Mach3 için paylaşımlar Macro, 6 Eksen Ekran ve 3D Printer Plugin

@Yusuf SEYLAN selamlar, script konusunda birşey sormak istiyorum (veye cevaba sahip olan herhangi bir forumdaşa).

Kısaca özetlemek gerekirse;

Mach3 ile kontrol edilen bir bobin sarma makinası kullanıyorum, 2 adet step motorla çalışıyor (X ve A eksenleri). Bobinler, oturduğu yuvaya tek bir yönden takılabiliyor ve saat yönünde sarılıyor.

Bazen ters saat yönünde sarmam gereken durumlar oluyor, dir low active ile A eksenini tersine çevirerek durumu kurtarıyorum.

Sormak istediğim konu şu, Screetset düzenleme programı ile kullandığım arayüze bir buton ekleyip (bu butona da bir script atayıp, nası olacak bilemiyorum tabi), A ekseninin tersine dönmesini sağlayabilir miyim?
Yapılabilir. Ekrana dro koyulup buraya + lı veya - li değer yazarsınız butona basıldığında a ekseni değere göre döner.
APos = getuserdro(1160)
Code "code g00 a" & APos
Basit şekilde yukarıdaki yazılışıdır. Araya önlemler koyulabilir. 1160 user drosudur. Bu droyu APos a tanımlayıp A ekseninin dönüş değerini belirliyoruz.

Yapılabilir. Ekrana dro koyulup buraya + lı veya - li değer yazarsınız butona basıldığında a ekseni değere göre döner.
APos = getuserdro(1160)
Code "code g00 a" & APos
Basit şekilde yukarıdaki yazılışıdır. Araya önlemler koyulabilir. 1160 user drosudur. Bu droyu APos a tanımlayıp A ekseninin dönüş değerini belirliyoruz.

Yusuf selamlar abi, beceremedim desem kızarmısın :/

Screen set programında bir button oluşturup verdiğin script i o butona tanımlıyorum, uygulama için tıkladığımda sonuç alamadım. nerede hata yaptığımı çözemiyorum. Biraz daha bakıpi neyi gözden kaçırdığımı ineceleyip başını ağrıtacağım üstad :) çok sağol şimdiden.

Yusuf selamlar abi, beceremedim desem kızarmısın :/

Screen set programında bir button oluşturup verdiğin script i o butona tanımlıyorum, uygulama için tıkladığımda sonuç alamadım. nerede hata yaptığımı çözemiyorum. Biraz daha bakıpi neyi gözden kaçırdığımı ineceleyip başını ağrıtacağım üstad :) çok sağol şimdiden.
Mach3 te operator》edit buton script ten butona atadığın macroyu görebilirsin.
Macronun başına
sub çalışma()
sonuna
end sub ekleyip dene
dro ekledin mi ekrana ayriyetten 1160 olacak şekilde

6 eksen ekran görüntüsünde sadece ilk ekranı yapabildim diğerlerini de zamanla yapıp paylaşacağım. Ekran düzenleme programı .rar dosyasındadır.

Mach3 6 Eksen Ekran
İNDİR: Mach3 6 Axis Ekran ve Ekran Düzenleme Programı.rar

Gnexlab in hazırladığı 3D Printer Plugin. 32bit bilgisayarda çalıştırdım gayet güzel çalışıyor.

Yükleme adımları
- setup1.3 çalıştırın yükleme yerini "C:\Mach3" yapıp yüklemeyi bitirin
- rar dosyasının içindeki "slic3r-mswin-x86-1-2-9a-stable\Slic3r" klasöründeki dosyaları "C:\Gnexlab_Mach3_Addon\dist\Slic3r" klasörünün içine kopyalayın
-Mach3 içinde "wizards \ pick wizard \ Gnexlab 3D Printing \ run \ open STL file \ post gcode to mach3" artık 3D Printer için gcodelar hazır "Extruder motoru A eksenine adapte edilmiştir"

videolu anlatımı aşağıdadır
https://cnc2printer3d.wordpress.com/software/

3D Printer Plugin
İNDİR: 3D Printer Plugin.rar

Ekte: @mehmetkose Abi ve @ramerturk (Mustafa Abi) yazıp düzenlediği otomatik takım değiştirme macrosu vardır içine @gpeker2003 (Gökhan Abi) yazdığı otomatik takım sıfırlama macrosu adapte edilmiştir. Sıfırlama probunun kordinatlarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz kordinat satırı belirtilmiştir. Sanal olarak denendi düzgün çalşıyor. Her ihtimale karşı deneme yaparken dikkatli olunuz!!!

Yükleme adımları
- "Operator \ VB Script Editor \ File \ Open File \ C:\Mach3\macros\Mach3Mill" klasöründen M6Start.m1s dosyasını açıp içindekileri silip .txt dosyasındakileri yapıştırıp kaydedin
- Confing \ General Confing \ Tool Change kısmında "AutoTool" Changer seçip OK diyoruz
selamunaleyküm makroyu çalıştırabilmem için hangi postu kullanacağım

SELAMLAR.OKULUMDA AR-GE PROJESİ OLARAK 3D YAZICI,CNC METAL OLMAYAN MALZEMELERİ KESEBİLECEK ROUTER HEMDE LAZER ÖZELLİKLERİ OLAN BİR MAKİNE TASARLIYORUZ.BAŞTA 3D YAZICI KONTROL KARTLARI İLE BAŞLADIM AMA MACH3 İLEDE BU FONKSİYONLARIN YAPLABİLDİĞİNİ İNTERNET SAYFALARINDA GÖRDÜM.AMA TAKILDIĞIM NOKTALAR;
1-EXTRUDER ISITICISINI MACH3 KARTA NEREYE BAĞLIYORUZ VE HANGİ KODLARLA KONTROL EDEBİLİYORUZ
2-ISITICI TABLAYIDA AYNI ŞEKİLDE NEREYEVE JANGİ KODLARLA KONTROL EDEBİLİRİZ
BUNLAR İÇİN EK BİR KARTA İHTİYAÇ VARMIDIR?
3- TUM BU 3 BİLEŞENİ (SPINDLE-EXTRUDER VE LASER) OTOMATİK TAKIM DEĞİŞTİRME MEKANİZMASI GİBİ YAPABİLİR MİYİZ?

EXTRUDER MOTORUNU A EKSENİNE BAĞLANDIĞINI BİLİYORUM O KONUDA SIKINTI YAŞAMAYIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM.
HASAN ALKAN
MAKİNE TEK.ÖĞRT.
***@***

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata