Mach3 ve Spindle

DoremiFa

Üye
Arkadaşlar daha önce dert etmediğim ama artık dert etmeye başladığım bir sıkıntım var.
CNC ile yapılan iş bitince makine Z ekseninde güvenli yüksekliğe kalktıktan sonra spindle maximum çalışma hızına yani 300hz 18000 devire yükseliyor ve öyle duruyor. Delta vfd-el sürücü kullanıyorum. Sürücü üzerinden soft yavaşlaşama falan ayarlarını yapsamda çok birşey değişmiyor.
CNC'nin durduğu anda (iş bittiğinde) Sürücü üzerinde(300Hz) yazıyor. Yani Daha önce set ettiğim frekans değeri yazıyor. Bu sorunu nasıl çözerim.

Birşeyler tahmin ediyorum ama emin değilim
Tahminim şu yönde: Sanırım Delta Spindle sürücünün PWM bacağını bir direnç ile +5 veya gnd'ye çekmeliyim boşta iken Pwm sinyali kesildiğinde Maximum frekans spindle gitmesin.
Bu benim varsayımım ama nasıl ve hangi bacağı nasıl bir dirençle bağlayacağımı kestiremedim.
Bu konuda öneriniz nedir?

cnc den pek anlamam fakat bende tahminimi yazayım. Belkide cnc dönen parçanın üzerinde kalan çapakları temizlemek için özellikle böyle bir hız yükseltmesi yapıyordur.

Konuyu hortlatayım. Benim de cdf el 2.2 kw inverterim var ben bunu spindle a bağladım ama inverter ile mach3 kartımı bağlayamadım. Bu konuda yardımcı olur musunuz

Arkadaşlar daha önce dert etmediğim ama artık dert etmeye başladığım bir sıkıntım var.
CNC ile yapılan iş bitince makine Z ekseninde güvenli yüksekliğe kalktıktan sonra spindle maximum çalışma hızına yani 300hz 18000 devire yükseliyor ve öyle duruyor. Delta vfd-el sürücü kullanıyorum. Sürücü üzerinden soft yavaşlaşama falan ayarlarını yapsamda çok birşey değişmiyor.
CNC'nin durduğu anda (iş bittiğinde) Sürücü üzerinde(300Hz) yazıyor. Yani Daha önce set ettiğim frekans değeri yazıyor. Bu sorunu nasıl çözerim.

Birşeyler tahmin ediyorum ama emin değilim
Tahminim şu yönde: Sanırım Delta Spindle sürücünün PWM bacağını bir direnç ile +5 veya GND'ye çekmeliyim boşta iken Pwm sinyali kesildiğinde Maximum frekans spindle gitmesin.
Bu benim varsayımım ama nasıl ve hangi bacağı nasıl bir dirençle bağlayacağımı kestiremedim.
Bu konuda öneriniz nedir?

Mach3 kontrol kartınız nedir?

Konuyu hortlatayim bari. Arkadaslar spindle devrini ve start stopu kontrol etmek icin kartın üzerinde 10v ve avı çıkışları ( ayni sekilde hem kontrol kartinda hem vfd uzerinde bu cikislar vardir.) kullanılır. Eğer bu çıkışlar yok ise sadece start stop kullanmak istiyorsanız kartın output çıkışlarına bi röle bağlayıp bunu vfd 'nın start pinlerine bağlamanız gerekir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri