Makinalarda topraklama yapmak

kibrittt

Üye
Selam ustalar,

iş yerindeki makinlara topraklama yapmak istiyorum fakat anlamadığım bir durum var.
Makinalarda 3 faz 1 nötr var doğal olarak.Makinanın nötrü gövdesi.Ben şimdi topraklamayı nasıl yapacam.Gövdeden topraklama yaptığımda nötrü topraklamaya atlama yapmış olmayacam mı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elin tayvanlısı bu şekilde yapmış ama makinayı.

Uzakdogu sanayi makinalarında sarı yeşil çizgili toprak kablosu gövdeye baglı olarak 3 faz 1 toprak olarak calışır trafo oldugu icin nötr e gerek yoktur çünki bu makinalarda statik elektrik istenmez ama nötr süz calışır zaten semasında toprak olarak göstermistir

Ama ben gövdedeki kabloyu elektrik hattında nötre bağladım.Ne yapmam lazım şimdi,bu makinalarda ilave olarak topraklama yapmama gerek yokmudur?

ne makinası olduğunu bilmiyorum ama nötre bağlamakla hata yapmışssın böyle çalıştırmaya devam edersen makina üzerinde biriken statik elektrik veya işyerinde kullanılan herhangi bir ısıtıcı kahve mak. veya diğer nötr ile çalışan cihazlarda meydana gelebilecek kaçak larda cihazın zarar görecek ve toprak hattına bağlanmış elektronik devrelerin zarar görecek.

eğer toprak hattı yoksa bile 3 faz harici bir bağlantı yapmamak en dogrusu veya en azından musluk veya temel demiri gibi toprağa yakın metaryellere bağlamak bile hiç olmamasından daha iyidir

Toprak hattım var.Makinalar sıcak pres.

Makina üreticisi nasıl bir bağlantı önermiş? Kitapçık veya bağlantı şekli makina enerji girişinde bir yerlerdedir. Gerekli düzeltmeleri yapmak için bunları bulmanızda fayda var.

ne makinası olduğunu bilmiyorum ama nötre bağlamakla hata yapmışssın böyle çalıştırmaya devam edersen makina üzerinde biriken statik elektrik veya işyerinde kullanılan herhangi bir ısıtıcı kahve mak. veya diğer nötr ile çalışan cihazlarda meydana gelebilecek kaçak larda cihazın zarar görecek ve toprak hattına bağlanmış elektronik devrelerin zarar görecek.

eğer toprak hattı yoksa bile 3 faz harici bir bağlantı yapmamak en dogrusu veya en azından musluk veya temel demiri gibi toprağa yakın metaryellere bağlamak bile hiç olmamasından daha iyidir

katılıyorum

Ama ben gövdedeki kabloyu elektrik hattında nötre bağladım.Ne yapmam lazım şimdi,bu makinalarda ilave olarak topraklama yapmama gerek yokmudur?
yapacak olduğun en doğru hareket nötrü makinanın gövdesinden ayır ve makinaya 16 lık topraklama kablaosu bağlamak olacaktır. slm

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri