makinayı karta bağlayıp görev bitince frezeninde durmasını sağlamak

Mahmut Erdoğan

Paylaşımcı üye
herkese merhaba
buna benzer bir konu açmıştım konu alakasız yerlere gidince olmadı.
arkadaşlardan ricam bana adım adım hangi kabloyu nereye bağlayacağıma kadar
ayrıntılı anlatırlarsa bende bu işi çözerim.

bu makinayı bu karta bağlamak istiyorum.
şimdiden çok teşekkürler.

nötr ü direkt motora bağla, diğer ucu (fAz) röle den geçir. Sanırım üzerindeki röle max. 10 A yeterli gelir.

Kartın neresine bağlayacam dersen hangi röleye bağlamak istiyorsan NO uclarına olacak.

Gerçek iş mili bağlantısı nasıl yapılıyor ? TB6560 spindle çıkışında MİN gnd MOUT çıkışları var. GND çıkışına sinyal bağlanıyor tamam ama + ve - kutupları MİN ve MOUT'tan hangisine takmamız gerekiyor ?

GND ortak uç. Diğer ucu da deneyerek bulabilirsin en kolayı. Yada ölçeceksin. NO olarak bağlayacaksın.

Gerçek iş mili bağlantısı nasıl yapılıyor ? TB6560 spindle çıkışında MİN GND MOUT çıkışları var. GND çıkışına sinyal bağlanıyor tamam ama + ve - kutupları MİN ve MOUT'tan hangisine takmamız gerekiyor ?

Anladığım kadarıyla Senin motor bağlantın muhtemelen böyle olmalı.

Anladığım kadarıyla Senin motor bağlantın muhtemelen böyle olmalı.

Benim bildiğim ise şu şekilde. GND sinyal kablosu ve min ve MOUT ta 4 ve - kutuplar. Spindle hız kontrolü falanda karttan gelen sinyaller ile sağlanıyor. Sizin anlattığını bağlantı şekli ile iş milinin devir sayısı açılı dönüşü falan kontrol edilemez diye biliyorum.

Benim model helikopterlerde kullandığım fırçasız motorların çalıştırılma şeklilde. Motoru sürmek için ESC denilen bir DC motor sürücü var. Bu sürücü 3 kablo ile motora bağlanıyor. ESC'nin diğer ucunda 2 farklı çıkış var. Birisi elektrik girişidir bataryaya bağlanır. Diğer çıkış ise 3 kablolu bir çıkış olup o kablonunda +, -, GND(yani sinyal) çıkışı vardır. Motor devri bu 3'lü çıkışın bağlı olduğu elektronik devrenin verdiği komutlar ile DC sürücü motoru gerekli devire ulaştırır.

Switch ve acil stop girişleri röle ile izole edilmiştir. Parazitten etkilenmezler.

• 3 eksen sürücü çıkışı (step-dir)
  • 2 adet röle çıkışı (spindle, soğutma,vakum vs.. ac-kapa)
  • 1 adet limit-home switch girişi (izoleli)
  • 1 adet acil-stop girişi
  • 2 adet aux giriş
  • Besleme : 12 Vdc

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri