mach 3 plazmada dairesel kesme sorunu

bunyamin01

Üye
arkadaşlar merhabalar.dxf çizimi sheedcama aktarıp oradan gcode alıyorum.mach3 türkçe arayüz kullanıyorum.metal sacda mesela 10 cm daire kesiyorum.daire hafif elips oluyor.yani çap bir tarafta 100 mm.diğer tarafta 95 mm.sıkıntı mach 3 ayarlarındanmı yoksa sheedcamdamı çözemedim.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

ya makinenizin x-y eksen ayarları gönyede değil
ya da
mach3 de x-y motor ayarlarınız yanlış step per..

arkadaşım merhabalar.ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.x ve y de 8.5 nm motorlar kullandım ve her iki eksendede helis dişli kullandım.x ve y nin step perleri aynı değerde mach3 te mesafe ayarı yaptım.bu sorun mach3 general config ayarlarından olabilirmi

birde x ekseninde çift motor kullandım.düz kesimlerde sıkıntı yok

hayır makine gönyede değilse sen 100mm lik daire kestirsen bir yanı 95 bir yanı 105mm olması lazım
ama sen bir yanı 100 diosun

eğer ayarlarda sorun yoksa
makinenin gönyesi hatalıdır.

büyük bir mdf tahta koy
makinenin plazma ucuna asetatlı kalem bağla
ileri doğru hareket ettir makineyi sonra da sağa ya da sola
yani L şekli çiz
çizgilerin birbirine açısı 90 derece olmalı gönye cetveliyle bak
yamuksa bozuk demek

üstat sağol.yarın dediğin şekilde kontrol edeceğim.umarım çözeriz.slmlar

Selam buyamin bey efendi.
Bende soyle bir durum var hatve x ve y de ayni olcu var motorlarda da ayni ayarlar olmasina ragmen y nin degeri ile x in step per degeri farkli.. bunu cozemedim.. bende 100 e 100 olcu kalacak sekilde kare yapiyordum bi taraf 100.01 cikarken diger taraf 99.45 cikmaktaydi eger bende bi yuvarlak yapmak isteseydim sizin iletmis oldugunuz durum olurdu...

üstat mrb.sorun step per değerlerinde imiş.x ve y de aynı aynı motor aynı vidalı mil ve aynı sürücü kullandım ama x ekseninde çift motor vardı.çift motor farkettiriyor .mesafe ayarlarından step per değerlerini yeniden yaptım.sorun çözüldü.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri