Mach3 Spindle Hız Ayarı

toprak3493

Üye
mach3 de spendel hız ayarı arkadaşlar spendel için nasıl bir mototor seçilmeli asekron motor ve sürücü olsa nasıl hız ayarı yapılır spendel çalışması için hangi pinlerden nasıl bir sinyal çıkıyor 0-10v kontrol vardiyolar ama bulamadım hang binden nasıl çıkış alınacagını her eksen tamam ama spendel da takıldım yardımlarınızı bekliyorum.
şimdiden teşekürler

bu konuyu bilen kimse yok sanırım yada paylaşmak isteyen kimse yok:) mach 3 te bir spendel hız ayarı var ve bunu bir şekilde bulacagım ve burda paylaşacagım inşAllah

Sanırım değil hocam :)

Soran cevap alamayınca gitmiş , belki başka merak eden olabilir.
Varsa bildiğiniz yazın , bakanlar yararlanır.

Port and pin / spindle sekmesinde spindel ayarları var.
Ya step /dir mantığı ile ya da PWM mantığı ile çıkış verir.
Arabirimlerin bazısında pwm değerleri 0-20 mA ve ya 0-10 V ye çeviren elektronik devreler olur.
Bunun çıkışını spindle motor sürücüsüne girerseniz (genelde asekron motor hız kontrol cihazı - 400 Hz ) gcode satırlarından devir kontrolü yapabilirsiniz.

Örnek bir kartta işaretli bölüm bu iş içindir.

ilginiz için teşekürler uzun süre bu işle ilgilenememiştim ama yeniden başladım bu kartı nereden bula bilirim ?

Soran cevap alamayınca gitmiş , belki başka merak eden olabilir.
Varsa bildiğiniz yazın , bakanlar yararlanır.

Port and pin / spindle sekmesinde spindel ayarları var.
Ya step /dir mantığı ile ya da PWM mantığı ile çıkış verir.
Arabirimlerin bazısında pwm değerleri 0-20 mA ve ya 0-10 V ye çeviren elektronik devreler olur.
Bunun çıkışını spindle motor sürücüsüne girerseniz (genelde asekron motor hız kontrol cihazı - 400 Hz ) gcode satırlarından devir kontrolü yapabilirsiniz.

Örnek bir kartta işaretli bölüm bu iş içindir.

hocam ben step motorla cnc yaptım çalıştı ben şu an 7 nm 2.4 kw 3 servo motorla iş yapacagım spindle motor 0-10 kontrol olmasını istiyorum bu kartlar step motor kontrol yazıyo en iyisi ben bana gerekeni anlatayım
1- 3 eksen kontrol servo sürücü motor schnider kullanıyorum
2- A akis taret kontrol denedim stepte çalışıyor
3- spindel hız kontrol ( hız kontrol ) 0- 10 olabilir ac motorlar için servo lar için step dır sinyalleri ile
4- kartların üstünde inputlar out putlar var ben 3 eksen sınır limitleri kullanıyorum + e.stop kulanıyorum. bunun dışınd bor yag aç kapa ve 4 input 4 output lazım . ama programa nasıl yazılacak bu giriş çıkışlar bunu örenmemde lazım kartı alsam bunlar açıklamaları varmı acaba. şimdiden teşekürler yardımcı olan arkadaşlara

Servo sürücüleri , aynı step motor sürücüler gibi , step-dir mantığı ile sürebilirsin.
Mach3 kullanacaksan böyle.
Spindle de olduğu gibi 0-10 ile süremezsin.
Tek çıkış için ve sadece spindle sürücü için .

Mach3 pdf lerini incelersen görebilirsin.
EStop ile limit şalterleri seri olarak tek pine bağlayabilirsin.
Çok sayıda giriş çıkış kullanmak gerekirse pokey gibi ya da linkini verdiklerim gibi kartlar kullanmalısınız.
Mavi kartta çok giriş gözüksede sadece soket yapısındadır.
Soketlerin altında seri bağlılar.
Sadece 4 ayrı pin o işlere ayrılmış.
Bu yeterse sorun yok.
Ama çıkışları röleler ve hız ayarı çoğu uygulamaya yeterlidir.

Limit sw ler , EStop ile seri bağlanırsa çok ani duruş olur !
Ama ayrı ayrı bağlanırsa ve gereken ayarlar yapılırsa duruş ayarlandığı kadar yavaş olur.
Böyle durumlarda sw ler uygun pozisyonlarda takılmalıdır !

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri