Mach3 RNR Probe sorunu

Peki çokk teşekkür ederim denicem

Selam kardeşim, daha önce belirttiğim üzere 10v alıyorum multimetre 10.54v gösteriyor, devri değiştirsem de voltaj sabit hep 10v, YouTube da araştırabildigim kadarıyla devire göre bu voltajın değişmesi gerekiyor, belki koçlu nun dediği pwm dendir. Deneyip haber vercem, ilgi alakası yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim

Çok teşekkür ederim, daha önce hiç röle baglamadım. söylediğinizi araştrıp yapmaya çalışcam,
Siz yinede Bı şema görsel verirseniz çok sevinirim.
Şema ekte
Sorununuz parametre kaynaklı gözüküyor kitapçığından pwm parametrelerine tekrar bakıp ayarlayın atladığınız bir nokta var
parametreleri kontrol edin resimde işaretledim

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200927-133332.png
    Screenshot_20200927-133332.png
    193.4 KB · Görüntüleme: 18
  • Screenshot_20200927-134548.jpg
    Screenshot_20200927-134548.jpg
    442.7 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Şema ekte
Sorununuz parametre kaynaklı gözüküyor kitapçığından pwm parametrelerine tekrar bakıp ayarlayın atladığınız bir nokta var
parametreleri kontrol edin resimde işaretledim
Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bugün epey araştırdım
Elimde röle DC 24v ac 250v 8A var öncelikle bu röle olur derseniz baglayayım. Ancak bu röle sürücüyü output çıkışıyla m03 kodunu gördügünde aktif etmeye yarıyomuş bende direk bağlı, yinede baglayıp denicem..
Evet parametreleri epey bı kurcaladım, manuel de sürücü ekranında frekans değeri olarak 300 üzerinde değer alıyorum, p0.01 5 /p0.03 1 yapıp mach3den devir verdiğimde 44 Hz altta paramet resmini eklicem büyük ihtimalle sorun dediğiniz gibi paremetsel, pA.03 0-99 Hz ayarlanabiliyor üstü yok. Motorun cansız dönme nedeni bu, olsa gerek diye düşünüyorum.
Hüseyin güngör videosunda girdiği değerler , valla bu netice ile kitapçıkta dan paremetlere baktığımda herhangi bi yanlişlik bulamadım.
spindle ayarlarından pwm yazan yerdeki işareti kaldırıp deneyin.
Yine değişen bişi yok

Ekli dosyalar

• IMG_20200927_175226.jpg
    IMG_20200927_175226.jpg
    423.9 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20200927_175502.jpg
    IMG_20200927_175502.jpg
    444.4 KB · Görüntüleme: 10
  • 16012193436755414943364732524070.jpg
    16012193436755414943364732524070.jpg
    180 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20200927_162249.jpg
    IMG_20200927_162249.jpg
    781.5 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20200927_162237.jpg
    IMG_20200927_162237.jpg
    712.4 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20200927_162231.jpg
    IMG_20200927_162231.jpg
    871.7 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Selam kardeşim, daha önce belirttiğim üzere 10v alıyorum multimetre 10.54v gösteriyor, devri değiştirsem de voltaj sabit hep 10v

Tekrardan Selam'lar, devir değiştirmenize rağmen volt aynı kalıyorsa halletmemiz gereken önce bu. Mach3 kartınızın fotoğrafını paylaşır mısınız? Karta bakalım, ona göre ayarların sağlamasını yaparız. Spindle hız ayarını mach3 ten yapıp çıkışın gerilim değişimini ayarladıktan sonra inverterin bağlantı ve parametre ayarlarını hallederiz inşaAllah.

Tekrardan Selam'lar, devir değiştirmenize rağmen volt aynı kalıyorsa halletmemiz gereken önce bu. Mach3 kartınızın fotoğrafını paylaşır mısınız? Karta bakalım, ona göre ayarların sağlamasını yaparız. Spindle hız ayarını mach3 ten yapıp çıkışın gerilim değişimini ayarladıktan sonra inverterin bağlantı ve parametre ayarlarını hallederiz inşaAllah.
Selamlar kardeşim teamviewer la bağlantı yapabilirsin benim için sorun yok veya WhatsAppdan detay isteğin neresi varsa çekip gönderebilirim
IMG_20200823_133001.jpg
IMG-20200820-WA0003.jpg

Selam abi, özelden telefonumu attım. Konuşup uzaktan bağlanıp halledeceğimizi düşünüyorum. Sonra da burada nasıl yaptığımızı anlatırız.

Sorunun cevabı aşağıdaki sayfa satırlarında gizli : ) İmkansız değil ama biraz uğraştırır sadece. Yanınıza yakışıklı bir adet ölçü aleti almanız yeterli. Anladığım kadarıyla ileri ve geri hareket ettirmek istiyorsanız röle kullanmanız lazım. Elektronikle alakam yok diyorsanız da, arduino için satılan hazır röle modülleri ilacınız olacaktır. Hayırlı akşamlar.

https://buildyourcnc.com/item/electronicsAndMotors-electronic-component-breakout-Mach3-USB-Board

Selam abi, özelden telefonumu attım. Konuşup uzaktan bağlanıp halledeceğimizi düşünüyorum. Sonra da burada nasıl yaptığımızı anlatırız.

Sorunun cevabı aşağıdaki sayfa satırlarında gizli : ) İmkansız değil ama biraz uğraştırır sadece. Yanınıza yakışıklı bir adet ölçü aleti almanız yeterli. Anladığım kadarıyla ileri ve geri hareket ettirmek istiyorsanız röle kullanmanız lazım. Elektronikle alakam yok diyorsanız da, arduino için satılan hazır röle modülleri ilacınız olacaktır. Hayırlı akşamlar.

https://buildyourcnc.com/item/electronicsAndMotors-electronic-component-breakout-Mach3-USB-Board
Allah senden razı olsun kardeşim, ilgi alakan neticesinde sorunumu çözüme kavuşturdun. Ne kadar teşekkür etsem azdır.
Daradevil1453 sayesinde tarif ettiği şekilde ölçüp yapınca
VI ve acm kablosunda sıfır kablo idi oysa sorun varmış,
Ayrıca ben yanlış yeri ölçüyormuşum, diğer yardımcı olmaya çalışan arkadaşları yanılttıgım için özür dilerim.
2 olarak sürücü parametrelerinden,
P1.05 menüsü 400hz ayarlanması gerekiyomuş.
Hüseyin güngör ün videolarında denk gelmedim,
Bu paramet belirtilmemiş belki onda fabrikasyon olarak denk geldi veya sonradan yapıp videoya eklememisde olabilir. Ancak yinede kendisine emek verip çektiği videolar için çokk teşekkür ederim, onun sayesinde kendi routerımın elektronik kısmını tamamlamış oldum hiç bilgim olmamasına rağmen sayesinde çokk şey öğrendim .
Aşağıdaki resimde p1.05 menüsü ile ilgili açıklama var!
Aynı sorunu yaşayıp çözüm arayanlar olursa diye paylaşmak istedim. Tüm konuyla ilgili yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-09-29-20-45-11-605_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg
    Screenshot_2020-09-29-20-45-11-605_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg
    284.3 KB · Görüntüleme: 17

Aynı kart, başka bir sorun. Günlük işlem başlangıcı normal, fakat bir süre sonra mach3 ilerleme ekranında da gözüken bir sorun. Step motorlarda geri besleme biliyorsunuz ki yok. Parça işleniyor, bir süre sonra ise her dalış başlangıcında X ekseninde 1-2 mm sağa doğru kayma başlıyor. Bu eksen kaçmasını da mach3 işlem ekranında görüyorum. CNC mach3 ne gönderirse onu işliyor. CNC den kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Ancak nasıl bir sorundur ki beni bıktırdı. Bir türlü çözemedim. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Selamlar. Kusura bakmayın mesajı yeni gördüm. Acaba gkod çıkardığınız programda bir sorun mu oldu? Silinip tekrardan kurulma gibi. Mach3 editgkod dan g kodu inceleyin. Eğer kodda da x somut bir şekilde istediğiniz değerden farklı çıkmışsa program kaynaklıdır. O zaman da ayarları değiştirip deneme yanılma ile istediğiniz sonucu illaki bulursunuz. Deneyip haber verin. Olmazsa alternatif düşünelim. Hayırlı akşamlar.

Selamlar. Kusura bakmayın mesajı yeni gördüm. Acaba gkod çıkardığınız programda bir sorun mu oldu? Silinip tekrardan kurulma gibi. Mach3 editgkod dan g kodu inceleyin. Eğer kodda da x somut bir şekilde istediğiniz değerden farklı çıkmışsa program kaynaklıdır. O zaman da ayarları değiştirip deneme yanılma ile istediğiniz sonucu illaki bulursunuz. Deneyip haber verin. Olmazsa alternatif düşünelim. Hayırlı akşamlar.
Selamlar, bir türlü çözemediğim bir sorun ile karşı karşıyayım. Murphy kanunları çok güzel işliyor. En çok lazım olan dönemde uzun süredir bu problemi çözmek için çabalıyorum. Düzeldi sanırım dediğim anda aynı sorun yine ortaya çıkıyor. Mach3 yazılımında sorun yok. Mach3'te sorun olabileceğini düşündüğümde, bir laptopa win7 kurdum, üstüne de mach3 yazılımını. Sorun aynı şekli ile devam etti. Parça işlemeye başladığımda başlangıçta gayet güzel işlem gerçekleşiyor. İlerleyen aşamalarda özellikle X ekseni step motor sürücüsünden normal sesinden farklı ses çıkıyor ve eksen kayıyor. Dün gece işlemeye çalıştığım parçada aynı sorundan dolayı X ekseni, normal konumundan 4 cm kaymış. Yataklarda hiç bir problem yok. Driverlara giden kabloların tamamı izolasyonlu. Driverlar fanla soğutuluyor. X ekseninin driverini Z eksenine ait olanla değiştirdim. Sorun düzelmedi. Step motoru söktüm, yapısal bir bozukluk gözükmüyor. 4 eksen USB kontrol kartı kullanıyorum. Ne kadar uğraştım ise sorun ortaya çıkıyor.
Ek olarak, eksende kayma gerçekleştikten sonra parçayı kurtarabilmek için tekrar koordinatları sıfırlıyorum. İşlem daha önce hata verdiği noktalardan sorunsuz devam ediyor. Ancak sonrasında başka yerde kayma yapıyor. Step motor takır tukur edip eksen kaçırıyor.

Son düzenleme:
Selamlar, bir türlü çözemediğim bir sorun ile karşı karşıyayım. Murphy kanunları çok güzel işliyor. En çok lazım olan dönemde uzun süredir bu problemi çözmek için çabalıyorum. Düzeldi sanırım dediğim anda aynı sorun yine ortaya çıkıyor. Mach3 yazılımında sorun yok. Mach3'te sorun olabileceğini düşündüğümde, bir laptopa win7 kurdum, üstüne de mach3 yazılımını. Sorun aynı şekli ile devam etti. Parça işlemeye başladığımda başlangıçta gayet güzel işlem gerçekleşiyor. İlerleyen aşamalarda özellikle X ekseni step motor sürücüsünden normal sesinden farklı ses çıkıyor ve eksen kayıyor. Dün gece işlemeye çalıştığım parçada aynı sorundan dolayı X ekseni, normal konumundan 4 cm kaymış. Yataklarda hiç bir problem yok. Driverlara giden kabloların tamamı izolasyonlu. Driverlar fanla soğutuluyor. X ekseninin driverini Z eksenine ait olanla değiştirdim. Sorun düzelmedi. Step motoru söktüm, yapısal bir bozukluk gözükmüyor. 4 eksen USB kontrol kartı kullanıyorum. Ne kadar uğraştım ise sorun ortaya çıkıyor.

Ek olarak, eksende kayma gerçekleştikten sonra parçayı kurtarabilmek için tekrar koordinatları sıfırlıyorum. İşlem daha önce hata verdiği noktalardan sorunsuz devam ediyor. Ancak sonrasında başka yerde kayma yapıyor. Step motor takır tukur edip eksen kaçırıyor.

1. hangi malzemeyi işliyorsunuz
2. hangi takımı kullanıyorsunuz
3. freze devriniz nedir
4. ilerleme hızınız nedir
5. malzemeye kaç mm giriyor takım
bu beş değişken birbiri ile uyumlu değilse motorlardan biri adım kaçırmaya mahkumdur.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri