Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
forumdaki amaç bu zaten.sorulan ve cevaplanan sorular mach e sıfırdan başlayan bir kullanıcı için ışık tutacaktır.temel olarak bilinmesi gereken tüm cevaplar yavaş yavaş oluşuyor.Türkiye bu forum sayesinde mach kullanımı hakkında çok bilgi sahibi olacaktır.başta mehmet bey olmak üzere bir çok arkadaşımız soruları yanıtlıyor.bilgi paylaştıkça çoğalır.katkıda bulunan her arkadaştan Allah razı olsun
saygılar

Sanırım Türkiye genelinde Mach konusunda tek oldu. Mehmet Abi nin bunda çok büyük payı var şüphesiz. Soranlara da cevaplayanlara da teşekkürler...

Merhaba ben daha çok yeniyim...
sitedeki paylaşım ruhu çok güzel insanı hemen bağlıyor ve içine çekiyor.
öncelikle bunun için herkese teşekkürler..
yazılan mesajlarınızı baya bi okudum mach 3 denemeler yapıyorum.
ancak sormak istediğim bir konu var.
programı direk sitesinden indirdim.

ancak herhangi bir ödeme yapmadım lisans için...
programı kurdum çalışıyor.
lpt port'undan sinyaller almam için lisans'a ihtiyacım var sanırım çünkü lpt'nin hicbir pin'inden herhangi bir sinyal gelmiyor?
lisans için bi öneriniz var mı siz lisans'ı kendi sitesinden mi alıyorsunuz...
yardımcı olursanız cok sevinirim yeni başlıyorum ve bu konuya baya bi meraklıyım.
özel bir ticari amacım yok bir çeşit hobby diyebilirim yani.

Teşekkürler.

Merhaba ben daha çok yeniyim...
sitedeki paylaşım ruhu çok güzel insanı hemen bağlıyor ve içine çekiyor.
öncelikle bunun için herkese teşekkürler..
yazılan mesajlarınızı baya bi okudum mach 3 denemeler yapıyorum.
ancak sormak istediğim bir konu var.
programı direk sitesinden indirdim.

ancak herhangi bir ödeme yapmadım lisans için...
programı kurdum çalışıyor.
lpt port'undan sinyaller almam için lisans'a ihtiyacım var sanırım çünkü lpt'nin hicbir pin'inden herhangi bir sinyal gelmiyor?
lisans için bi öneriniz var mı siz lisans'ı kendi sitesinden mi alıyorsunuz...
yardımcı olursanız cok sevinirim yeni başlıyorum ve bu konuya baya bi meraklıyım.
özel bir ticari amacım yok bir çeşit hobby diyebilirim yani.

Teşekkürler.

Merhaba,
Evet, program lisansını kendi sitesinden alabiliyorsunuz. Lisanssız olduğunda çok özellik kısıtlı. Ayrıca web sitesindeki online destekten ve forumlardan da faydalanabilirsiniz. Gayet ilgililer.
Oldukça uzun bir zaman uğraşmıştım ben de.
Kolaylıklar dilerim.

teşekkürler.
ancak 1000 satıra kadar gcode'u lisanssız sürümde işlediğini okumuştum...
eğer bu doğruysa, lpt pinlerinden sinyaller almam lazım ancak hiçbir tepki yok...
ben mach3Mill'i kullanarak deneme yapıyorum.
lazycam den autocad deki dxf formatımı yükleyip GCode'a çeviriyorum ve Mach3Mill de Load G-Code diyerek kodu yüklüyorum...
şekili de görüyorum.Cycle Start ile başlatıyorum.
görüntüde z ekseni başlangış noktasına gelince indiğini ve sonra x ve y eksenlerine göre çizmeye başlıyor, ancak lpt'nin hiçbir pin'inde hareket yok.

Config den port1'i LPT port'u 0x378 olarak yapıyorum ki donanımım da zaten 0x378 BIOS tan ve aygıt yöneticisinden kontrol ettim...
Motor Outputs değerlerine hangi pinleri girersem gireyim Lpt den herhangi bir kıpırtı alamıyorum, aynı şekilde Output Signals den de kıpırtı yok...

Yardımcı olursanız çok sevinirim...
Teşekkürler...

teşekkürler.
ancak 1000 satıra kadar gcode'u lisanssız sürümde işlediğini okumuştum...
eğer bu doğruysa, lpt pinlerinden sinyaller almam lazım ancak hiçbir tepki yok...
ben mach3Mill'i kullanarak deneme yapıyorum.
lazycam den autocad deki dxf formatımı yükleyip GCode'a çeviriyorum ve Mach3Mill de Load G-Code diyerek kodu yüklüyorum...
şekili de görüyorum.Cycle Start ile başlatıyorum.
görüntüde z ekseni başlangış noktasına gelince indiğini ve sonra x ve y eksenlerine göre çizmeye başlıyor, ancak lpt'nin hiçbir pin'inde hareket yok.

Config den port1'i LPT port'u 0x378 olarak yapıyorum ki donanımım da zaten 0x378 BIOS tan ve aygıt yöneticisinden kontrol ettim...
Motor Outputs değerlerine hangi pinleri girersem gireyim Lpt den herhangi bir kıpırtı alamıyorum, aynı şekilde Output Signals den de kıpırtı yok...

Yardımcı olursanız çok sevinirim...
Teşekkürler...

herşey tamam ama eksenleride ENABLE yaptık mı? aceba....
OUTPUT SİGNALS sekmesinden ENABLE1, ENABLE2 ve ENABLE3 ü aktif edin çıkış yapar sanırım....

Sayın mehmetkose ilginiz için teşekkür ederim.
Output Signals daki ENABLE1, ENABLE2, ENABLE3 aktif değildi.
3ünü de aktif yaptım ancak sonuçta bir değişiklik yok.
ENABLE1-2-3 deki portlar'ın hepsi 1 ancak Pin Number ları ne yapmalıyım?
bu pinler ile motor output daki pinler arasında nasıl bir bağlantı var?
yani ikisinde de aynı pinler mi olmalı yoksa farklı mı olmalı?
Çok soru sorup uğraştırıyorsam kusura bakmayın lütfen...
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim...

netür bir kontrolkartı kullanıyorsunuz?

henüz bir kontrol kartım yok.
Siz pinler'in hangisi olup olmadığı için soruyorsunuz sanırım ancak lpt den çıkış alamadıktan sonra kart da olsa işe yaramayacak...
ben öncelikle sinyalleri alırsam devreyi de ona göre kendim yapmayı düşünüyorum.
eğer çok aşırı zor olmazsa...
sonuçta ticari amaçlı değil tamamen araştırma ve hobby merakı ama biraz fazla meraklıyım..

ticari olarak kullanan çok kişi var, ticari yada hobi amaçlı kullanmanız benim için hiç farketmez... amacım sadece yardımcı olmak.... şimdi siz lpt den ne gibi bir çıkış almak istiyorsunuz yada nasıl takip edeceksiniz çıkışı? eğer çıkış görmek istiyorsanız DIOGNOSTICS sekmesinden bütün giriş ve çıkışları görebilirsiniz...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri