Mach3 programını yeni yükledim cnc hareket etmiyor

a eksenini y eksenine slave yaptınız mı

a eksenini y eksenine slave yaptınız mı
yaptım hocam çalışıyor ama ekranda y ve z farklı ok tan yukarı aşağı yaptığımda ekranda z hareket ediyor page up page down yani bıçağı indirip kaldırmak istediğimde y hareket ediyor şuan tam sorun budur((

y eksen tuşlarına bastığınızda z ekseni hareket ediyor
z eksen tuşlarına bastığınızda y ekseni hareket ediyor
durum böyleyse port pin den y ve z pinlerini yer değiştirin

y eksen tuşlarına bastığınızda z ekseni hareket ediyor
z eksen tuşlarına bastığınızda y ekseni hareket ediyor
durum böyleyse port pin den y ve z pinlerini yer değiştirin
Üstat im değiştirdim onları ama bir türlü y ve z duzelmiyor başka bir yerlerden ayarı varmıdır bilginiz varmı?

Bu sefer a ekseni ile z eksenini yer değiştirin

panoda hangi sürücü hangi klemense gidiyor bunu bir şemasını yapabilirseniz iş daha kolay olur bu şekilde varsayımlar yapıyoruz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam anladım bugünlük herşey için teşekkürler gündüz bir şema hazırlamaya calisicam.

ilk önce hangi sürücü hangi motora gidiyor avometrenin kısa devre konumu ile onu bulun sürücüleri isimlendirin ve bunları kartta ki kendi klemenslerine giriş yapın port pin de
x > 2 3
y > 4 5
z > 6 7
a > 8 9 yapın bu şekilde yaptığınızda sıkıntısız çalışması lazım yine takıldığınız yerde yardımcı olurum

merhabalar, üstadım ayarları yaptım şimdi ekrandada tuşlarda makinede doğru gidip geliyor ama şimdi sıra makineye iş verdiğimde makine dışına çıkıyor bıçak yani g code başlangıç noktası makinenin sıfır noktasını nasıl ayarlarım?

birde mach3 programını açtığımda motor çalışmaya başlıyr ve bilgisayarı kapatana kadar çalışıyor..

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhabalar, üstadım ayarları yaptım şimdi ekrandada tuşlarda makinede doğru gidip geliyor ama şimdi sıra makineye iş verdiğimde makine dışına çıkıyor bıçak yani g code başlangıç noktası makinenin sıfır noktasını nasıl ayarlarım?
tablaya parçayı bağladınız eksenleri klavye ile parçanın sıfır noktasına (origin) getirip eksen harflerine bastığınızda sayılar sıfırlanır makine artık parçanın nerede olduğunu bilir
birde mach3 programını açtığımda motor çalışmaya başlıyr ve bilgisayarı kapatana kadar çalışıyor..
motor dediğiniz spindle mi?

evet üstadım spindle mach i açtımdan beri hep çalışıyuor bilgisayarı kapatana kadar origin noktası ayarladım ama şimdi sıkıntı spindle de birde makineye gcode u yüklediğimde parçayı çok küçük buluyor nasıl ayarı yapılır onun?

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri