Makina gövde topraklama iletkeni kesiti ?

fearalive

Üye
Merhabalar,

TN - S bir fabrikada makinaların gövdesini topraklamak istiyoruz. Motor gövde topraklaması zaten yapılıyor.
(16mm2 faz iletkenine kadar kesiti kadar, 16-35 arasında 16mm2 üzerinde ise faz kesitinin yarısı olacak mantığıyla.)
Ancak doğrudan makinanın dış sacını nasıl ve ne kesitte bir kabloyla topraklamak gerektiği bilgisine ulaşamadım.
Bir uzman emin olamamkla birlikte "motor gövde toprağının yarısı kadar " gibi bir yaklaşımda bulundu.
bu konuda bilginiz varsa paylaşmanızı rica ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
TN-S sistemin nasıl olduğunu hatırlamayanlar için;
TN-S: Koruma ve nötr iletkeninin ayrı ayrı çekildiği anlamına gelir.

Ne tür makinalar kullanıyorsunuz açıklarsanız değişik öneriler gelebilir topraklama şekli ile alakalı

bazı makina dış koruma saçlarında 10'luk nyaf veya örtülü bakır kablo ile topraklandığını gördüm ama yönetmelik kısmını bilmiyorum

Son düzenleme:
Makine ve ekipman topraklamasında elektrik kablo kesiti oranında kesitle topraklama yapılmalı ve bence en uygunu elektrik kablo kesitinden bir numara büyük kullanın derim.Neden mi topraklama demek makinenin gövdesine kaçak olduğunda oluşan kaçağı toprağa vererek oluşabilecek hayati tehlikeyi önlemektir.Eğer oluşacak bir toprağa kaçakta faz kablosundan önce toprak kablosu akımdan dolayı yanar ve koparsa hayati tehlike devem edecektir bu nedenle bence toprak kablosu faz kablosundan bir numara kalın olmalı.Ama uygulamalarda 10 luk kablo çekilen makineye 1,5 luk NYAF kablo ile topraklama yapıldığını bile gördüm ne yazık ki.Hatta şuan Eskişehir vagon fabrikasında kaynak robotları demontaj ve montaj işlerini yapıyorum ekibimle,robotları kuran ilk kuran ekip 1,5 ve 2,5 nyaf kablo ile topraklama çekmiş.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri