Mach 2 Yardım

omerdali

Üye
Arkadaşlar alüminyum aksamlı bir cnc router yaptım çalıştırdım.Yavaş yavaş mach 2 yi çözüyorum.Fakat bir yerde takıldım.kesici uç çizimlerin tam ortasından gidiyor.Bende şekli kesici ucun yarıçapı kadar büyük veya küçük çiziyorum.Bu işlemde zor oluyor.Mach 2 de kesici ucun çizginin içinden veya dışından geçecek şekilde bir ayarı veya g kodu varmı.Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar alüminyum aksamlı bir cnc router yaptım çalıştırdım.Yavaş yavaş mach 2 yi çözüyorum.Fakat bir yerde takıldım.Kesici uç çizimlerin tam ortasından gidiyor.Bende şekli kesici ucun yarıçapı kadar büyük veya küçük çiziyorum.Bu işlemde zor oluyor.Mach 2 de kesici ucun çizginin içinden veya dışından geçecek şekilde bir ayarı veya g kodu varmı.Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.
Arkadaşım sorunun için en kolay çözüm G kodlarında gizli....

G40,G41,G42 bu kodlar senin işini görür, kullanımı ise google da biraz araştır istersen, bu kadarı da sana kalsın, hem araştırmacı ruhunuz gelişir hemde bazı arkadaşlar bu konudan dolayı şikayetçi (bende dahil) hazırcı olmamış oluruz.... saygılar.

Çizimi autocadde yapıyorsan takım yarı çakpı kadar offset yaparak tolere edebilirsin. Mehmekose arkadaşında dediği gibi G41 kodunu proğram başında belirtirsen yapılan çizimdeki çizgilerin dışını (Kapalı bir vektörde örneğin bir üçgenn dış köşelerinden dolaşması gibi) dolaşarak kesme işlemi yapar , G42 komutunu kullanırsan bu defa çizgilerin iç kısmından ( Bir vektörün örneğin bir üçgenin çizgilerini içerden dolaşması gibi ) kesme işlemini sorunsuz şekilde yapabilirsin. Ancak bu kodları ve takım yarı çapını proğram başında 2. satırda belirtmen gerekir.

Drug1 arkadaşım yanlış isem lütfen düzelt, "G41 komutu kapalı vektörü takım telefisi ile saat yönü tersinde işleme yaparak yani kesici takım kesme yönü tersinde, G42 ise takım telafisi ile saat yönünde yani kesici takım kesme yönünde ilerleme yapar" diye biliyorum, G40 takım telafisi sonu yani bu satırdan sonra ki işlemleri takım telafisi olmadan reel koordinatlarda yapması gerektiği anlamına geliyor.... bu kodlar; G00 ve G01 ile birlikte aynı satırda kod başlangıcında kullanılabileceği gibi G00 ve G01 den öncede yazılabiliyor, fakat G02 ve G03 ile birlikte kullanılamıyor... ama illaki ben kodlarımı takım telafisi yapılmış şekilde hazırlamış istiyorum der isek; ozaman bir CAM programı yardımı ile takım yolu belirler, kodlarımızı bu şeilde elde ederiz... mantıklı olanı ve doğru olanı da bu...

Öncelikle ilgileriniz için teşekkür ederim.Mehmet bey bu g40 g41 ve g42 kodlarını çok araştırdım.Hepsinde bahsedilen kesici ucun parçanın etrafında ilerleme yönüyle ilgili açıklamalar var.Sizde bu kodları önermişsiniz.Çalışacağım çizimler normal geometrik şekiller olsa drug1 arkaşın söylediği gibi kesici ucun yarıçapı kadar ofset atmak benim işimi görür.fakat ben ahşap oyma işlerinde kullanacağım çizimlerde biraz fazla desen içeriyor.Ofset atmakta çok zaman alıyor.Örnek olarak tahtanın ortasında bir kare 10x10 cm lik bir kare açmak istiyorum.Kesici ucun çapıda 3.2 mm.Hiç ofset atmadan bu kodlarla yapabilirmiyiz.Yapılabilirse verdiğim örneğin kodlarını yazabilirmisiniz.Her sitede tornalara göre farklılıklar var.

Drug1 arkadaşım yanlış isem lütfen düzelt, "G41 komutu kapalı vektörü takım telefisi ile saat yönü tersinde işleme yaparak yani kesici takım kesme yönü tersinde, G42 ise takım telafisi ile saat yönünde yani kesici takım kesme yönünde ilerleme yapar" diye biliyorum, G40 takım telafisi sonu yani bu satırdan sonra ki işlemleri takım telafisi olmadan reel koordinatlarda yapması gerektiği anlamına geliyor.... bu kodlar; G00 ve G01 ile birlikte aynı satırda kod başlangıcında kullanılabileceği gibi G00 ve G01 den öncede yazılabiliyor, fakat G02 ve G03 ile birlikte kullanılamıyor... ama illaki ben kodlarımı takım telafisi yapılmış şekilde hazırlamış istiyorum der isek; ozaman bir CAM programı yardımı ile takım yolu belirler, kodlarımızı bu şeilde elde ederiz... mantıklı olanı ve doğru olanı da bu...

Hocam takımın dönüş yönüyle G41 G42 kodlarının bir alakası yoktur spindle dönüş yönünü bu kodlar bağlamaz yani.

Bahsettiğim G41 veya G42 kodunu proğramın başında belirtmeniz gerekir. ayrıca G02 G03 ilede kullanabilirsiniz.

Hocam takımın dönüş yönüyle G41 G42 kodlarının bir alakası yoktur spindle dönüş yönünü bu kodlar bağlamaz yani.

Bahsettiğim G41 veya G42 kodunu proğramın başında belirtmeniz gerekir. ayrıca G02 G03 ilede kullanabilirsiniz.

Drug1 arkadaşım; 2.2.3. Kesici Takım Telafisi İptali (G40) linkteki " Milli Eğitim Bakanlığı'nın MEGEP kapsamında yayınladığı Makine Teknolojisi Cnc Freze İşlemleri 1 " adlı elektronik kitabının ilgili konu başlığı ile yazılmış olan eğitim notunu (sayfa 26) bir incele istersen....

Takım dönüş yönü ile ilgisi yok demişsiniz kesme yönünü ne beliriyor peki?

G02 ve G03 kodlarının açılımı nasıldır aceba? yani nasıl kullanılıyor.?

Takım dönüş yönü , spindle motorun dönüş yönüdür.
Saat ibresi ya da tersi gibi ( M 3-4 ).

G 41-42 kodları ise takım yolunun sağından ya da solundan gidileceğini ( takım telafisi ile ) belirler( takım yolunun içinden ve ya dışından demek daha doğru gibi gözükür ama vektörel açıdan öyle değil) .
Takım yolunun "yönü" ise çizimle ve ya bir diğer deyişle koordinatlarla belirlenir.

x0 y0
x50
y50
x0
y0

Bu saat ibresi tersinde bir kare çizer.

Aşağıdaki ise aynı kareyi tersten çizer.

x0 y0
y50
x50
y0
x0 ....

Kazımugur anlatmaya çalıştığımı siz daha iyi açıklamışsınız teşekkürler üstad.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri