmasi gerekli ayrica topraklama baran olabilir ama hic tahmin etmediğin bir makinanin toprak kablosu cikmis kopmus vb.olabilir ölçüm esnasinda buda meydana çıkmis olur.bu isi yapan firmalar var onlara yaptirabilirsin.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Topraklama; 1-İşletme Topraklaması: Aktif bölümlerin ve sıfır iletkeninin topraklanmasıdır.2-Koruma Topraklaması: Bir yalıtım hatasında elektrik devresinin aşırı akım koruma aygıtları ile açılmasını sağlamak için gerilim altında olmayan iletken tesis bölümlerinin topraklayıcılara ya da topraklanmış bölümlere doğrudan doğruya bağlanması şeklinde yapılan topraklamadır.Tekstil fabrikasında söylendiği üzere İşletme Topraklaması mevcutmuş ancak Koruma topraklaması mevcut değilmiş. Müfettişler koruma topraklaması istemişler ve gayet de haklılar.Arkadaşım yapman gereken şey şu; bütün makinelerin gövdelerine yeni bir hat sarı-yeşil kablo çekeceksin, bunları bir veya bir kaç noktada birleştireceksin. (hepsi tek olacak en son) sonra bunu yeni bir topraklama iletkenine bağlayacaksın.

Tüm makinalar için tek bir toprakla kablosu çek her makinadan bu kabloya gelen besleme kesiti kadar kablo ile bağla bu koblauda zeminde uygun toprak yere göm iş tamamdır

Merhaba arkadadaşlar isg müfettişleri çalıştığım fabrikada yaptığı denetlemelerde benden herbir makinanın ayrı ayrı gövde topraklamasını istediler Not:(tekstil fabrikası, 100 adet makina var) işletmenin zemini betonarme ve makinaların toprakları trafodaki ana panonun toprak barasına bağlı.Ben bu panodaki topraklamayı ölçtüm ama müfettişler bunu yeterli bulmadı ve benden herbir makinanın topraklamasını istediler.Bana ne yapmam konusunda yardımcı olurmusunuz.Trafoda megerle ölçtüm ama işletme içinde herbir makinayı tek tek nasıl ölçerim neyle ölçerim
öner arkadaşımızın da dedigi gibi isg ci arkadaşlar mekanik bir birleşmenin olmadıgı yani gözle o makina nın gövdesine bir birleşme göremediklerinden dolayı bunu isterler senin topraklaman zaten mevcut yapman gereken ise ana panonda işletme topraklamasınıda ölçmek daha sonrada dolaylı ölçüm mantıgını kullanarak 2 uçlu ölçüm yaparak tek tek tüm makinaları ölçmek olacaktır

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri