makaralı seyyar kablolarda bir kural

nikola

Üye
arkadaşlar işleri şantiyede geçen arkadaşlarımızdan makaralı seyyar kablo kullanmayan yoktur.bir şantiyede başımıza şöyle bir olay geldi.
50 mt 3x1.5 kablolu seyyar şantiye panosundan çalışma yerimize kadar açildı boyu yetmedi 2. seyyardan 2-3 mt açarak bize ulaştı. 4 ayrı makine birde ufo
takılıydı 1 saat kadar sonra açık olmayan makaradan kokular gelmeye basladı ve birsüre sonra kısa devre yaptırıp alev aldı. biz aynı seyyarları açık olarak de falarca aynı yükte kullanmıştık yeterli gelmişti. kablo makara halinde iken
indiksiyon etkisi ile yandı. sizler bu durumu dikkate alın rulo halinde kablodan aşırı yük geçirmeyin. zorunlu iseniz topu açıp yayın .

aynı olay benimde basıma gelmişti makarada sarılı oloan kablo bobin etkisi yapıyo ve dayamnamdığı anda kısa devre yapıyo yada erimeye baslıyo

hatırlattığın için teşekkürler

Olayin aciklamasi bobinle alakali degil.

Icinden akim akan kablo isinir. Eger kablo makaraya sarili ise sicakligi disa atamaz ve sicakligi artar. Sonunda izolasyon malzemesi erir ve kisa devre olur.

Dusunsenize devreye seri bagli enduktans neden isinmaya neden olsun?

fabrikada bizim yaptığımız seyyar kablo makaraları var. bobin tellerinin bağı olduğu makaraları herkes bilir. bu makaralardan yapılmış seyyar kablolar var. bu olay başımıza çok kez geldiği için mekanikçi arkdaşları her defasında uyarırız, kabloyu tam açmaları şeklinde. kaynak makinelerinde de aynı sorun var. kabloyu makinenin üzerine sararlar. buna da dikkat etmek gerekir. bir şey daha eklemek istiyorum; kaynak yaparken şase kaynak yapılan yerin uzağına bağlanırsa o bölgedeki kablolar ısınır ve erir. buna da dikkat etmek gerekir.

Kablonun sadece makaraya sarılı olduğu durumda değil, makarasız rulo şeklinde olduğu zamanda kablonun yandığına şahit oldum.
Mesela bizde 30 mt.lik seyyar kablo var. Elemanlar işe gidiyor, 3 - 5 metre kablo olsa yeterli olacak. Bizim elemanlar kablonun her iki ucundan biraz açıyorlar, kalanı rulo şeklinde duruyor. 2,2 kw.lık motor çalıştırıyorlar, yarım saat sonra kablo sizlere ömür.

makaralı kablo alırken kullanım kılavuzunda yazar makara açıkken 10 sarılıyken 5 amper diye güzel ülkemde her şeyin kullanım kılavuzu kanun gereği var. makaralı kablonunda kullanım kılavuzumu olurmuş demeyin var biz okuma zahmetine katlanırsak ne alırsak alalım kullanım kılavuzu önemlidir okuyalım.

Aynı olayı bende yaşadım. Houlette Platform Track şarjı için makaralı seyyar kablo takılmıştı. Kablo cayır cayır yandı.

ŞEF ustanın dediği gibi kablonun makaralı olması farketmiyor o yüzden ben her zaman açarak kullanıyorum.

değerli büyüklerim bilgileriniz için sağolun ben daha yeni sayılırım aslında yeni değil ama en azından sizler kadar yaşanmış tecrübem yok ama inşallah sizlere rakibim haberiniz olaa şimdiden demesi ee ne demişler çırak ustayı geçermiş bu sözüm sakın yanlış anlaşılmasın

kompanzasyon sistemlerinde kontaktörden kondansatörlere giden kablolara arkı sönümlemek için spir atılır ve kablo bağı ile bağlanır. bu kablo üzerindeki akımı ölçmek isterseniz pens ampermetreyi kabloya taktığınızda akımı görürüz. ama pens ampermetreyi bu spirli yere taktığımızda normal kablodaki akımın değerini kaç spir varsa katı kadar görürüz. örneğin kablo üzerinden 35 amperlik akım geçiyorsa 3 spir atıldıysa burdan yaklaşık 100amper akım geçer. seyyar kablolarda olan durumla aynı...

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri