makinacı için plc nerden başlamalıyım

sarieng

Üye
Merhaba,
Makina mühendisiyim .Meslek gereği konuya tam hakım olamayabileceğimin farkındayım ,ancak iş gereği plc programlama öğrenmek ve kendımı bu konuda geliştirmek istiyorum .
Sizce izlemem gereken yollar nelerdir,hangi kaynaklar/dökümanları kullanmalı , hangi yollardan geçmeliyim .
Bilgi vermesi açısından yapmam gereken iş şudur ,8 servolu 60 giriş-50 çıkış bulunan bir sistem ve benzerleri için plc program yazabilme

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
sen plc mantıgını ve plc kullanmayı ögrendikten sonra 30 servo 500 ı/o olsun yaparsın. plc hiç bilmiyorsan otomatik kumandadan başla biraz biliyorsan 200 adet plc sorusu var onlaraı cözmeye calış o sorular seni süpe hazırlayacaktır. 200 soru belgeler.com da mevcut suan cok vaktim yok sen araştırırsın

Merhaba,
Makina mühendisiyim .Meslek gereği konuya tam hakım olamayabileceğimin farkındayım ,ancak iş gereği plc programlama öğrenmek ve kendımı bu konuda geliştirmek istiyorum .
Sizce izlemem gereken yollar nelerdir,hangi kaynaklar/dökümanları kullanmalı , hangi yollardan geçmeliyim .
Bilgi vermesi açısından yapmam gereken iş şudur ,8 servolu 60 giriş-50 çıkış bulunan bir sistem ve benzerleri için plc program yazabilme

merhaba,
sadece PLC programlamayı öğrenmek yetmiyor, plc çıkışlarına ve girişlerine bağlayacağınız malzemleride bilmeniz gerekir, örneğin AC motoru belirli aralıklarla çalıştırmanız gerekiyor ve bu motor tek fazlı veya üç fazlı üç fazda yıldızmı veya üçgenmi çalışacak motor için uygun kontaktor seçimi vs. bu konular hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. iyi çalışmalar sormak istediğiniz soru olursa pm atarsınız..

merhaba,
cevaplar için teşekkürler.mavidünya ve hakan bey tavsiyelerinizi dikkate alıyorum ve üzerinde düşünüyorum
hakan bey önerinizi dikkate alarak ilk olarak otomatik kumandadan başlamaya karar verdim ,forumdan döküman toplamaya başladım .
servo motorları delta marka kullanmaya karar verdik.Yüksek hızlarda nasıl çalışacağı konusunda terüddütlerimiz vardı ancak yine de kullanacağiz.
PLC programlama işini ilk başlarda dışarıda yaptırarak başlıyoruz ancak hedefimiz zamanla bu işi kendı bünyemize almak ve böyle devam etmek .bunu da ben yapmak istiyorum

Benim de nacizane bir önerim bu kursların verildiği halk eğitim merkezleri var. Buralardan da kurslara vaktiniz varsa kaydolabilirsiniz.

Teşekkürler xismet öneriniz için bu tip kursları araştırıyorum halkevleri de iyi bir seçenek.mavidünya size cevap yazamadım sanırım sitede yeni kullanıcılar özel mesaj atamıyorlar bellı bir süre yardım öneriniz için çok teşekkürler sizle nasıl iletişime geçebilirim
Teşekkürler

Teşekkürler xismet öneriniz için bu tip kursları araştırıyorum halkevleri de iyi bir seçenek.mavidünya size cevap yazamadım sanırım sitede yeni kullanıcılar özel mesaj atamıyorlar bellı bir süre yardım öneriniz için çok teşekkürler sizle nasıl iletişime geçebilirim
Teşekkürler
özel mesaj gönderdim

hocam makina muhendisisin ne isin var senin elektronikcinin yapması gereken iste kusura bakma ama bu işi bırakta elektronıkciler yapsın bence herkes kendını isini yaparsa bu turkiye icin daha faydalı olur

hocam makina muhendisisin ne isin var senin elektronikcinin yapması gereken iste kusura bakma ama bu işi bırakta elektronıkciler yapsın bence herkes kendını isini yaparsa bu turkiye icin daha faydalı olur
Katılıyorum ama ülkedeki işverenler öyle bir konumda ki az adam çalıştırmak için onu da öğren şundan da anla bundan da sorumlu ol diye diye yükleniyorlar insana. çalışan da naapsın hayır dese işinden olucak mecburen evet diyo olayın özeti bu bence. gelelim nereden başlayacağım sorusuna. öncelikle bence teoriden başla. ladder diyagramlar üzerinde çalışmalar yap. bununla ilgili internette güzel çözümlü örnekler bulabilirsin. NC nedir NO nedir timer nedir bunları önce bir kağıt üzerinde öğren derim ben. sonrasında işi pratiğe dökmek istediğinde eğer belli bir bütçen varsa al bir tane siemens LOGO yazılımıyla beraber kit olarak ufak ufak programlar yaz. sonra logo giriş çıkışlarına sensörler röleler bağla tatlı denemeler yap :) mesela refreltörlü sensör kullanarak bir hırsız alarm programı yaz sen açtıktan 20 sn sonra devreye girsin örneğin. zaten bunu bu kadar ilerletirsen yeterli zaman harcayarak boingi bile ankara asfaltına indirebilirsin PLC ile :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri