Mach 3 Start ve Hold butonlarının dışarı taşınması

Akyele hocam bugun atolyeden cikamadim en kisa zamanda seni ziyaret edecegim.
Mustafa bey abi verdigin bilgilerle duzenledim oldu.. sag ol benim bi kac sorum daha olacak..yapmak istediklerime dair.
1.Elimdeki acil stop butonu kilitli tip olup arkasindaki anahtar ise NO durumda mach 3de buna gore ayarladim. Eger acil stopa basarsak acil stop devreye giriyor fakat kilit butonu actigimizda ekranda halen acil stop isigi yanip sonuyor ve mousela acil stop devren cikarmassak olmuyor bunun kilitli butonu kilitten kurtardigimizda acil stop un devrende cikaracak bir sey var mi...yani hangi butonla devreye girerse ayni butonla devreden cikacak
2. Makinamda bir istatiklik icin 2 adet zaman sayici var. Bunlarda 1 i spindel dondugu anda bir roleyi cekmesi ile calismasi gerekiyor. Spindelimi pwm ile kullanmayi planliyor. Bunun icin ne yapabilirim.
3. Sorum sistemin girislerinden birine ornek 13 e giris 5v enerji geldiginde estop yapilacak ve ekranda suna bak diye bir uyari cikacak bunu nasil yapabilirim.
4 Pwm icinde ayrica bir sorum olacak..

Selamlar. Arkadaşlar bir sorum olacaktı.

Mach3 te iki ayrı çıkışı bağımsız çalıştırıp durdurmak istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim.

Tek çıkış için G kodda m3 ile run, m5 ile stop yapıyorduk. İkinci çıkış için nasıl M atayabiliriz.

M7 sivi sogutmasi ac m8 ise kapat olmali bu sivi verine bagli olan role uci ile istenen yardimci elektrikli urun acip kapatila bilir..

Peki mesela output1 ve output2 aktif ettim. Birde pin numarası atadım. M3 diyince hangi çıkış çalışacak, M7 diyince hangi çıkış çalışacak. M 'ler pin numarasınımı ifade ediyor.

Mach 3 arayuz kartinde genelde output 1 ve output 2 .m3 m4 ve m5 ile kontrol edilmekte... arayuz karti icinde cikis kisminda ya bu is icin bir role var yada 5 volt role icin cikis olmakta. Simdi onemli olan m7 yazildiginda outputlarda hangisine cikis verecegini belirleyemeye kaliyor bunun icinde arabirim kartinin manualina bakmak lazim.. burda yardimci kontak icin cikis pin ve gerekli m kod output uclari yazmasi gerekli... benim kine bakarak soyleyebilirim ofise gectigimde bakip iletim..

Ozelden de konusmustuk ama ben ofise gecemedim malum hafta sonu... sizin kontrol kartinizin modeli ve manuali var mi

Mavi renkli bi kart ama şuan sistemin yanında değilim tam modelini bilemeyeceğim.

Ozel m kodu olarak bunlarda var

M200 Output 5 on
M201 Output 5 off
M202 Output 6 on
M203 Output 6 off
M204 Output 7 on
M205 Output 7 off
M206 Output 8 on
M207 Output 8 off
M208 Output 9 on
M209 Output 9 off
M210 Output 10 on
M211 Output 10 off
M212 Output 11 on
M213 Output 11 off
M214 Output 12 on
M215 Output 12 off

Out put dan cikis pinini secerek yapabilirsin.. bilenler deneyen var mi...ben deneyip kontrol etmistim..m200 u kullanmistim...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri