Mach3 G kodu işleme

gerek sizin gönderdiğiniz kodu gerekse benim kodu denedim gayet iyi, teşekkürler.

Ayrıca en kısa zamanda paralel port ve sürücülerin arasıonda tampon olarak bir arabirim kullan.
Paralel port pinlerinden en fazla 25mA akım geçirilebilir.
Sonrası her an portu süren entegreye ve dolayısıyla anakarta veda anlamına gelir.
Aynı şekilde sürücülerin girişleri optik kuplajlıda olda güvenmeyiniz!!!
Basitce 74HC14 gibi bir tampon entegre ve bir kaç direnç bile yeterlidir.

Şimdi ben diyecektim Kazım Abi.

Geçenlerde arkadaşın birine söyledim birşey olmaz demesiyle anakartla helalleşip ayrıldılar :)

Açıkçası step sürücü içinde optocoupler olduğu için interface kartı gereksiz olarak düşündüm,

buna ilaveten benim gördüğüm interface kartlarının elektronik aksamının açıkta olması bana fazlaca amatör geldi,

tavsiyeleriniz üzerine linkini verdiğim optocouplerin yapısında bir çöüzm düşünücem,

PHOENIX CONTACT

teşekkürler.

Eğer linkini verdiğm ürün için uygun değil diyorsanız haklısınız, uygun değil ancak,

belirttiğim gibi bu tarz endüstriyel yapıda çalışma frekansı en az 200kHz olan 5vdc giriş 5vdc çıkış optocuoler kullanıcam,

ancak atladığım başka bir nokta varsa belirtin lütfen, saygılar.

Paralel (lpt) portun pin max akımı 25mA dır( çoğu eski kartta 20mA) !!!
Optoları sürmek için gereken min sınırla akraba yani.
Ya puls kaçırırsın ya da örneğin çoğu pinler devrede iken anakart arabirim entegresinin max güç sınırını aşıverirsin.
74HC14 gibi cmos lar girişi hemen hemen hiç yüklemezler !!!
Pin çıkışları min 220 ohm ile seri bağlanır !!!

Kazım bey teşekkürler, önerilerinizi dikkate alacağım.

merhaba arkadaşlar. hobi cnc aldım, ilk denemelerim. corel 12'de çizip artcam pro9'a ai formatında 5x seçeneği ile atıyorum. daha sonra mach3'te çalıştırıyorum. ancak yuvarlaklar köşeli çıkıyor. acaba corel'den artcam'a yada artcam'den mach3'e geçişlerde mi sorun oluyor. corel 12, artcampro 9 ve mach3 arası geçişlerde hangi formatları kullanmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim.

merhaba arkadaşlar. hobi cnc aldım, ilk denemelerim. corel 12'de çizip artcam pro9'a ai formatında 5x seçeneği ile atıyorum. daha sonra mach3'te çalıştırıyorum. ancak yuvarlaklar köşeli çıkıyor. acaba corel'den artcam'a yada artcam'den mach3'e geçişlerde mi sorun oluyor. corel 12, artcampro 9 ve mach3 arası geçişlerde hangi formatları kullanmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim.

Selamlar,

bende de köşeler yuvarlak çıkıyordu, yukarıda belirtilen ayarları dene sonrasında da yine yukarıdaki örnekleri dene sorunun ne olduğunu anlayabilirsin.

kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri