Mach3 Otomatik Takım Değiştirme

sistem mantığı bu şekilde mi?
evet aynen böyle çalışıyor

Takım değiştirme yanlış görmüyorsam eğer hidrolik sistem. Ama sen step motorla pozisyonlama yapıyor demiştin değişiklik mi yaptın sistemde
kilidi açıp kapatan sistem hidrolik onuda hava ile tetikliyorum taretin dönmesi step motor ile

yusuf hocam buna var mı Bir çözüm m6 komutu geldiğinde taret x ve z ekseninde park pozisyonuna gidecek taret kilidi aç valfi enerjilenecek ardından taret istenen takımımın pozisyonu alacak daha sonra taret kilidi aç valfi kapatılıp taret kilidi kapat valfi enerjilenecek burda benim merak ettiğim taretin step motorunu 3. bir eksen gibi mi tanıtmalıyız mach 3 de

Moderatör tarafında düzenlendi:
Park pozisyonu dediğin noktada her iki eksen içinde switch var mı ? Park noktasında home switchleri olmalı sanki

Buyur kardeş sana otomatik takım değiştirme (ATC) makrosu... saygılar....

Kod:
' OTOMATİK TAKIM DEĞİŞTİRME MAKROSU
' Mehmet İzzet KÖSE
Sub Main()
OldTool = GetOEMDRO (1200)
x = GetToolChangeStart( 0 )
y = GetToolChangeStart( 1 )
z = GetToolChangeStart( 2 )
a = GetToolChangeStart( 3 )
b = GetToolChangeStart( 4 )
c = GetToolChangeStart( 5 )
tool = GetSelectedTool()
NewTool = tool

MaxToolNum = 8 'Değiştirmek istenen max. takım sayısı
ToolDown = -3.125 'Takımı almak yada bırakmak için Z nin pozisyonu...!
ToolUp = 0.0 'Bıraktığı takımdan alacağı takıma giderken Z nin pozisyonu...!

If NewTool = OldTool Then
Exit Sub
End If

While NewTool > MaxToolNum
NewTool = Question ("Enter New Tool Number up to " & MaxToolNum)
Wend

Code "G00 G53 Z" & ToolUp
While IsMoving()
Wend

Call MovePos(OldTool)
While IsMoving()
Wend

Code "G53 Z" & ToolDown
Code "G4 P.75"
While IsMoving()
Wend

ActivateSignal(Output1) 'Takımı bırakmak için gerekli sinyal....!

Code "G4 P1.0" 'Takımı bırakmak için bekletmek... gerektiği kadar gecikme yaptırılır...!

'SystemWaitFor (7) 'Takımı aldığını bildiren Limit switch sinyalini beklemek...opsiyoneldir.. istenirse kullanılmaz... şuan pasif durumda gerekirse satır başındaki tırnağı kaldırmak yeterli...

Code "G53 Z-2.5" & ToolUp

Call MovePos(NewTool)
While IsMoving()
Wend

Code "G53 Z" & ToolDown
Code "G4 P.75"
While IsMoving()
Wend

DeActivateSignal(Output1) 'Takımı bırakmak için gönderilen sinyali kapatıyor... yani takımı tutuyor.. output1 kullanılıyor...
Code "G4 P1.0" 'Wait for the tool to Clamp
While IsMoving()
Wend

Code "G53 Z" & ToolUp
Call SetUserDRO (1200,NewTool)
SetCurrentTool( NewTool )
Code "G00 X" & x & " Y" & y 'Takım değiştirmeyi tamamlayıp kaldığı yere konumlanma....
End Sub

Sub MovePos(ByVal ToolNumber As Integer)

Select Case ToolNumber
Case Is = 1
Xpos = 12.00
YPos = 2.00

Case Is = 2
Xpos = 14.00
YPos = 2.00
Case Is = 3

Xpos = 16.00
YPos = 2.00
Case Is = 4

Xpos = 18.00
YPos = 2.00
Case Is = 5

Xpos = 12.00
YPos = 4.00
Case Is = 6

Xpos = 14.00
YPos = 4.00

Case Is = 7
Xpos = 16.00
YPos = 4.00

Case Is = 8
Xpos = 18.00
YPos = 4.00

End Select

Code "G53 X" & XPos & " Y" & YPos
End Sub
Main
DÖNER TABLALI TAKIM DEĞİŞTİRME için AYRICA MAKRO VARMIDIR ELİNİZDE. MEVCUT MAKRO DÜZENLEME İLE DÖNÜŞTÜRÜLE BİLİRMİ? FORUMDA PAYLAŞILAN MAKROYU M6Start dosyasının içine attım makrodaki düzeni bozmadan deneme yaptım mach3 generalconfig ayarlarında atc yi etkinleştirdim ama hareket alamadım. nerde eksik yapıyorum. makroyu vb ile açtığımda bazı satırlar yeşil bazıları kırmızı ve de sarı renkli olan satırlar var ,renkler neyi ifade ediyor. bu konuyla alakalı video hazırlarsanız benim gibi meraklı olan herkez deli gibi o videoları izler diye düşünüyorum. bu bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Bu kodlar ile , mach3 de sensörlü otomatik takım değiştirmeli spindle verimli çalışır mı? yoksa sensorsuz mu daha iyi çalışır?

Sevgili arkadaşlar cevap verseniz çok mutlu olcacağız.

DÖNER TABLALI TAKIM DEĞİŞTİRME için AYRICA MAKRO VARMIDIR ELİNİZDE. MEVCUT MAKRO DÜZENLEME İLE DÖNÜŞTÜRÜLE BİLİRMİ? FORUMDA PAYLAŞILAN MAKROYU M6Start dosyasının içine attım makrodaki düzeni bozmadan deneme yaptım mach3 generalconfig ayarlarında atc yi etkinleştirdim ama hareket alamadım. nerde eksik yapıyorum. makroyu vb ile açtığımda bazı satırlar yeşil bazıları kırmızı ve de sarı renkli olan satırlar var ,renkler neyi ifade ediyor. bu konuyla alakalı video hazırlarsanız benim gibi meraklı olan herkez deli gibi o videoları izler diye düşünüyorum. bu bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

Bu makrolar döner tablalı takım değiştirme düzeneğinde çalışmaz, üzerinde değişiklik yapılarak uyarlanabilir.

Eğer sisteminizin katı modeli yada fotoğrafını yüklerseniz yardımcı olmaya çalışırız....
Bu kodlar ile , mach3 de sensörlü otomatik takım değiştirmeli spindle verimli çalışır mı? yoksa sensorsuz mu daha iyi çalışır?

Bu kodlar ile bahsettiğiniz şekilde iki türlüde verimli olarak çalıştırabilirsiniz... (Sensör pozisyonunu okumak için kodda gerekli düzenlemeyi yapmak kaydı ile.)

peki spindle ı otomatik takım değiştirmeli yapmayı düşürsek, sensörsüz alsam takım değiştirmede bir sıkıntı yaşanır mı?

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri