Mach3 and USB Paralel Port?

onecrazy

Üye
Arkadaşlar pc'nin paralel port çıkışı arızalı olduğu için motor sürücü kartını çalıştıramıyorum. cıkışı sağlam olan pc'de çalışıyor. peki ben bu arızalı çıkış yerine bir ucu usb olan paralel port çıkışı kullansam motorları kontrol edebilirmiyim? yada bunun için ne yapmam gerekir. herhangi bir fikri olan varmı.

peki ben bu arızalı çıkış yerine bir ucu usb olan paralel port çıkışı kullansam motorları kontrol edebilirmiyim?
USB, yapısı gereği zaman açısından kritik işlerde kullanmaya uygun değil. Örneğin step motor sürücüye, aralıkları 100 µs olan 10,000 adım sinyali gönderecek ol. USB de, parallel port da bu sinyallerin tamamini 1 sn içinde gönderir ama USB'den gönderdiklerinin aralıkları çok düzensiz olur. Bu da motor hareketinin sorunlu, kesik kesik olmasına, ivmelerin filan istediğin şekilde olmamasına sebep olur.

Sonuçta motor hareket eder ama hareketi akıcı olmaz.

Piyasada PCI'dan takılan parallel port kartları bulunuyor. 2 adet parallel portu olan kartlar, yaklaşık olarak 25$ civarı. Bunları kullanabilirsin, ana kart üzerindeki parallel portlardan daha kaliteli oluyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri