Mac Adresi Yardım

bilgisayardan mac adresi nasıl öğrenilir........

c:\Windows\system32\ipconfig/all

anlamadım\Windows\system32\ipconfig/all ..........açıklaya bilir misiniz

başlat tıklayın-çalıştır tıklayın->cmd yazın.
açılan komut satırında ipconfig/all
yazın burada çıkan bilgilerden "fiziksel adres" yazan( tire ile ayrılmış 12 adet harf ve sayı) kısımlar ilgili cihazın mac adresi oluyor.
iyi çalışmalar.

makinenin bir kaç mac adresi vardır, ethernet adresi ve wireless için farklıdır....

Her ethernet kartının kendine özgü bir mac adresi olur. İp gizlemek pek işe yaramayabilir mac den bulunur.

"Mac" cihaza ait değişmeyen bir sayısal numaradır. üretimi sırasında fabrika tarafından cihaza sabit olarak basılır ve cihazın bulunmasını sağlar. internete çıkış kapınız modeminizdir, modem izinverdiği cihazın kim olduğunu bilmek zorundadır ki izin versin. Evinizin kapı numarası gibi düşünebilirsiniz. Fakat Belediye yenibir numarataj çalışması ile evinizin numarasını değiştirme imkanı olmasına karşılık Mac adresinizin birdaha değişme imkanı yoktur. İllede değişmesini istiyorsanız Pc nin internete açıldığı "ethernet" veya "wireless" cihazını değiştirmeniz lazım..
kolluk kuvvetleri-istihbarat yasa dışı olayları nasıl buluyor zannediyorsunuz....

konsol(başlat>çalıştır>cmd) açıldıktan sonra promt satırına (c:\Users\xxx>getmac) getmac yazarsanız size MAC adresinizi verir. Konsol açıldığında kırmızı ile yazılı kısım zaten gelecektir(kurulum ayarlarına göre xxx yazan bölümde ki terimler değişebilir).

Her ne kadar donanımsal olarak gömülü olsa da MAC adresi maskelenerek değiştirilebilir. Bunu yapabilen programlar nette mevcuttur.

konsol(başlat>çalıştır>cmd) açıldıktan sonra promt satırına (c:\Users\xxx>getmac) getmac yazarsanız size MAC adresinizi verir. Konsol açıldığında kırmızı ile yazılı kısım zaten gelecektir(kurulum ayarlarına göre xxx yazan bölümde ki terimler değişebilir).

Her ne kadar donanımsal olarak gömülü olsa da MAC adresi maskelenerek değiştirilebilir. Bunu yapabilen programlar nette mevcuttur.

Donanımsal olarak Gömülü olan bir fiziki yapının kesinlikle değiştirilmesi mümkün değildir. Lakin Maskelenmesi Karşıya yanlış Adres okutmak amacıyla program aracılığı ile mümkündür
Bu olay Şuna benzer "Kendi telefonun ile telefon açıp birbaşka numara arıyormuş görüntüsü vermeye benzer" fakat bu olay teknik takibe takıldığında çözülmesi çokda zor değildir.

Donanımsal olarak Gömülü olan bir fiziki yapının kesinlikle değiştirilmesi mümkün değildir...
Bu kısma katılmıyorum. Günümüz de ASIC üzerinde dahi işlem yapılmakta(okuduğuğum kadarı ile. Kendim yapmış/denemiş değilim). MPU/MCu tabanlı sistemlerde çok kolay hatta doğu bloku ve uzakdoğuda çok uygun fiyatlarla yapılmakta.
...
Bu olay Şuna benzer "Kendi telefonun ile telefon açıp birbaşka numara arıyormuş görüntüsü vermeye benzer" fakat bu olay teknik takibe takıldığında çözülmesi çokda zor değildir.

Kendi denemelerimde bunun çok kararlı bir şekilde çalıştığını gördüm. Öğrendiklerime göre OSI 2. katmana yazılımsal müdahale imkansız diyordum ama denedikten sonra mümkün olduğuna inanıyorum. Sanıyorum (çok kafamı takmadığım bir durumdu detaylı araştırmadım) driver ARP ye kayıt yaptırırken yazılım vasıtası ile sanal MAC devreye girriyor ve ARP kaydı bu MAC üzerinden yapılıyor. Aksi durumda 2. katmanda embedded MAC varken ve segmente kendi headerını eklerken ARP ye bu MAC kaydolmak zorunda kalır ve MAC değiştirmenin anlamı kalmaz. Yazılımlar bu kısımda devreye giriyor diye düşünüyorum. 2. katmanı manipüle ediyorlar. Bunu yapabildiği durumda ise router sonrasında ki düğümler sanal MAC ile port açacağı için dışarıdan dinleyecek 3. sistemlerde sanal MAC ile karşılaşır ve sistem amacına hitap eder. Özet olarak MAC sanal olarak maskelenebiliyor ve teknik takipte de karşınıza çıkacak olan bu MAC olur. Yanlışım var ise düzeltin lütfen...

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri