Mach3 cnc kartı ile output kontrol nasıl yapılır.

Arkadaşlar merhaba
4-eksen-cnc-kontrol-karti-mach3-usb-uyumlu-3.jpg

Fotoğrafta gördüğünüz cnc kontrol kartını kullanıyorum. Sadece 2 eksende hareket yapacak bir sistem var. sistemde her hareket sonrası bir lineer aktüatör çalıştırmam gerekiyor. Bunun için out1 - out2 - out3 - out4 pinlerini nasıl kullanabilirim. Bu pinlerden çıkış alabilmek için Mach3 de nasıl bir yazılım yazabilirim. İlk defa bir cnc kart ve mach 3 kullanıyorum internette bilgi bulamadım.

Herkese teşekkürler.

Her hareket sonrasından kastın tam olarak nedir? Makinanın tam bir döngüsünü yazarsan daha iyi olur

Mach3.JPG

Örnek bir yazılım olarak resmin g kodlarını çıkarttım. Her g2 kodunun arasında lineer aktüatörü hareket ettirmem gerekiyor. Bir resmi nokta nokta çizecekmişim gibi düşünebilirsiniz projeyi.
Makine ile 2 boyutlu bir resmi tahta üzerinde nokta nokta olarak çizmek hedefim. Resmin g kodunu çıkarttım yardımcı programlar ile. ama pozisyonlar arası lineer aktüatör ile noktayı nasıl koyarım o kısımda takıldım.

X ve Y ekseninde pozisyona götürüp z ekseninide aktüatör ile kontrol etmek istiyorsun anladığım kadarıyla
Yapılabilir bir şey derinlik için bir gecikme gerekir. Onuda sen bulucan macro yazıldıktan sonra

aynen z ekseni hep sabit bir mesafe ilerleyecek çıkışları nasıl kontrol edebilirim onu soruyorum.

Programı ekledim. Youtube videolarına bakarak yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• HalftonerV1.6.zip
    22.9 KB · Görüntüleme: 12
sivri yada sivriye yakın bir uç ile darbe ile resim oluşturmaya çalışıyorsan bence z ekseni her satırda sonra in çık yapmak yerine dikiş makinasının iğnesi gibi seri git gel yapacak x y eksenleride çizimi takip edecek.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri