Mach3 için paylaşımlar Macro, 6 Eksen Ekran ve 3D Printer Plugin

Yusuf SEYLAN

Usta Üye
6 eksen ekran görüntüsünde sadece ilk ekranı yapabildim diğerlerini de zamanla yapıp paylaşacağım. Ekran düzenleme programı .rar dosyasındadır.

Mach3 6 Eksen Ekran
İNDİR: Mach3 6 Axis Ekran ve Ekran Düzenleme Programı.rar

Gnexlab in hazırladığı 3D Printer Plugin. 32bit bilgisayarda çalıştırdım gayet güzel çalışıyor.

Yükleme adımları
- setup1.3 çalıştırın yükleme yerini "C:\Mach3" yapıp yüklemeyi bitirin
- rar dosyasının içindeki "slic3r-mswin-x86-1-2-9a-stable\Slic3r" klasöründeki dosyaları "C:\Gnexlab_Mach3_Addon\dist\Slic3r" klasörünün içine kopyalayın
-Mach3 içinde "wizards \ pick wizard \ Gnexlab 3D Printing \ run \ open STL file \ post gcode to mach3" artık 3D Printer için gcodelar hazır "Extruder motoru A eksenine adapte edilmiştir"

videolu anlatımı aşağıdadır
https://cnc2printer3d.wordpress.com/software/

3D Printer Plugin
İNDİR: 3D Printer Plugin.rar

Ekte: @mehmetkose Abi ve @ramerturk (Mustafa Abi) yazıp düzenlediği otomatik takım değiştirme macrosu vardır içine @gpeker2003 (Gökhan Abi) yazdığı otomatik takım sıfırlama macrosu adapte edilmiştir. Sıfırlama probunun kordinatlarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz kordinat satırı belirtilmiştir. Sanal olarak denendi düzgün çalşıyor. Her ihtimale karşı deneme yaparken dikkatli olunuz!!!

Yükleme adımları
- "Operator \ VB Script Editor \ File \ Open File \ C:\Mach3\macros\Mach3Mill" klasöründen M6Start.m1s dosyasını açıp içindekileri silip .txt dosyasındakileri yapıştırıp kaydedin
- Confing \ General Confing \ Tool Change kısmında "AutoTool" Changer seçip OK diyoruz

Ekli dosyalar

• takım değiştirme ve takım sıfırlama macrosu.txt
    5.4 KB · Görüntüleme: 110
  • mach3 6 axis screen.png
    mach3 6 axis screen.png
    376.1 KB · Görüntüleme: 125
  • Mach3 6 Axis Ekran ve Ekran Düzenleme Programı.rar
    241.1 KB · Görüntüleme: 236
@Yusuf SEYLAN uzun zamandır sizin paylaşımları genelde sessiz sessiz takip ediyorum.Anladığım kadarıyla bu mach3 çok fazla ayar gerektiriyor!Geçenlerde sizede özel mesaj yazıp bilgi ve yardım istemiştim bu konu hakkında ve bir karar verdim.Benim toplayacağım CNC ROUTER CNC kontrol üniteli olacak!Servo motor kontrollü!Bunu devreye bağlayacağım ne lisansla nede bilgisayarla uğraşmayacağım!Hem servo motorun hassasiyeti ve gücü olacak hemde kontrol ünitesinin avantajları!Bununla ilgili bir çin firmasının Türkiye distiribütörüyle konuşup anlaştım.Bana yaklaşık maliyeti 3700$ civarında oluyor!Ama ne CNC eksen kartı ne step motor sürücü ve kartları nede bilgisayar lazım!Hepsi içinde!çinden direk getirme imkanım olsa daha da aşağı düşüyor ama macera aramayayım diyorum.Anlaştığım firma zaten ürünleri yasal yoldan getiriyor!Ne dersiniz bu konuda?

@Yusuf SEYLAN uzun zamandır sizin paylaşımları genelde sessiz sessiz takip ediyorum.Anladığım kadarıyla bu mach3 çok fazla ayar gerektiriyor!Geçenlerde sizede özel mesaj yazıp bilgi ve yardım istemiştim bu konu hakkında ve bir karar verdim.Benim toplayacağım CNC ROUTER CNC kontrol üniteli olacak!Servo motor kontrollü!Bunu devreye bağlayacağım ne lisansla nede bilgisayarla uğraşmayacağım!Hem servo motorun hassasiyeti ve gücü olacak hemde kontrol ünitesinin avantajları!Bununla ilgili bir çin firmasının Türkiye distiribütörüyle konuşup anlaştım.Bana yaklaşık maliyeti 3700$ civarında oluyor!Ama ne CNC eksen kartı ne step motor sürücü ve kartları nede bilgisayar lazım!Hepsi içinde!çinden direk getirme imkanım olsa daha da aşağı düşüyor ama macera aramayayım diyorum.Anlaştığım firma zaten ürünleri yasal yoldan getiriyor!Ne dersiniz bu konuda?

@KAZIMUGUR abinin dediği gibi bu sizin duygusallığınıza bağlı mach3 duygusallığı fazla olanlar için, professiyonel bir yazılım ama amatörlere de yönelik. Karmaşık olmasının nedeni türkçe kullanım klavuzu olmaması ve bize de bu konuda klavuzluk eden abilerimiz sayesinde öğreniyoruz @mehmetkose , @gpeker2003 , @KAZIMUGUR , @ramerturk , @window_s daha ismini sayamadığım bir çok kişi... CNC kontrol ünitesinde karar kıldıysanız burda size yine yardım ve tavsiyede bulunacak arkadaşlar var. Ben sadece plc nin pratikte ki bölümünü biliyorum. Hiç CNC kontrol ünitesi kullanmadım o yüzden birşey söylemem yanlış olur

Ben kullandım daha önce tezmaksan makine A.Ş. de ikinci el ve revizyon bölümünde elektrik teknisyeni olarak çalıştım.Burada Cnc KONTROL ÜNİTELERİ ve servo sistemlerin montajını yaptım.Yazılım konusunda fazla bilgim yok ama zamanla onuda aşacağım inşaallah.Bakıyorum foruma Mach3 le ilgili çok fazla problem ve soru işareti var!Ama CNC kontrol ünitesi hepsini kapsıyor!Ayrıca benim kullanacağım ünitede 32 input 32 output da mevcut dediğim gibi yazılım içinde mevcut lisansla la uğraşmayacağım!M ve G kodlarla çalışacak bir CNC torna freze gibi!Devreye almada malzemeyi temin edeceğim firma destek verecek bu destek işi öğrenme konusunda olacak!Yapayım gideyim değil.

Gcode konusunuda unutma kullandığın cam programına post yazırman gerekicek makinene uygun

Fevkalade faideli bir çalışma olmuş, Uygulayıp deneyen arkadaşların kıymetli deneyimlerini paylaşmalarını bekliyoruz.

6 Eksen screen set senin tasarımın mı Yusuf Abi ?

Gcode konusunuda unutma kullandığın cam programına post yazırman gerekicek makinene uygun

Aynen bunu soracaktım bende alacağınız kontrol ünitesine uygun post gerekli bunu nasıl halletmeyi düşünüyorsunuz ? Ne kadar gerçek bilmiyorum ama özel post yazanlar var diye duydum. Özel post içinde 3-4 bin TL istiyorlarmış güya

3700 Döların içeriği nedir ? :) :) Yani sadece kontrol ünitesi mi servo takımlarda dahil mi

Evet ben yaptim faruk dokunmatik ekran aldim bi hevesle basladim ilk ekrani yaptim ama gerisi kaldi vakit bulsam bi

Evet ben yaptim faruk dokunmatik ekran aldim bi hevesle basladim ilk ekrani yaptim ama gerisi kaldi vakit bulsam bi

Aldığın dokunmatik ekran nasıl bişey abi :) Vesikalık yok mu :D Screen set tasarımını beceremedim bir türlü bende değişik bişey yapmak istiyorum ama olmadı

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri