Mach 3 Cycle Başlamıyor

baki1

Üye
Merhaba 4 eksen cnc projesi yapmak için sonceboz marka nema 17 motor aldım. Aynı zamanda 4 eksen tb6560 kart aldım ancak aldığım yer yanlış yollamış ve 3 eksen kart geldi. Bende git gel 1.5 ay beklemek istemediğim için öbür kartta indirim isteyip 4 eksen kartıda almak istediğimi söyledim ve şimdi 3 ekseni kullanmaya karar verdim. SOn olarak p4 bir masaüstü alarak gereken şeyleri topladım..

18 volt 5 amper bir adaptör ile kartı belsemyerek motorları a+ a- b+ b- olacak şekilde bağladım ve mach 3 programını açtım pin ayarlarını gelen manuale ne göre yaptım ve örnek g code ile önce reset sonra start düğmesine basınca cylce ilerlemiyor öyle kalıyor pin ayarlarını youtube de tb6560 kullanan başka kullanıcıların örneklerine göre de değiştirdim yine sonuç yok laptopuma attığım mach3 takır takır çalışıyor paralel port yok laptopumda ve bu kartı bağlayamıyorum. Sorun neden olabilir çok araştırdım ancak bir türlü çözemedim

Teşekkürler

Baki.

TB6560 3 eksen için Pin ayarları

tb6560.jpg

aynı bu şekilde yaptım internette yazan başka numaraları da denedim ancak çalışmıyor mach3 de cycle start dediğimde hiç g-code haraket etmiyor.

aynı bu şekilde yaptım internette yazan başka numaraları da denedim ancak çalışmıyor mach3 de cycle start dediğimde hiç g-code haraket etmiyor.

Herhangi bir hata veriyormu? Reset bastıktan sonra Start diyorsun değilmi?
Start dedikten sonraki ekran görüntüsünü buraya koyarsan belki daha fazla yardımcı olunabilir.

kartın ilk ışığı eskiden yanıyordu şimdi yanmıyor x eksenine motoru takarak deniyorum motor çok ısınıyor 18 volt takınca şimdi denemeyi 12 volt 2 amper ile yapıyorum. Ancak sonuç yok g-code tıkanıp kalıyor. çözemedim bir türlü

mach3hata.jpg

2012-11-12235140.jpg

cevap verecek birisi var mı acaba?

cevap verecek birisi var mı acaba?

Eğer pinler bu şekilde ise çalışması lazım. Eğer çalışmıyorsa.

1-Bilgisayarın LPT portu arızalı.
2-TB6560 kart arızalı.
3-Step motor arızalı.

Bunlardan en az 2 tanesinin sağlam olduğundan emin olmanız lazım ki sorunun ne olduğunu bulabilesiniz. Eğer deneyebiliyorsanız kartı başka bir bilgisayarda sağlam olduğundan emin olduğunuz bir motorla deneyin.

Kolay gelsin...

çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar

Bildiğim kadarıyla bu kartı aktif edebilmeniz için portun 16 no lu pinini (enable 1 pin 16 ) aktif etmeniz gerekir.

Kartı başka bir bilgisayarda denemedim ancak mach3 ü pc ye kurdm iç bir bağlantı olmadan g code yükleyerek önce reset sonra cycle start dedim ve mac 3 g-code u okumuyor ama laptopta takır takır okuyor bunu çözersem kartıda çalştırabilirim diye düşünüyorum ....Sorunu hala anlayabilmiş değilim...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri