"MACH3 Homing / Limits" "Acil Stop" "Spindle sıkıntısı"

enespasa

Üye
1- Arkdaşlar homing / limits olayını ne yaptıysam ayarları tutturamadım. Limit ayarlarını değiştirmek zorunda kaldım ama nafile. Makina koordinatlarını sıfırlayıp limit ayarlarını belirliyorum daha sonra soft limit aktif ediyorum.
fakat ne yapsam eski ayarlar kalıyor. Bunu nasıl düzeltirim.

2- Acil Stop butonu bağlantısını nasıl yaparım? Mach3, paralel port kartı kullanıyorum.

3- Spindle freze motoru, bilgisayarı kapadığımda kendi kendine düşük hızda çalışmaya başlıyor.

Saygılarımla.

spindle ın takılı olduğu relay sanırım kapalı olunca akım aksın şekilde bacakları bağlanmıştır.
yani lpt porttan sinyal gelirse spindle kapalı sinyal gelmezse açık şeklindedir.
sanırım relaye çok güç binmesin diye böyle ters düşünmüş olabilirler.

Daha detaylı bilgilere ihtiyacımız var. Sizin için küçük bir ayrıntı gibi görünen şey esasında problemin kaynağı olabilir. Soft limit değiştirdiğinizde kayıt olmaması mümkün değil.

Soft limitte kural şudur.
Makinanın o anki REEL KOORDİNATLARI vereceğiniz softlimit sınırları içinde olmalıdır. Yani makina önce Soft limit sınırları içinde olacak.

Daha sonra ayarları yapabilirsiniz. Şunları cevaplarsanız daha fazla yardımcı olunabilir.
1-Homing switch leri varmı?
2-Ofsetts sayfasında XYZ ofsetlerin sıfırmı?
3-Softlimit active ettiğinizde hata veriyormu?
4-Bilgisayarda Deep Freeze gibi Her açma kapamada kendini sıfırlayan bir program varmı?
5-Paralel port kartları binbir çeşit. Acil stop için karta göre yardım edilebilir. Ama kural Input pinlerinden birini ( Varsayılan Pin10) Acil stopun bir ucuna gnd diğer ucuna. Acil stoplar genelde NC dir Port Pin -> İnput signal de Pin ayarlarınızı buna göre yaparsınız.

Daha detaylı bilgilere ihtiyacımız var. Sizin için küçük bir ayrıntı gibi görünen şey esasında problemin kaynağı olabilir. Soft limit değiştirdiğinizde kayıt olmaması mümkün değil.

Makinanın o anki REEL KOORDİNATLARI vereceğiniz softlimit sınırları içinde olmalıdır. Yani makina önce Soft limit sınırları içinde olacak.

Daha sonra ayarları yapabilirsiniz. Şunları cevaplarsanız daha fazla yardımcı olunabilir.
4-Bilgisayarda Deep Freeze gibi Her açma kapamada kendini sıfırlayan bir program varmı?
5-Paralel port kartları binbir çeşit. Acil stop için karta göre yardım edilebilir. Ama kural Input pinlerinden birini ( Varsayılan Pin10) Acil stopun bir ucuna GND diğer ucuna. Acil stoplar genelde NC dir Port Pin -> İnput signal de Pin ayarlarınızı buna göre yaparsınız.

Hocam sorularınıza cevap yazıyorum.

1- switch yok, yazılımsal kullanmak istiyorum.
2- 0 değil, ofsetleri elle sıfırlıyorum, nedense ana ekranda x y z sıfırlamalarına bastığımda geri değerler değişiyor.
3-
4- var ama aktif değil.

Teşekkür ederim.

Sıfırlamayı X zero / Y zero / Z zero ile yapıyorsan o yüzden olmuyor. Onlar parçaya göre sıfırlamak için. Makina Sıfırlaması Ref All Home. Bu tuşa basınca Değerler sıfırlanır. Ofset konusunu iyice araştır.

Sıfırlamayı X zero / Y zero / Z zero ile yapıyorsan o yüzden olmuyor. Onlar parçaya göre sıfırlamak için. Makina Sıfırlaması Ref All Home. Bu tuşa basınca Değerler sıfırlanır. Ofset konusunu iyice araştır.

Hocam dediğiniz doğru. Önce ref all home ye bir nokta belirlemek gerekiyor mu, gerekiyorsa nasıl ayarlayacağım. Daha önce yanlışlıkla ref all homeye bastığımda motor farklı yere gitti, şaseye dayandı. bu yüzden ref all homu hiç kullanmadım.

Home switchler kullansan sıkıntı olmaz. Genede değerleri sıfırlamak istersen önce Makinanı sıfır noktasına getir. Ofset değerlerini sıfırla daha sonra Settings sayfasında Encoder bölümünde X Y ve Z için Zero tıkla daha sonra To DRO tıkla...

Home switchler kullansan sıkıntı olmaz. Genede değerleri sıfırlamak istersen önce Makinanı sıfır noktasına getir. Ofset değerlerini sıfırla daha sonra Settings sayfasında Encoder bölümünde X Y ve Z için Zero tıkla daha sonra To DRO tıkla...

Hocam siz ve kontrol kalemi üyelerine minnettarım.
Saygılar.

Sayın @ramerturk , bu gün bu bilgi çok işime yaradı. Teşekkür ediyorum.

5-Paralel port kartları binbir çeşit. Acil stop için karta göre yardım edilebilir. Ama kural Input pinlerinden birini ( Varsayılan Pin10) Acil stopun bir ucuna GND diğer ucuna. Acil stoplar genelde NC dir Port Pin -> İnput signal de Pin ayarlarınızı buna göre yaparsınız.

Ekli dosyalar

• 20191103_190427.jpg
    20191103_190427.jpg
    540.4 KB · Görüntüleme: 37
  • 20191103_190432.jpg
    20191103_190432.jpg
    565 KB · Görüntüleme: 34
  • 20191103_190446.jpg
    20191103_190446.jpg
    319.4 KB · Görüntüleme: 32
  • 20191103_190503.jpg
    20191103_190503.jpg