Makel & köhler sayac okuma rs485 python3

mertlinux

Üye
merhabalalar elimde 4 adet rs485 haberleşmeli makel t600.2251 ve köhler ael.tf.22 marka elektrik sayacı mevcut ,

rs485 çıkış portundan data'ları okumak istiyorum , fakat sadece ismini söylüyorlar , diğer aşamaya geçemedim ,

aşağıdaki kod sayacın adını veriyor , fakat bir sonraki aşamaya geçemiyorum Aktif enerji vs okuyamıyorum
obis kod yolladım olmadı , baudrade 9600 çektim denedim yine olmadı ,
yardımcı olursanız çok sevinirim sağolun.

import serial

ser = serial.Serial('/dev/ttyUSB0', 300, 7, 'E', 1,timeout=1) # seri haberleşme portu açılır

ser.flush()

response2 = bytes()
time.sleep(0.5)
# sayacın verilerini okumak için gerekli komutlar

ser.write(('/?!\r\n').encode())
time.sleep(0.5)

response = ser.readline().decode()

print(response)

Capture+_2023-03-17-00-03-01.png

https://www.google.com/url?sa=t&sou...62056-21.pdf&usg=AOvVaw1GGHX4hB-oDy5kntOdZ0Gi

Son düzenleme:
Ascii kodlardan ceviri yapabilirsiniz
ACK0Z6 kodu kullanicinin sectigi verilere ulasir.
ACK000 tum obis kodlarin ciktisini verir

32 adet makel sayaca paralel rs485 iletisim hatti uzerinden sira ile baglanip sayac data profilleri çekiliyor.veri lora e70 rf modulu ile 3 km uzakliktaki diger rf modulune aktarilip gsm uzerinden internet sitesinde yayinlaniyor.100 adet kullanicinin bulundugu agda internet sitesi uzerinden ay sonunda tum elektrik ve su abonelerinin verileri otomatik faturalandırma yapılıp sms ile bilgi veriliyor.kullanici odedigi faturanın dekontunu sisteme gonderip yönetici onayi ile aboneligine devam ediyor.odeme yapilmamasi durumunda yonetici abonenin elektrigini site uzerinden kesebiliyor.

Bunun yaninda surekli tutulan data ile kim evine nezaman gelmis ne kadar kalmis elektrik kesintisi olmusmu gibi sonuclarda yorumlanabiliyor.baglanan panolarin yakinindan bluetooth baglantisi ile sistemin yazilim kismi takip ediliyor. Alt yapi kurulduktan sonra yapilabilecekler artik hayal gucune bagli.

Ascii kodlardan ceviri yapabilirsiniz
ACK0Z6 kodu kullanicinin sectigi verilere ulasir.
ACK000 tum obis kodlarin ciktisini verir
Merhaba, tam olarak bu projeyle şuan uğraşıyorum ama bazı sıkıntılarla karşılaşıyorum. İletişime geçebilir miyiz?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri