Mach3 step motor takılma

Yazılım meselesi haricinde bir ekleme de ben yapayım.

Ekseni Motorlardan ayırıp elle hareket ettirmeyi deneyin ve mekanik bir takılma olup olmadığını görün.

Arkadaşlar Merhaba,
Ben ömer okududupunuz için şimdiden teşekkür ederim.
aylar önce 3 eksen cnc router yaptım ve ay boyunca sorunsuz çalıştı cok güzel büyük tablolar yaptım yüksek hassasiyete,3 aydır makine çalışıyor ayrıyeten elektrik ve makine mühendisi oldupum için herşeyi cok iyi ayarladıpımı zannediyordum,
fakat nedense şimdi makine bazen takılma yapıyor örneğin y ekseni ilerlerken motor 1 saniye durup devam ediyor düz bir harekette bile aşırı sık yapmıyor ama bir tablo 5 saat işlenecekse bir kere yapması olayı mahfediyor. ve bazen ilk harekette bile donma yapıyor nedeni nedir?
kullandığım kart 4 eksen mach3 usb kartı üzerinde kartal işareti olan bilirsiniz
Ben bir arkadaşımın makinesinde öyle bir durumla karşılaştım , işin başlangıcında ve bitiminde fazla dalma gibi bir hareket yapıyordu, işleme hızını azalınca yapmıyor fakat sorunun
nereden olduğuna pek uğrasmadım

Arkadaşlar Merhaba,
Ben ömer okududupunuz için şimdiden teşekkür ederim.
aylar önce 3 eksen cnc router yaptım ve ay boyunca sorunsuz çalıştı cok güzel büyük tablolar yaptım yüksek hassasiyete,3 aydır makine çalışıyor ayrıyeten elektrik ve makine mühendisi oldupum için herşeyi cok iyi ayarladıpımı zannediyordum,
fakat nedense şimdi makine bazen takılma yapıyor örneğin y ekseni ilerlerken motor 1 saniye durup devam ediyor düz bir harekette bile aşırı sık yapmıyor ama bir tablo 5 saat işlenecekse bir kere yapması olayı mahfediyor. ve bazen ilk harekette bile donma yapıyor nedeni nedir?
kullandığım kart 4 eksen mach3 usb kartı üzerinde kartal işareti olan bilirsiniz
Probleminizin ne kadarı çözüldü, yardımcı olmak isterim.

Soyle kaptan,mekanik ve windows ile alakali olmadigina veya elektrik akim gibi parametrelerle alakali olmadigina emin oldum. Parazit ve notr baglanti ile alakali topraklamaya su doktum bahcede olay duzeldi

Soyle kaptan,mekanik ve windows ile alakali olmadigina veya elektrik akim gibi parametrelerle alakali olmadigina emin oldum. Parazit ve notr baglanti ile alakali topraklamaya su doktum bahcede olay duzeldi
Tamam kolay gelsin, belki biliyorsunuzdur:

1. Mach3 bilgisayarı sadece o işe ayrılmalıdır. Özellikle ekran koruma, virüs tarama gibi arka planda çalışan hiçbir uygulama olmamalıdır, Windows u yüklerken gerekli bilgiyi Safety Mach3 Installation dökümanından bulabilirsiniz
2. USB Mach3 kartları yavaş haberleştiği için Ethernet tercih edilmelidir. USB çevre parazitlrine karşı daha duyarlıdır.
3. Topraklamanın Star yani bir noktadan dağılan şekilde yapılması doğrudur. Bu genellikle tezgahınıza monte edilen bakır bara ile ve "kalın" tellerle yapılmalıdır.

Sorununuzun düzeldiğine sevindim, Mach3 te böyle şeyler kolay hallolmuyor, hayırlı işler

X ve Y motor suruculerini yer degistirin. Y eksenindeki sorun X eksenine gececekmi gozleyin.

Tahminimce surucu isindigi icin korumaya geciyordur. Soguyunca da duzeliyordur.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri