Mach3 Soft Limit Sorunu

kurusaray

Üye
Merhaba arkadaşlar. Mach3 soft limiti kullanamk için Config. menüsünden

Homing Limit seçeneğinden limit değerlerini girdim ve kaydettim.

Daha sonra ana sayfadaki "Soft Limit" seçeneğine tıklıyorum

"machine out of limits for softlimit activation"

hatası veriyor ve aktif olmuyor. Nedeni ne olabilir.

Makinanin pozisyonu soft limitler disinda bu nedenle softlimitler aktif olmuyor. Once makinanin ofsett degerlerini kontrol et gerekiyorsa sifirla makinanin softlimit degerleri icinde bulundugundan emin ol...

Tamam. Özel mesajda da belirtmişsiniz teşekkür ederim. Sanırım soft limiti eksi olarak yazdığı için oluyor. G kodunda eksenlerin (-) yönde gitmesi soft limitin (-) almasını sağlamıyor. Her iki durumda soft limit değeri (+) değer alması gerekiyor anlaşılan. G kodunda maksimum (-950mm) git diyebiliyorsam, soft limit maksimum değeri için (+950mm) girmeliyim anlaşılan.

Makinanızın 0 (sıfır) noktası ve çalışma yönlerini gösteren bir çizim herşeyi kolaylaştırır. Softdeğere min yada max - yada + girebilirsin. Hiç sorun olmaz sadece makina soft limitler içinde olsun yeter.
Boşa debelenmek yerine makinanın pozisyonlarını ve çalışma yönlerinde bir çizimle - yemi + yamı gittiğini belirtirsen herşeyi kolayca çözersin.
Sadece unutmamanız gereken, Soft limitin çalışabilmesi için makinanın reel değerlerinin soft limit içinde olması gerekir.

Reel değer dediğimiz sanırım mutlak değer oluyor değilmi.

Machine Coord tusuna tıkladığında cıkan rakamlar. Yani makinanın ofsetten arındırılmış gerçek XYZ pozisyonları...
Sen önce makinanın çalışma alanını 0 (sıfır) noktasını ve çalışma yönlerini + yada - çizip buraya koy gerisi çok kolay....
soft.png

Son düzenleme:
Machine Kordinatı nasıl oluşuyor ya da nereden değiştirebliyoruz. Benim bildiğim tek parametrem x ve y

fiziksel olarak gidebildiğim maksimum değerleri biliyorum. G54 aktif gözüküyor. Onun değerlerimidir?

Önce çizimi koy sonra konusuruz...

Ekteki resimde görülen
G kodunu işliyorum. Yani benim home yerim orjin noktam.
Parçayı home noktasından itibaren yerleştiriyorum.

Ekli dosyalar

• 12.png
    12.png
    22.9 KB · Görüntüleme: 76
Şimdi makinanın home switchleri varmı yok mu? Makinayı açınca bir sıfırlama (Home) işlemi yapılıyormu?
Öncelikle Offsett sayfasındaki degerleri sıfırlayın. Daha sonra yukardaki cevaba göre işlem yapalım...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri