mach3 te z ekseni için sürekli aynı derinlikte kesme işleminde sorun

yusufkaynar

Katılımcı Üye
İyi çalışmalar....

Ben estun edb serisi 750w lik servolarla bir cnc yaptim takım değiştirmeli herşey gayet güzel çalışıyor. Tek sorunum kullandığım takımlardan bazılarının aşınma payı var. Örneğin z eksenini sıfırladığım yerden başlıyor işlem yaptığı her 2000 mm için 0.5 mm bıçak küçülmüş oluyor. Yani makina işleme yapyıkça benim belirlediğim derinlikten farklılaşmış oluyor.
Bunun mach3 teki takım ayarlarından yapabilirmiyim yoksa cam programındanmı yapılması lazım. Zira artcam2008 de öyle bir ayara hiç rastlamadım. Bilgili olan varmı acaba konu hakkında.

İyi çalışmalar

Takım olarak 2B kurşun kalem mi kullanıyorsun ?

Keçe aşınmaması lazım.
Ama baskı fazla ise şişmiş olmalı.

Artcam veya Mach3 'ün böyle bir özelliği varmı bilmiyorum.

Ama ara bir yazılımla g-code ları modifiye etmek mümkün. Veya mach3 ile sürücüler arasına girecek bir devre de gerekli modifikasyonu yapabilir.

Tabii öncelikle çaptan mı küçülüyor, boydan mı kısalıyor, boşta ilerleme ile iş yapma zamanları g-code da ayırt edilebilir mi gibi konuları bi incelemek gerek.

Aklima soyle birsey geliyor inverterden spindlenin amperini okuyup ona gore bir cikis alsam mach3 kartin input girislerinden birine baglasam motorun amperi baski azalinca duseceginden belli bir amprin altina gelince cikistan sinyal verse karta kartin girisinide z- yi 0.5 mm hareket ettirecek gibi ayarlasam işimi görürmu acaba. Bu olayi mach3 desteklermi

Aklima soyle birsey geliyor inverterden spindlenin amperini okuyup ona gore bir cikis alsam mach3 kartin input girislerinden birine baglasam motorun amperi baski azalinca duseceginden belli bir amprin altina gelince cikistan sinyal verse karta kartin girisinide z- yi 0.5 mm hareket ettirecek gibi ayarlasam işimi görürmu acaba. Bu olayi mach3 desteklermi

Sorması ayıp ne kesiyorsunuz. 2000 mm de bıçak kısalıyor?
Birde ne bıçak kullanıyorsunuz?

Eğer takımınızın boyu kısalıyorsa, kesim yapan kısım da körelmiş olmuyor mu?

Sorması ayıp ne kesiyorsunuz. 2000 mm de bıçak kısalıyor?
Birde ne bıçak kullanıyorsunuz?

Eğer takımınızın boyu kısalıyorsa, kesim yapan kısım da körelmiş olmuyor mu?
bıçak değil arkadaşım keçe kullanıyorum.

Keçe ile ne yapıyorsunuz bi fikrim yok açıkçası.
Benim yapılabilir dediğim şey için eğer uygunsa sadece G-code yeterli olur. Ama bunu analayabilmek için yaptığınız iş ile ilgili biraz detay vermeniz lazım. Bu küçülme ne şekilde oluyor. İş 2 boyutlumu 3 boyutlumu ?... Kullandığınız sürücü kart nedir?. vs....

Keçe ile ne yapıyorsunuz bi fikrim yok açıkçası.
Benim yapılabilir dediğim şey için eğer uygunsa sadece G-code yeterli olur. Ama bunu analayabilmek için yaptığınız iş ile ilgili biraz detay vermeniz lazım. Bu küçülme ne şekilde oluyor. İş 2 boyutlumu 3 boyutlumu ?... Kullandığınız sürücü kart nedir?. vs....
is iki boyutlu 3 eksen + c ekseni mevcut kece disk seklinde ve c ekseni ile tanjant kontrol kullanarak cizim yapiyorum. Dikey freeze tarzi degil yani spindle yatay duruyor. Kullandigim kart mach3 usb motion card 4 eksenli. Cam olarak artcam kullaniyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri