Made in Turkey !

Plc Yazılımımızın adı ne olsun?

• Kullanılan toplam oy
    81
  • Anket kapatılmış .
Neden türkçe bir isim değil?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Ayyildiz PLC Kontrolü. Ne olursunuz ilk adı Türkçe olsun.Sonra ingilizceye uyarlayın ama ilk adı bizim dilimizde olsun....İyi çalışmalar...

Türk PLC ise Türkçe isim kullanılması taraftarıyım. uluslararası ticaretten dolayı sadece türkçe karakterlerin olmadığı isimlere indirgenebilir ama bence türkçe isim olması daha güzel olurdu.(silah sanayimizde anka,altay vs gibi isimler kullanılıyor oldukça hoş bence)

Rabbim sizleri muvaffak eylesin inşallah

Hayırlı uğurlu olsun ama ismi kisaltmalarla olsun devamı da gelir ınş ar-ge ür-ge çalışmaları önemli

merhabalar..böle bir haberi okuyunca çok sevindm her aman ülkemiz elektrik-eloktronik konusunda kendi cihazlarını üretebilmeldir..hatta fabrikalarmız bile türk malı cihazlar kullanmalıdır..okullamızda siemens eğitmi veriliyor. ben güngören eml de elektronik öğretmeniyim ve elimzde sadece 1 tane S7-200 var onunla idarer ediyorz keşke her okulumuzda plc laboratuvarı olsa....okulumuza kendi ürettiğimiz plc lerden setler oluşturabilsek ve öğrencilere türk malı plclerin eğitmini verebilsek bence çok güzel olurdu..bu konu hakkında fikirlerinizi öğrenmek isterdim

Sizin gibi hocalarımızı aramızda görmek gerçekten çok önemli. Bir çok okuldan hocalarımızla muhtelif defalar diyalog kurdum. Hem öğrenmek hem öğretmek için çaba harcıyorlar tebrik ediyorum. Benim de sizin gibi hocalarım vardı. Ama bir şeyi merak ediyorum, Otomasyon işlerimizde Türk malı istemem avrupa veya amerikan malı ürün kullanmalısın diyen mühendisleri kim yetiştirdi? Bir çok kalitesiz yerli ürün olduğu, avrupalıların ürünlerinin ise kaliteli olduğunu biliyorum. Bu işin çözümü yerli malı kullanmamak olmamalı.

salih bey ülkemizin gelişmesi için elektronik alanının çok iyi gelişmesi lazım ancak ülkemizde çoğunlukla üretene değilde tüketen bir yapı var bunun değişmesi içinde kendi ürettiğimiz ürünlere sahip çıkmalıyız..ayrıca meslek liselerin çoğalması ve verilen eğitimin geliştirilmesi lazım..ancak birçok okul maddi nedenlerden dolayı birçok sisteme sahip değil görev yaptığım okulda sadece 1 tane S7-200 plc var ve yıllardır bu plc bile kullana yoktu bu sene yeni bir ders açıldı kontrol sistemleri diye ve içerik plc olunca bu plc aktif ettik ama daha çok şey yapmak istiyoruz ama imkanımız olmuyor birkaç şirketin yardımıyla okulmuza birkaç plc temin edebildik ama çok güzel eğitim setleri var bunları okulllara kazandırmalıyız..ayrıca bende hergün yeni birşey öğreniyorum plc konusunda

ülkemiz gerçekten hızla gelişiyor. İnsanlarımız çok girişimci. İnşallah bir gün gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarız. Az kaldı...

İsim konusunda arkadaşlara katılıyorum, kesinlikle türkçe olmalı. Sizlerin çok daha iyi bildiği gibi ilk pazarınız türkiye ve türkü cumhuriyetlerdir. Yazılımlarınızı henuz kullanmadım ama diyelimki dünyada bir numarasınız, yinede rekabetçi ortamda tutunmanız zor olabilir. Pazarlama sloganınız sizinde üzerinde durduğunuz türk plc, türk Scada ... gibi türkce kavramlar olmalıdır. Bu ürünü satın alacak kişiler hiçbirşeyden değilse de sırf türkçe isminden dolayı ilgilenmelidir. Yabancı bir isim koyarsanız müşteri gözünde montaj veya taklit ürün olarak algılanabilir. Yani alt yapısı yurt dışından burada sadece çerçevesi yapıldı şeklinde, her ne kadar mantıksız gibi gözüksede müşteri bu şekilde algılayabilir.

Schneider son yıllarda Scada yazılımı yarışması düzenleyerek güzel bir reklam yaptı ve scada konusunda olan açığını bence büyük ölçüde giderdi. Sizlerde benzer bir uygulama düşünebilirsiniz, ve tahminimce üniversiteler bu konuda size destek olacaklardır. Projenin okulda duyurulması ve öğrencilere destek verilmesi gibi... Ayrıca bu yarışma fabrika veya tesislerde Scada yazılımı yapan mühendisler icinde yapılmalı. Ödülüde bence paradan çok işletmeye yeni bir scada sistemi kurulumu olabilir. Bu şekilde bu yarışmayı sadece fabrikada çalışan mühendis değil, fabrikanın müdürü, sahibide duyabilir. Çok konuştum sanırım farkındayım ama kusura bakmayın artık. Başarınızı canı gönülden istediğim için heyecana kapıldım yazmışkende silmek istemedim.

Elinize, emeğineze sağlık ...

İyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri