MAERZ Kireç Fırını Otomasyon Yardım...

@dem@

Üye
Arkadaşlar kireç üretimi yapan bi firmada çalışıyorum...
Fırın 80 yapımı maerz tipi. İki şaftlı. Fırın tam otomatik fakat otamatik kumandalı bi sistemle çalışıyo...Şimdi PLC sitemine dönecek.Yakıt olarak kömür kullanılacak. PLC poğramlanmış bi şekilde gelecek ve montajını ben yapıcam.

Ön araştırma olarak şema aradım ama bulamadım. Böyle bi fırının ELEKTRİK, PLC...bağlantı şeması lazım
Yardımlarınızı bekliyorum... Şimdiden teşekkürler...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
frında kaç motor olduğu plc nin modeli çalışma sistemini yazsaydın daha kolay olurdu arkadaşlara bunun plc programlayan serviste mutlaka şema yada yardımcı olur kafasına göre program yapamayacağına göre hangi çıkıştan hangi komut gelecek onlar bilir şemayı iste

Slm.Bir defasında 40 bar 30 t/h Buhar Kazan otomasyonu yapmıştım.Zannedersem sizinki de buna benzer birşey.Tabi buradan birşey demek pek mümkün değil.Bu işi dışarıdan bir firmaya yaptırmanız da gerekebilir.

Burada kontrol hangi PLC ile yapıldığı da önemli.
Kontrol Sadece OP ile mi düşünülüyor.
Scada kullanılacak mı.Hangi scada WinCC,Intouch,Citech...
Yoksa kontrol cascade mı olacak....gibi

Daha fazla bilgi vermen gerek tabiki.

@dem@

İşin senin payına düşen kapsamı tam olarak nedir?Zira az buz bir işten bahsetmiyorsun.Kireç tesisine ait tam bir proje (plc/mcc) seti klemens planları ile birlikte 2000-2500 sayfa tutar.Nereden biliyorsun dersen biz daha önceden bir kaç tane kurduk.

Dolayısıyla başlangıç olarak kendi payına düşen kısmını tam olarak öğrenmeni kalan kısımları için ise ilgililerinden talepte bulunmanı tavsiye ederim.

Arkadaşlar kireç sistemi hazır gelecek Yurt dışından bi PLC gelecek proğramlanmış bunu + şaft kapaklları için yaklaşık 12adet limit + fırın seviye(taş seviyesi) + masa hareketi (fırın kapasitesine göre) ve kömür sevki(buda şaft değiştikçe konumdeğştiren Y tipli bi pnömatik klape) kömürde üst bunkerden alt bunkere oradan blower yardımkı ile fırına... Tabi fırına taş alan kovayı bunun motoru atık taşlar için bantlar bunlarda var....

Bu iş destek alınmadan olmaz bi mühendis arkadaşla beraber yapıcaz....
Bu işin ne kadar kapsamlı olduğunu biliyorum oldukça zor bi iş...
Zaten kesin biz yapıcaz diye bişey yok bi yandanda teklifler alınıyoo A dan Z ye maliyet hesabı çıkarılıyo. Uygun görülürse şirketlere verilecek. Ama verilmezse ön bilgi olsun diye önceden bi proje görsem alıştırma yapsam hiç fena olmaz öyle değilmi? Varsa yaklaşık bi proje gönderirseniz sevinirim... Ben aynısı olsun demiyorum. Şimdiden teşekkürler...

arkadaşım böyle bir projede istenilen ne ise zaten sizin tarafınızdan karşı tarafa verilmiş olması gerekiyor.kendi kafalarına göre kimse program yazmaz.sayet sizin mevcut olan otomasyon üzerinden bir plc programı istendi ise bu programa karşılık size kontak planı verilecektir.kısacası ben programı yazdım al çalıştır tarzı bir tutum olması mümkün değil.sonra sadece plc ve program olarak bakma işe sana hazır bir pano gelecek büyük ihtimalle sana düşen sadece motor ve sensör bağlantılarını yapmak kalıyor.bundan sonrası ise programı yazan kişinin gelip hazırladığı sistemi devreye almasına kalıyor.kolay geldsin

kardeş adamlar sana yazılımı gönderior zaten basit bir iş senin kisi sadece neyin nasıl calıstıgını bil yeter örnek fırın kac dakikada bir taşalacak skip ne zaman duracak masa hareketleri falan filan şemayı sen cıkartacaksın kimse buradan şema cıkartamaz sana sana lasım olan biraz bilgiama tavsiye endüktif siwiç leri lad sell leri falan ii ce araştır ,,,,,

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri