Made ın chına

sanatkar

Üye
Arkadaşlar MADE IN CHINA etiketli ürünlerin kalitesi artık herkesçe malum
yalnız ben şunu fark ettimki
almancayı italyancayı çağrıştıran markalarla çin malları pazarlanmakta ama herkes tarafından farkedilememektedir bu yüzden
designed by germany
model in italy tarzı yazılarla süslenmiş hatta avrupai isimler verilmiş ürünlere kanmayalım ayrıca MADE IN PRC deki prc nin açılımı da
peoples republic of china dır fark etmemiş olanlar var ise acizane uyarmış olayım benzer ürün markalar logolar hakkında uyarıları olan arkadaşlar da eklesinler
saygılar

Ewt sanatkar Artık çin malları Her tarafı sardı, PRC side aynı thaiwan'da ve kore'de aynı

Yani; Ucuz pazar = Ucuz işçilik

ürünü chinde tayvanda üretilmiş olması o ürünün kalitesiz olduğu anlamına gelmez.
çinde tayvanda fason üretimde yapılıyor. bir ürünün üretildiği yer o ürünü o ülkenin mallı yapmaz. misal airties adsl modemleri silikon vadisinde çalışmış iki türk mühendisin ortaklığı ile kurulmış bir türk firmasının ürünü ama üretimini çinde yapıyor tasarım ve yazılımıda de türkiyede

Arkadaşlar yanlış biryanılgıyı düzeltmek istiyorum malzemeleri kaitesiz yapanlar Çinliler fakat kalitesiz yani ucuz mal isteyenlerde bizleriz örnek olarak adamlara bana kontaktör lazım dediğinizne kaç paralık diyorlar senin söylediğin fiyata göre malzeme kullanıyorlar Türkiyenin elektrik konusunda ki standartlarının yetersiz olmasından dolayıda çok rahat bu mallar bu ülkede kullanılabiliyor. Kısacası hatayı birazda kendimizde aramalıyız sonuçta arz-talep meselesi.

Selam arkadaşlar bu bir banyo bataryası ve lavabo armatürü (musluk) hikayesi bir tarihte takribi beş yıl önce lavaboyu değiştirmeye karar verdiğimizde bir marketin sıhhi tesisat bölümünde su armatürleriyle banyo bataryalarını gördüm üstünde türkçe bir marka, pırıl pırıl polisaj edilmiş musluklar birer pamuk keseciğe konmuş mamuller görünüş harika ilk etapta herhalde tanıtım için piyasaya çıkarılmış diye düşündüm ,made in prc yazısıda
aranmadan bulunmayacak bir yerde o tarihlerde çin malı o kadarda yaygın olmadığı için
pek de ihtimal vermedim çin malı olduğuna, alıpta yerine monte edince farkına vardım .ha fiyatımı yerli çok kaliteli olan birmarkanın beşte biriydi.Neyse armatürleri monte ettikten
onbeş gün sonra birinin yanından sızdırmaya başlamasıyla söktüm ve satıcı firmadan değiştirdim .üç beş ay sonra bu defa lavoba armatürü yerinden oynamaya başladı altına baktımki nemden tutan pul paslanıp erimiş neyse onuda götürüp değiştirdim.nasıl olsa beş yıl garantisi var :) üstünden birkaç yıl geçmeden sıhhi tesisatı yenileme ihtiyacı oluştu baktım sıhhi tesisatçı banyo armatürünü sökmüş elinde kalmış baktım sığ bir diş
sıyırmış aracın bagajına attım eskisini takdırdım .ha böylece bitmedi bu sefer birkaç ay önce lavobo armatürünün yenilenen pulu sarıdan yapılmış olduğu için kırılmış baktım yeniside ondan farklı olmıyacak atölyede paslanmazdan yeni bir tane yaptım he birkaç gün öncede ucundaki filtreyi tutan metal bilezik erimiş tamam arabanın arkasındaki birkaç senedir değiştirmeyi bekleyen banyo bataryasınınkini çıkarıp taktım şimdilik sorun çözüldü
Diyeceğim tamam çekik gözlü kardeşlerimiz kalkınsın refah seviyeleri artsın ama bizde ucuz aldık diye mamulün kullanım ömrü boyunca tamir etmek zorundamıyız bence ucuz ve çin malı ise evet ve bence çok iyi bir ders oldu bana. Sadece görünüşe aldanma ve önce kendi insanın ürettiği malı tercih et ,çünki o mal üretilene kadar o malın üretiminin çeşitli
evrelerinde onlarca insanın yada aile o işten ekmek yiyor ve bu bize arkadaşımızın babasının işi ,amcamızın oğlunun işi olarak geri dönüyor ,ha amcamızın oğlunun işi var bize ne diyemeyiz sonra bu bizim işimiz olarak geri dönüyor yapılan yerli üretim bir yıl sonra daha yeni teknlojilerin gelmesini sağlıyor, bu daha yeni insanımıza iş imkanı gelir daha ilerisi milli gelir demektir .bir musluktan milli gelir evet arkadaşlar biraz mikro bakınca işler buralara kadar geliyor bir çin malı ve milli gelir ,işsizlik herkese kolay gelsin

benim fransada çalıştığım firma çindede iş yapıyordu. Adamın anlattığına göre bir gün bir iş için eleman istemişler iki tane kamyon gelmiş yaklaşık 100 çinli inmiş işi iki günde bitirmiş gitmiş. ve elemanlara verilen para fransada sadece 2 kişinin bir günlük parasıymış.
işin iki kişiyle en az 15 günde biteceğini düşünürsek siz hesap yapın artık sonuçlarını.

Bazı arkadaşlarda çin mallarının iyi veya kötü ayrımını yapmışlar.Bizim esnafımız biraz daha fazla para kazanmak için ucuz al pahalı sat yöntemini kullanıyorlar.Benim kullandıgım bir marka var CHINT daha pazara yeni girdi .Tüm uluslararası belgelere sahip fiyata gelince siemens ve telemechanic ile aynı gibi ama kalite süper sanki çin malı degil.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri