Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
İstnbul beylikdüzü avcılar tarafında ikamet eden mach3 setup ayarlarından anlayan arkadaş varmı?

Mehmet bey benim elimde unipolar 5 kablolu motor var sürücü devrem şu http://rcfoamcutter-electronics.blogspot.com/ burda yazan tüm işlemleri yapmama rağmen motorları döndüremiyorum.

Bu arada birde ben mach3 mill kullanıyorum doğru programı m kullanıyorum yanlış mı kullanıyorum bilmiyorum

Bugün motorlar biraz döndü fakat çok yavaş dönyüyorlar sanırım step per setupını yanlış yaptım

Mehmet bey bu çalışma alanı ölçülerini nereden belirliyoruz. z ekseni yukarıdaki tabla ile aşşağıdaki tablaya çarpıyor

Bugün motorlar biraz döndü fakat çok yavaş dönyüyorlar sanırım step per setupını yanlış yaptım

Mehmet bey bu çalışma alanı ölçülerini nereden belirliyoruz. z ekseni yukarıdaki tabla ile aşşağıdaki tablaya çarpıyor

Mach3 üst menülerden Config menüsünden Homing/limits menüsüne geçiyoruz orada alt ve üst değerleri gerekli eksenlerin karşınsa girince sınırlamış oluruz çalışma alanını, ayrıca; eğer step motorlara uygun değerleri yazamıyorsanız otomatik olarak kalibre edebilirsiniz bunun için Settings sekmesinde acil stop düğmesinin üzerinde axis calibration diye bir yer var oraya tıklarsanız hangi ekseni kalibre etmek istiyorsanız kalibre edebilirsiniz...

mehmet bey çok teşekkür ediyorum acaba motor hızlarını nereden ayarlayabilirz?

Yok onu demek istemedim makina mesela 1 dakikada a harfi kesiyorsa 30 saniyede kesmesi için genel bir hızlandırma mümün müdür ?

Mach3 üst menülerden Config menüsünden Homing/limits menüsüne geçiyoruz orada alt ve üst değerleri gerekli eksenlerin karşınsa girince sınırlamış oluruz çalışma alanını, ayrıca; eğer step motorlara uygun değerleri yazamıyorsanız otomatik olarak kalibre edebilirsiniz bunun için Settings sekmesinde acil stop düğmesinin üzerinde axis calibration diye bir yer var oraya tıklarsanız hangi ekseni kalibre etmek istiyorsanız kalibre edebilirsiniz...

mehmet bu homing moneusunu biraz daha detaylı anlatır mısnız? Soft min max felan var bunlar nedir buraya değeri mm cinsinden mi girmeliyim?

Moderatör tarafında düzenlendi:
yok onu demek istemedim makina mesala 1 dakikada a harfi kesiyorsa 30 saniyeden kesmesi için genel bir hızlandırma mümünmüdür ?

evet mümkün şöyle ki; örneğin G01 X100Y50 f100 iken G01 X100Y50 F1000 ( F kesme hızı değiştirdik) yaparsak aynı koordinata 10 kat daha hızlı gitmiş oluruz fakat..! işlediğimiz malzemenin ve kesicinin kesme hızını aşmamak kaydı ile...!

mehmet bu homing moneusunu biraz daha detaylı anlatırımısnız soft min max felan var bunlar nedir buraya değiri mm cinsinden mi girmeylim?

Motor Home/SoftLimits menüsünde;
Reversed : eksen hareketini tersine çevirmek için kullanılıyor,
SoftMax : Geçerli eksenin pozitif olarak maximum gidebileceği koordinat
SoftMin : Geçerli eksenin negatif olarak minimum gidebileceği koordinat
Slow Zone : Belirlediğimiz max. ve min. koordinatlara burada belirlediğimiz birim kadar yaklaşınca (koordinatı kaçırmamak için yada ani çarpma veya durma yapmamak için) yine kendi belirlediğimiz oranda hız düşümü yapar
Home Neg. : kullanadım tam olarak bilmiyorum...yanlış yönlendrmeyim.
Auto Zero : tahmin ettiğiniz gibi, otomatik sıfırlamaya izin verme yada vermeme...
Speed % : Slow Zone da belirttiğim birime gelince düşeceği hız değer olarak %desel giriliyor... Örnek: biz eğer Feedrate i yani F100mm./sn. belirtmişsek normal hızda ilerlemeyi, buraya %10 girdiğimizde F10mm./sn. yeye düşer....

Birim girdisini ilke önce üst menülerdeki config menüsünün altında SELECT NATIVE UNITS menüsünden mm yada inc cinsinden belirtmeliyiz....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri