Makina Panosu Topraklama ve Parazit

Herkese merhaba,
5 adet step motorlu bir makina var ve bunları Arduino ile Step motor sürücüsüne Pulse Direction mantığıyla sürüyorum.
Potansiyometre ile motorların mevcut konumunu okumaya çalışıyorum. Potansiyometreler 0-5VDC analog veri gönderiyor Arduino'ya. Motorlar aktifken potansiyometrede parazitlenme oluşuyor. Arduinoya gelen değerler sürekli değişiyor potansiyometre hareket etmese bile. Arduino'nun enerjisini DC-DC Konvertör ile bağladım 5VDC Güç Kaynağı parazit yapmasın diye. Motorlar dönmezken sadece enerji halindeyken de parazitlenme var. Motorların enerjisini tamamen kestiğimde hiç parazit yok. Kullandığım tüm kablolar blendajlı ve blendajları toprağa bağladım. Motorları sürmek için 2kW gücünde trafo kullanıyorum. Paraziti biraz daha önlemek için Harmonik Filtre de kullandım ancak potansiyometredeki paraziti engellemedi. Bununla alakalı sizlerin tecrübelerine dayanarak sormak istedim biz bu paraziti nasıl önleriz? Panoya şebekeden 220VAC geliyor. Sorduğum birkaç kişi bana 220VAC hattının toprağı ile potansiyometrenin toprağını ayır dediler. Ben 220VAC hattının toprağını panonun gövdesine bağladım ve panodaki tüm kabloların blendajlarını da buna bağladım. Potansiyometre kablosunun blendajı dahil. Yardımcı olabilirseniz sevinirim memlekete faydalı olabilecek makina üretmeye çalışıyoruz :) Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Anladığım kadarıyla makineniz çok yüksek güçlü değil eğer bulabilirseniz bir ups bulun makineyi ups le çalıştırıp deneyin belki sizde vardır veya bir tanıdığınızdan rica edin şunu da yapabilirsiniz sadece ardinyo ve ona gelen sensör,ve röle kartını da ups le besleyebilirsiniz veya makine den ayrı bir besleme çekin bunlara böyle deneyin eğer birden fazla DC güç kaynağı kullanıyorsanız 0 voltları köprülemeniz gerekebilir

Teşekkürler, Arduino beslemesine kondansatör kullanmanın faydası olur mu peki?

Merhabalar,

En başta tam yorum yapabilmem için guc ve düşük akım devre semasini görmem lazım.

Ama en temel yorumum şu şekilde.

1- arduino beslemesini dc to dc çevirici ile beslediğinizi belirtmiştiniz. İlk önce bu tip ceviriciler anahtarlama tekniği ile voltajı düşürür. Bu anahtarlama esnasında ripple oluşur. Tavsiyem arduino yu trafolu bir adaptorle besleyin. Lineer regulatorlu bir besleme olsun. Ayrıca ilk basta arduino nün besleme girişine 100nF kapasitor ekleyin. Söylediğiniz gibi kondansator kullanmanın faydası olacaktır. Ama kondansatorun değeri beklemeden gelen parazitin frekans ve genligine bağlıdır. Elektronik sistemlerde genelde oluşan gürültüler 100nF kullanılarak devreye gitmeden filtre edilir.

2- guc devresi 220 volt topraklamasi ile düşük akım shild bağlantısını mutlaka ayırın. Shild bağlantısı düşük akım devresine ait gnd 0 volt noktasına bagli olmali. Tam sıfır noktası guc kaynağının 0 volt cikisidir. Bu shild bağlantılarının buraya yapılması daha sağlıklıdır.

3- potansiyometrenin dış gövdesini de ince bir kablo lehimleyip sistem sıfır noktasına kablosunun shild ile baglamalisiniz.

‐-----‐------------------------------‐-----‐-----------------------------

Yazınızda motorun enerjisini verdiğinizde parazitlenme oluyor dediğinizi okudum. Bu bilgi parazitin olası yerini belirliyor. Bence iki noktaya yönelmesi gerekiyor. Birincisi motor için kullandığınız guc kaynagi devreye paraziti yayıyor gibi. Dc to dc çevirici gücü nereden aliyor? Guc kaynakları smps ve birbirine çok mu yakın? Motorları besleyen guc kaynagi ile arduino guc kaynagini ayırın mümkünse arduino yu trafolu bir adaptorle yada ilk basta bir aku yada pil ile çalıştırıp deneyin parazitlenme devam ediyorsa sorun beslemede değil dışarıdan bağlanan input hatlarından suphelenebiliriz.

Potansiyometre ile ilgili eğer buradan supheleniyorsaniz potun kablosunu sistemden ayırıp motorlardan uzaklaştırın. Parazitlenme kesiliyor ise sorun bu noktada diyip bu alana yönelebiliriz.

Cok uzun oldu ama konu çok geniş bir konu. Sözün özü Parazitin kaynagini belirleyip ilerlemek olsun. Parazit guc kaynağından mi yoksa arduino ya gelen inputlardanmi belirleyelim. Ona göre hareket ederiz.

Merhabalar,

En başta tam yorum yapabilmem için guc ve düşük akım devre semasini görmem lazım.

Ama en temel yorumum şu şekilde.

1- arduino beslemesini dc to dc çevirici ile beslediğinizi belirtmiştiniz. İlk önce bu tip ceviriciler anahtarlama tekniği ile voltajı düşürür. Bu anahtarlama esnasında ripple oluşur. Tavsiyem arduino yu trafolu bir adaptorle besleyin. Lineer regulatorlu bir besleme olsun. Ayrıca ilk basta arduino nün besleme girişine 100nF kapasitor ekleyin. Söylediğiniz gibi kondansator kullanmanın faydası olacaktır. Ama kondansatorun değeri beklemeden gelen parazitin frekans ve genligine bağlıdır. Elektronik sistemlerde genelde oluşan gürültüler 100nF kullanılarak devreye gitmeden filtre edilir.

2- guc devresi 220 volt topraklamasi ile düşük akım shild bağlantısını mutlaka ayırın. Shild bağlantısı düşük akım devresine ait gnd 0 volt noktasına bagli olmali. Tam sıfır noktası guc kaynağının 0 volt cikisidir. Bu shild bağlantılarının buraya yapılması daha sağlıklıdır.

3- potansiyometrenin dış gövdesini de ince bir kablo lehimleyip sistem sıfır noktasına kablosunun shild ile baglamalisiniz.

‐-----‐------------------------------‐-----‐-----------------------------

Yazınızda motorun enerjisini verdiğinizde parazitlenme oluyor dediğinizi okudum. Bu bilgi parazitin olası yerini belirliyor. Bence iki noktaya yönelmesi gerekiyor. Birincisi motor için kullandığınız guc kaynagi devreye paraziti yayıyor gibi. Dc to dc çevirici gücü nereden aliyor? Guc kaynakları smps ve birbirine çok mu yakın? Motorları besleyen guc kaynagi ile arduino guc kaynagini ayırın mümkünse arduino yu trafolu bir adaptorle yada ilk basta bir aku yada pil ile çalıştırıp deneyin parazitlenme devam ediyorsa sorun beslemede değil dışarıdan bağlanan input hatlarından suphelenebiliriz.

Potansiyometre ile ilgili eğer buradan supheleniyorsaniz potun kablosunu sistemden ayırıp motorlardan uzaklaştırın. Parazitlenme kesiliyor ise sorun bu noktada diyip bu alana yönelebiliriz.

Cok uzun oldu ama konu çok geniş bir konu. Sözün özü Parazitin kaynagini belirleyip ilerlemek olsun. Parazit guc kaynağından mi yoksa arduino ya gelen inputlardanmi belirleyelim. Ona göre hareket ederiz.
Cevabınız için çok çok teşekkür ederim vakit ayırıp bu kadar ilgilenmişsiniz. Tavsiyelerinizi dikkate alıp hepsini uygulayıp tekrar kontrol edeceğim. Kontrollerimden sonra çıkan sonuçları buraya yazacağım. Tekrar görüşmek üzere, teşekkürler.

Ek olarak aşağıda linklerini paylaştığım kondansatörlerin bir farkı var mı? Herhangi birini alsam sorun olmaz sanırım.

https://www.robotsepeti.com/100nf-63v-polyester-kondansator
https://www.robotsepeti.com/100nf-100v-polyester-kondensator-kare
https://www.robotsepeti.com/100nf-100v-polyester-kondansator-5-adet

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevabınız için çok çok teşekkür ederim vakit ayırıp bu kadar ilgilenmişsiniz. Tavsiyelerinizi dikkate alıp hepsini uygulayıp tekrar kontrol edeceğim. Kontrollerimden sonra çıkan sonuçları buraya yazacağım. Tekrar görüşmek üzere, teşekkürler.

Ek olarak aşağıda linklerini paylaştığım kondansatörlerin bir farkı var mı? Herhangi birini alsam sorun olmaz sanırım.

https://www.robotsepeti.com/100nf-63v-polyester-kondansator
https://www.robotsepeti.com/100nf-100v-polyester-kondensator-kare
https://www.robotsepeti.com/100nf-100v-polyester-kondansator-5-adet
hocam merhaba, benzer sorun bende de var. probleminizi çözebildiniz mi? teşekkürler.

Konuyla ilgili mi bilmiyorum ama elektronik potansiyometre diye bir ürün okumuştum geçen bir yerde sanki bu mevzulara karşı. Bilgi olarak araştırmak lazım. Tam ayrıntısına vakıf değilim.
Edit : Ben konuyu hepten yanlış anlamış ve çok komik bir cevap vermişim . Oda günün komedisi olsun ne yapalım 😀

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,961
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri