M241 Plc yi internetten kontrol etme sorunu

Eray KIRIMLI

Katılımcı Üye
Arkadaşlar herkese iyi forumlar dilerim. Evimde boş zamanlarımda plc çalışması için kullandığım Schneider M241 plcmi ethernet ağım üzerinden çok kolay bir şekilde kontrol edebliyorken plc mi internet üzerinden de kontrol etmek istediğimde başarılı olamıyorum. Plc ye port ta açmama rağmen Global İp mi yazıp yanına ilgili portuda ekliyorum ama yinede plc web arayüzüne bağlanamıyorum. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Slm. Normal şartlarda internete bağlandığınız modeme plc ve siz direkt bağlı iseniz tarayıcıya plc ip sini yazmaniz yeterli olacaktir. web server özelligini aktif etmek kaydi ile. Fakat farkli bir modemden internete girip farkli bir modeme bağlı olan bir plc ye bağlanmak istiyorsaniz plc nin bağlandığı modemin routher ozelligi olmali ve plcye port yönlendirilmesi yapilmali.

Slm. Normal şartlarda internete bağlandığınız modeme plc ve siz direkt bağlı iseniz tarayıcıya plc ip sini yazmaniz yeterli olacaktir. web server özelligini aktif etmek kaydi ile. Fakat farkli bir modemden internete girip farkli bir modeme bağlı olan bir plc ye bağlanmak istiyorsaniz plc nin bağlandığı modemin routher ozelligi olmali ve plcye port yönlendirilmesi yapilmali.
Port yönlendirmesi yapıyorum ve web tarayıcısına global ip : port giriyorum fakat bağlanamıyorum. Acaba plc lerin modellerine göre kullandıkları portlar özelmi. Bunun içinde bir araştırma yaptım ve 8080 nolu portu schneider ın kullandığını gördüm. Bu port numarasını da denedim ama yinede başarılı olamadım. Siz böyle bir uygulama yaptıysanız ki sanıyorum Tia Portal da yapmışsınız dır bana nasıl yaptığınızı tarif edermisiniz. Normal de ethernet ile yani plc ip ise çok rahat bağlanabiliyorum ve web server aktif.

Tia portal ile de schneider ilede yaptim tia portalda tek fark use router diye bir secenek var o tikide aktif edip programi yükledikten sonra baglaniyordum. fakat schneider ile en son 4-5 yil oluyor. bu uygulamayi yapmam.

Pardon schneider ile afrikadaki makinemize güncelleme yüklemek için sadece download yapmistim web serwer değil. yanlis bilgi vermeyeyim.

Benim için ttnet in bana vermiş olduğu ip ile plc me bağlanmak yeterli bir tane değişkenin true false olduğunu göreyim yeter ama bir türlü olmadı. Ethernet üzerinden hiç sıkıntı yok ama internet üzerinden olmuyor arkadaş sabahtan beri uğraşıyorum.

502 yide denedim ama malesef olmadı ya bende bir sorun var yada yada port atamamda.

evet o şekilde denedim ama bu sadece yerel ethernet ağı üzerinden bağlanmamızı sağlıyor onda da hiç bir sıkıntı yaşamıyorum. Benim amacım global ttnet in verdiği ip adresi ile plc ye bağlanabilmek onu yapamıyorum. Yerel ağ 192 ile başlıyor ve bağlanıyorum lakin global ağ bende 88 ile başlıyor bu ip adresi ile bağlanamıyorum port tanımlamama rağmen.

Evde siniz. Ve bilgisayar evde ki modemden üzerinden internete bağlı, Plc ise modeme direkt veya siwitch yolu ile bağli. Öyle ise. bilgisayarın modem ile bağlantisini kes başka bir yerden mesela telefondan bağlan internete baglanıp modem ip sini ve port numarasini gir. Birde böyle dene.
Pazartesi ilk işim bu bağlantiyi tekrar yapacağım

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri