Mach 3 5 Eksen Kullanımı

deniz77

Uzman Üye
Arkadaşlar , 3 eksen kartezyen sistemin altında yatay döner tabla ve bu yatay döner tablaya beşik hareketi veren 5. eksen var. Parça işlemek için değil kaynak için kullanıldığı için spindle yok. Bu sistem tamamı ile manual olarak kullanılıyor. Bu sistemi mach3 ile cnc şeklinde kaynak yapıcak şekilde 5 ekseni kontrol edebilirmiyiz? Bu arada mevcut ac asenkron motorlar yerine servo motorlar gelecek.

Arkadaşlar , 3 eksen kartezyen sistemin altında yatay döner tabla ve bu yatay döner tablaya beşik hareketi veren 5. eksen var. Parça işlemek için değil kaynak için kullanıldığı için spindle yok. Bu sistem tamamı ile manual olarak kullanılıyor. Bu sistemi mach3 ile cnc şeklinde kaynak yapıcak şekilde 5 ekseni kontrol edebilirmiyiz? Bu arada mevcut ac asenkron motorlar yerine servo motorlar gelecek.

sistemin bir resmini eklerseniz otomasyona almanız konusunda yardımcı olabilirim...

Merhabalar , sistemin eskisi çok kötü olduğundan yenisinin yapımına başlandı. Onun için foto ekleyemedim. Ama bu sistemin dünyada kullanılan değişik şekilleri var. Genel olarak bu sistemlere Dairesel açılı pozisyonerli Column and Boom sistemi deniyor. Değişik kaynak uygulamalarında yuvarlak , açılı yüzeylere kaynak yapmak için kullanılıyor.
Bu linkteki Column and Boom -2 - China Welding Manipulator,Welding Machine,Column and Boom in Welding & Solder sistemin altına
AYARLI KAYNAK POZİSYONERLERİ - Bendmak | bending machines, plate bending machines, maquina curvadora, maquina de dobra, dobladoras, curvadoras perfiles bu linkteki ayarlı kaynak pozisyonerinin eklenmesi ile yapılıyor. Sistem genel olarak Column and Boom -1 - China Welding Rotator,Welding Positioner,Welding Manipulator in Welding & Solder bu linkteki şekle benziyor.

Böyle olunca Column and Boom sitemde X-Y-Z eksenleri var. Aşağıdaki ayarlı kaynak pozisyonerindede döner tabla ve bu tabalayı aşağı yukarı hareket ettiren bir eksen daha var. Etti 5 eksen. Benim amacım döner tablanın üstüne malzeme konulduğu zaman cnc'nin parçayı işlediğine benzer şekilde programa göre bu malzemeye kaynak yapması. Sistem demonte halinde olduğu için ancak böyle anlatabildim. Kusura bakmayın.

Kolay gelsin.

Mach3 ile 6 eksene kadar kontrol edebilirsiniz.
Edebilirsinizde kodları yazabilirseniz.
Önemli olan isteminize uygun cam yazılımı ile kodları alabilmeniz.
Motorlarınızın servo olması gerekmez.
Step motorlarla kolayca yapabilirsiniz.
Daha ucuz olur.
Hızlı bir hareket gerekmez redüktör bile kullanılabilir...

4 eksen kodlar tamamda +1 eksen daha zorluyor. Servo feedback alarak profesyonel cnc kontrol ünitesi ile kullanımı daha doğru seçenek. Fiyatta min. 6500$ (Bu paraya sıfırdan router yapılır) Alıcaz 5 tane step motor ve driver oturacaz programların başına deneye deneye yapamaya çalışıcaz. Olmazsa istediğim gibi 6500$ yakmayız bari:)

Alt tablanın 360 derece dönüşünü makro yada kodlada halledebilirsiniz. Bence o kısmı programlamak için boşuna 5 boyutlu program yapacam diye uğraşmayın. 3+1 ksen konumlandırmayı yaptıktan sonra tam daire dönüş için bir makro oluşturup onu çağırabilirsiniz. Yanlız makroyu oluştururken malzemenin çapı önemli bir faktör bunu unutmayın.

Kolay gelsin.

mrb arkadaşlar mach3 5 eksen 6560 kartla step motor seçimi yapılması gerekiyormu nema 17 var elimde çalıştırmasında sıkıntı olabilirmi acaba

mrb arkadaşlar mach3 5 eksen 6560 kartla step motor seçimi yapılması gerekiyormu nema 17 var elimde çalıştırmasında sıkıntı olabilirmi acaba

Motor seçiminden kastın nema 17 23 gibi falansa hayır öyle bir durum yok

Mach3 5 eksen kontrol kartını parelelport kablosu elimde olmadığı için direk kasanın arkasına taktım
Usbden besleme olduğu icin,port soketi ve usb soketleri yan yana olduğundan ikisi aynı anda kasaya direk olmadı
Bende mach 3 kartına eski usb kablosunu lehimledim ve beslemesini sagladım Power ışığı yandı
Fakat bir türlü Aygıt yöneticisinden mach3 kontrol kartını tanıtamadım
mach3 mill e girip gerekli bütün portları datashetine bakıp actım degerlerini girdim pc yi kapatıp yeniden actım fakat hiç bir şekilde görmedi kartı bilgisayar bu durumda ne yapmam lazım
Bilgi verirseniz çok Sevinirim İlginize Teşekkür Ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri